Skaistgirių kaime įsikūrusiame ūkininko kiaulių ūkyje nustatytas dar vie­nas afrikinio kiaulių maro (AKM) židinys. Nustatyta, kad ligos proveržis kilo dėl žmogiškojo faktoriaus – aplaidaus ūkininko elgesio. Tačiau tai ne vienintelė bėda: visai greta Kėdainių rajono esančiame Jonavos rajone, bendrovės „Beržų kompleksas“ valdomame kiaulių ūkyje, taip pat nustatytas kiaulių maro židinys, tad gali tekti likviduoti per 23 tūkstančius čia auginamų kiaulių.

 

Šią savaitę buvo nustatyti keli nauji kiaulių maro židiniai.

Į AKM apsaugos bei priežiūros zonas įeinantys kiaulių ūkiai privalo laikytis griežtų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) nustatytų reikalavimų. Priešingu atveju kiaulių laikytojams gresia nemenkos baudos, siekiančios iki 579 eurų. Panašu, kad nubaustas bus ir šio ūkio savininkas.

Aplaidumas kainavo daug

Pasak VMVT Kėdainių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko Alfonso Genio, pranešimas apie skaistgiriečio ūkyje nugaišusią kiaulę gautas praėjusį penktadienį. Atlikus reikiamus tyrimus paaiškėjo, kad gyvūnas sirgo maru.

„Ūkininkas iš viso laikė keturias kiaules. Viena jų rasta kritusi, todėl likusios trys kiaulės buvo nugaišintos ir išvežtos į Nacionalinį rizikos vertinimo institutą tyrimams, ūkyje atlikta pirminė dezinfekcija. Po to bus atliktas valymas, antrinė bei tretinė dezinfekcija“, – sakė tarnybos viršininkas.

Nustatytose 3 kilometrų apsaugos bei 10 kilometrų priežiūros zonose privatūs veterinarijos gydytojai ir tarnybos specialistai eis tikrinti kiaulių ūkius, ar jie atitinka numatytus reikalavimus.

Biologinių saugos reikalavimų buvo nesilaikyta ir skaistgiriečio ūkyje, tad neatsakingumas ir aplaidumas jam atnešė vienus nuostolius: jis ne tik neteko galimybės gauti kompensaciją už AKM židinio likvidavimo metu patirtus nuostolius, jam taip pat gresia ir 500 Eur bauda, mat 4 ūkyje laikytos kiaulės nebuvo deklaruotos, o pats ūkis neatitiko biologinio saugumo reikalavimų.

Trūksta sąmoningumo

„Gyventojai turi būti sąmoningi ir laikytis nustatytų taisyklių: būtina įsirengti dezinfekcinius kilimėlius prie tvartų, į juos eiti su specialiais drabužiais. Be to, kiaules reikia šerti apdorotu pašaru, jų negalima laikyti lauke. Gaila, bet aplankius kiaulių augintojus matosi, kad vos vienas procentas laikosi rekomendacijų, o kiti jas ignoruoja“, – sakė veterinarijos tarnybos viršininkas. Gyventojai privalo užregistruoti kiaulių laikymo vietas ir kas ketvirtį deklaruoti laikomų kiaulių skaičių VMVT padalinyje arba seniūnijoje.

Dauguma – smulkūs laikytojai

VMVT tarnybos pranešime spaudai teigiama, kad dėl šio AKM protrūkio dalis Kėdainių ir Kauno rajonų savivaldybių gali patekti į III AKM zoną, kurioje taikomi patys griežčiausi gyvų kiaulių vežimo ir jų produktų realizavimo apribojimai. Todėl gali būti, kad kiti šių rajonų kiaulių laikytojai kreipsis į teismą, kad iš laikytojo, dėl kurio neatsakingumo kilo protrūkis, būtų išieškotos kompensacijos jų patirtiems nuostoliams atlyginti. Vienas toks ieškinys šiuo metu jau nagrinėjamas teisme.

Į šią III zoną pateks ir UAB „Sistem“ kiaulidės, kuriose šiuo metu laikoma apie 10 tūkst. kiaulių. Privačiuose ūkiuose, liepos 1 dienos duomenimis, buvo laikomos 2106 kiaulės. Iš viso priskaičiuota 214 kiaulių laikytojų, kurių didžioji dauguma (208) yra smulkūs ūkininkai, vidutiniškai viename ūkyje laikantys apie 3 kiaules.
Įvykis Skaistgiriuose – pirmasis ligos atvejis šiais metais. Praėjusiais metais AKM židiniai buvo fiksuoti Pėdžiuose bei Keleriškiuose.

Galimas protrūkis ir didžiuliame kiaulių ūkyje

VMVT informuoja, kad gretimame Jonavos rajone, Šilų kaime, bendrovės „Beržų kompleksas” kiaulių fermoje, kurioje, balandžio mėnesio duomenimis, buvo laikoma 25131 kiaulė, patvirtintas afrikinio kiaulių maro protrūkis (AKM). Kompleksas įsikūręs visai netoli Kėdainių rajono ribos.

Naujausiais duomenimis, fermoje laikomos 23 464 kiaulės ir tai iki šiol didžiausias AKM židinys Lietuvoje.  Ligos protrūkiui suvaldyti aktyvuotas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos užkrečiamųjų ligų kontrolės centras ir pradėtos taikyti priemonės pagal patvirtintą AKM neatidėliotinų priemonių planą. Siekiant, kad liga neišplistų į kitas teritorijas, visos komplekse laikomos kiaulės turės būti nugaišintos, aplink ligos židinį nustatytos 3 km ir 10 km apsaugos ir priežiūros zonos, kuriose bus tikrinamos visos kiaulių laikymo vietos, atrenkami mėginiai AKM diagnostikai. Be to, atliekamas epizootinis tyrimas, kuriuo siekiama nustatyti, ar virusas nepateko ir į kitas UAB „Beržų kompleksas“ priklausančias fermas.

2011 m. šioje UAB „Beržų kompleksas“ kiaulių fermoje buvo užfiksuotas klasikinio kiaulių maro židinys. Tuo metu likviduojant maro židinį teko nugaišinti ir sunaikinti beveik 16 tūkst. kiaulių.

Aplink AKM židinį į apsaugos zoną patenka vietovės:
Josvainių sen. Būdų k., Daubarų k., Ivaniškių k., Kampų II k., Kunionių k., Maleikonių k., Paaluonės k., Šaravų k., Skaistgirių k., Vincentavos k., Pernaravos sen. Rugėnų k.
Aplink AKM židinį į priežiūros zoną patenka vietovės:
Josvainių sen. Angirių k., Antanavos vs., Bajėnų I k., Bajėnų II k., Būdviečių k., Degimų k., Gailiakaimio k., Graužių k., Graužių k., Jasnagurkos k., Josvainių k., Josvainių mstl., Juodkaimių k., Kampų I k., Kilbisų k., Macgalių k., Macgalių k., Mikališkių k., Paliepių k., Paliepiukų k., Pavikšrupio k., Pažiedupio k., Plaktinių k., Prapuolenių vs., Svilių k., Sviliukų k., Vainikų k., Pelėdnagių sen. Labūnavos k.
Pernaravos sen. Aukštdvario k., Aukštkalnių k., Blandžių k., Bumbulynės k., Daukšų k., Dratkalnio k., Duogių k., Gegužių k., Gižiemių k., Grinelių k., Grinių k., Gučkampio k., Jakšių k., Jankūnų k., Juodgirio k., Kantrimo k., Kupsčių k., Langakių k., Laučynės k., Lesčiukų k., Mantigailių k., Milašiūnų k., Paaluonio k., Paliediškių k., Pavinkšnių k., Pelutavos k., Pernaravos k., Pernaravos mstl., Pesliškių k., Preikapės k., Rudakių k., Sauskojų k., Vainikonių k., Vencloviškių k., Voskaičių k., Vytautėlių k.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.