L. Jančorienė pabrėžė, kad tik skiepijimasis padeda išvengti mirtinų ligų, kažkada nusinešusių nesuskaičiuojamą kiekį gyvybių. Šiuo metu vienas būtiniausių skiepų – nuo erkinio encefalito.

L. Jančorienė pabrėžė, kad tik skiepijimasis padeda išvengti mirtinų ligų, kažkada nusinešusių nesuskaičiuojamą kiekį gyvybių. Šiuo metu vienas būtiniausių skiepų – nuo erkinio encefalito.

Skiepų nauda yra pagrįsta mokslu, tad kelti klausimo, padeda jie žmogaus organizmui apsisaugoti nuo ligų ar ne, net neverta. Tik skiepų dėka mes jau nežinome, kaip atrodo ligos, kurios prieš šimtus metų būdavo tikri žudikai, nužudydavę daugiau žmonių nei per karus“, – kalbėjo Vilniaus Universiteto docentė, infekcinių ligų gydytoja Ligita Jančorienė.

Iš Vilniaus atvykusi specialistė Kėdainių pirminio sveikatos centro medikų bendruomenei skaitė paskaitą aktualiais vakcinacijos klausimais.

Pasak pašnekovės, kasmet suaugusiųjų vakcinacijos klausimas tampa vis aktualesnis. „Žmonių išgyvenamumas tampa vis ilgesnis – paskaičiuota, kad 2020 metais Europoje 25 proc. visų gyventojų bus 65 metų ir vyresni. Kadangi populiacija vis labiau sensta, mokesčių mokėtojams toks sergantis žmogus tampa finansine našta“, – pastebi pašnekovė ir priduria, kad kartais žmones tenka gydyti, taigi, ir naudoti lėšas nuo ligų, kurių galima labai lengvai išvengti – tiesiog pasiskiepyti atitinkama vakcina.

„Suaugusįjį, kaip ir vaiką, galima apsaugoti nuo ligos. Vadinasi, vakcinacija yra efektinga bet kuriame amžiuje. Žinoma, prieš skiepijantis būtina atsižvelgti ir į gydytojų rekomendacijas“, – patarė pašnekovė.

Taip pat dėl sunkių ligų žmogus gali netekti imuniteto tačiau skiepai gali padėti sustiprinti žmogaus organizmą ir išvengti įvairių, iš pirmo žvilgsnio lengvai išgydomų ligų. Tačiau nusilpusiam organizmui jos gali būti ir mirtinos…

Žiūri pasyviai

Vis dėlto, specialistė pripažįsta, kad lietuviai gana pasyviai žiūri į skiepus.

„Labai svarbu apie tai nuolat teirautis šeimos gydytojo. Pavyzdžiui, tikriausiai ne visi žino, kad kiekvienam piliečiui nuo 25 metų priklauso vienas nemokamas skiepas nuo difterijos ir stabligės. Jis atliekamas kas dešimt metų“, – informavo pašnekovė ir patarė niekada nesustoti domėtis savo sveikata ir įvairiomis galimybėmis ją sustiprinti.

„Žmonės kol kas mažai domisi vakcinacija, dažniau tikėdami paprasčiausiais mitais. O nesiskiepijant rizika mirti dėl ligos, nuo kurios galima lengvai apsisaugoti tiesiog skiepais, auga dešimteriopai“, – sakė pašnekovė.

Šiuo metu yra 28 skirtingos vakcinos, kuriomis gali pasiskiepyti suaugę žmonės.

Labiausiai paplitęs – erkinis encefalitas

Pastaruoju metu viena labiausiai paplitusių užkrečiamų ligų, įveikiamų skiepais yra erkių platinamas erkinis encefalitas.

„Baltijos šalyse ši liga yra endemiškiausia ir labiausiai paplitusi. Gerai tai, kad nuo jos efektyviai apsaugo skiepai. Noriu pridurti, kad ligos gydymas kainuos žymiai daugiau nei pasiskiepijimas trimis vakcinos dozėmis“, – kalbėjo L. Jančorienė, infekcinių ligų gydytoja bei Vilniaus Universiteto docentė.

Pasak pašnekovės, balandžio mėnuo – pats tinkamiausias laikas skiepytis nuo šios pavojingos ligos.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.