Išrinkę netinkamą kuprinę, galite pakenkti vaiko sveikatai, teigia kineziterapeutai ir ragina tėvelius taip pat stebėti, ar vaikas kuprinę nešioja tinkamai.

Vieno prekybos tinklo duomenimis, vien sąsiuvinių per kelias savaites yra parduodama 2,2 mln. Tai – tonos popieriaus moksleivių kuprinėse. O kur dar vadovėliai, rašymo priemonės, pratybų sąsiuviniai ir kiti daiktai? Kai tai, kas reikalinga, sudedama į kuprines, susidaro nemenkas svoris, kurį netaisyklingai nešiojant, gali pablogėti vaiko laikysena ir sveikata.

Kineziterapeutė Milda Navaslauskaitė atkreipia dėmesį, kad svarbu ne tik tinkamos kuprinės savybės, bet ir teisingas jos nešiojimo būdas, ir dalijasi keliais svarbiais patarimais.

„Kuprinė turi būti lengva ir ergonomiška: plačios petnešos su paminkštinimais ir reguliuojamais diržais, sutvirtinta dalis, kuri priglunda prie nugaros. Tai ypač svarbu pradinukams. Kuprinėje turėtų būti keli skyriai, kad sukrauti daiktai pasiskirstytų tolygiai. Kraunant kuprinę sunkiausias knygas reikėtų dėti į skyrius, esančius arčiausiai nugaros.

Labai svarbu, kad kuprinė būtų nešama taisyklingai – tik ant abiejų pečių ir nekabotų per žemai ar per aukštai. Kuprinės viršus neturi būti aukščiau moksleivio pečių, o apačia – ne žemiau juosmens. Sukrauta kuprinė neturi būti platesnė negu vaiko pečiai. Be to, būtina prisiūti ar prisegti atšvaitus kuprinės šonuose ir nugaroje“, – primena specialistė.

Per didelis kuprinės svoris – blogai

Pasak kineziterapeutės, tam, kad neiškryptų vaiko stuburas, pilna kuprinė bet kokio amžiaus moksleiviui neturi sverti daugiau negu 10–15 proc. jo kūno svorio, tuščia – neviršyti kilogramo, pradinukams – iki 700 gramų.

„Tėveliai turėtų pasirūpinti ne tik kokybiška kuprine, bet ir patikrinti, ar mažieji kasdien nesinešioja visos savaitės knygų ir pratybų sąsiuvinių. Labai svarbu mokyti vaikus neštis į mokyklą tik tai dienai reikalingas priemones. Net ir gertuvę iš namų galima pasiimti tuščią, o vandens prisipilti mokyk­loje“, – sako M. Navaslauskaitė. Ji atkreipia dėmesį, kad, ruošiantis mokslo metams, visada geriau rinktis kokybišką kuprinę, kuri atitiktų reikalavimus, padėtų išlaikyti gerą laikyseną ir nesukeltų vaikui nugaros skausmų.

Kokybiška kuprinė – ne kiekvieno kišenei

Prekybos centruose pasižiūrėjus kokias kuprines dažniausiai perka žmonės, matyti, kad gana dažnai perkamos pačios pigiausios arba kurios yra spalvingesnės, su įdomesniu piešiniu.

„Mano dukra nedaug knygų nešiojasi, todėl nelabai žiūriu, kokios tos petnešos turi būti ar kiek sveria pati kuprinė. Perku tai, kas pagal kišenę. Įprastai kuprinės ilgai netarnauja. Jei vaikai jas visur mėto, būna, kad ir paspardo ar stipriau patraukia, tai, žiūrėk, jau ir įplyšęs šonas. Žinoma, jos ir susipurvina, jei dažnai skalbi, praranda formą. Tenka vos ne kasmet pirkti naują“, – sako Siga.

Už seną kuprinę – bendramokslių patyčios

„Turėjom nelinksmą patirtį. Prieš trejus metus sūnui nupirkome kuprinę, mokėjome brangiau, bet rinkomės kokybišką, kad kuo ilgiau tarnautų. Kadangi buvo karantinai, ilgi mėnesiai nuotolinio mokymo, vaikas tos kuprinės nespėjo sudėvėti. Kai trečius metus į mokyklą nuėjo su ta pačia kuprine, sulaukė bendramokslių patyčių, vis klausinėjo, gal tavo tėvai ubagai, kad naujos nenuperka? Žinote, toks spaudimas silpnesnį vaiką gali palaužti psichologiškai.

Apskritai, turtingesnių šeimų vaikai labai madų vaikosi, vos tik pasirodo kas naujesnio, tuoj naują perka. Manau, turėtume mokyti vaikus daiktus naudoti tvariai, tausojant išteklius, o ne aklai tenkinti jų įgeidžius. Dar gerai, kad mokykloje dabar uniformas reikia dėvėti, tai nebeliko madų podiumo“, – mokyk­linio gyvenimo niuansais dalijosi Genutė.

Sveikata – svarbiau už pinigus

„Už kuprinę sumokėjome 97 eurus. Iš vienos pusės, nepigu, bet juk ne kasdien reikia tokį pirkinį įsigyti. Be to, padalijus iš 9 mokslo metų mėnesių, mėnesiui teišeina kiek daugiau nei 10 eurų. Bet jei nupirktume pigesnę kuprinę ir vaikui imtų skaudėti nugarą, visokios mankštos, masažai ar vaistai kainuotų kur kas brangiau. Kodėl vaikas turi kankintis? Pasitaupiau, sumokėjau, ir dabar esu rami dėl savo vaiko sveikatos“, – sako Jūratė.

Titulinė nuotrauka: Pasak kineziterapeutės, vaikui išrinkus netinkamą kuprinę ar ją netaisyklingai nešiojant, krypsta stuburas, prasideda nugaros skausmai. (Asociatyvi nuotr.)