Jeigu raktas užstrigo spynoje, tai gali reikšti kelis dalykus: buvo įkištas netinkamas raktas, sugedo spyna ar raktas užsilenkė ir neišsitraukia dėl to, kad buvo deformuotas. Dėl šios priežasties, raktas turi būti iš spynos ištrauktas specialiais įrankiais arba turi būti atliekamas avarinis atrakinimas.

Kaip atliekamas spynų atrakinimas, kuomet raktas užstrigo spynoje?

Užstrigus raktui, lieka keli keliai atidaryti duris. Pats blogiausias būdas yra jėga laužti spyną ar duris. Toks metodas turi būti atliekamas tik esant ypač skubiam atvejui, pvz. kuomet viduje esantiems žmonės būtina medikų pagalba. Visais kitais atvejais situaciją reikia spręsti mažiau nuostolingais būdais.

Vienas iš saugesnių būdų yra raktą pabandyti ištraukti iš spynos. Jį galima pabandyti ir pačiam naudojant mažas reples ar pincetą, kad užkabinti ir ištraukti raktą. Tačiau, tai ne visada pavyksta ir kartais įmanoma tik specialiais įrankiais, kuriuos naudoja spynų atrakinimo specialistai. Jie naudoja ypač plonus, bet labai tvirtus kabliukus ir vielutes, kuriais užkabinti užstrigusią dalį yra lengviau. Traukiant raktą taip pat labai svarbu neįstumti jo giliau, kadangi tai gali apsunkinti jo ištraukimą.

Ištraukus raktą iš spynos, nereikia skubėti juo vėl bandyti atrakinti spyną. Raktas galimai užstrigo spynoje, nes jis deformuotas – kreivas, įtrūkęs ar dalinai nulaužtas. Gali būti, kad jis užstrigs vėl. Geriausia, kai spynų atrakinimas tokiais atvejais atliekamas atsarginiu raktu, tad pasistenkite surasti pakaitinį, mažiau naudotą raktą.

Raktas taip pat galėjo užstrigti spynoje dėl to, jog spyna sugedo. Dėl nekokybiško spynų surinkimo, kas būdinga pigioms spynoms, ar dėl ilgamečio naudojimo, spynos viduje esančios spyruoklės ir judančios detalės gali deformuotis, lūžti ar užsilenkti. Šis gedimas dažnai įvyksta būtent tuo momentu, kuomet raktas yra įkišamas į spyną – raktas išjudina detalę, kuri yra ant lūžio ribos, ji iššoka ir prispaudžia raktą. Tokiais atvejais, ištraukti rakto gali nepavykti net su replėm, o traukiant su jomis, galima sugadinti ne tik spynos širdelę, bet ir sulankstyti visą spynos mechanizmą, kas sudarys dar daugiau bėdų.

Tokiu atveju, geriausia pasikliauti profesionalų pagalba, pas kuriuos spynų atrakinimas yra atliekamas specialiais įrankiais ir metodais, kurių pagalba duris bus atidarytos su mažiausia žala.

Skubus avarinis durų atrakinimas –  čia atliekamas 24/7 dirbančių spynų meistrų, kurie ne tik padės užstrigus raktui, bet ir esant poreikiui sutvarkyti spyną.

Kaip atliekamas avarinis atrakinimas?

Avarinis atrakinimas tokiais atvejais yra atliekamas įsivertinant rakto užstrigimo ar spynos gedimo priežastį. Tuo atveju, kuomet raktai yra pamesti, procedūra gali būti dar kiek kita.

Atvykęs specialistas, įsivertins situaciją ir spynos modelį. Kiekvienas spyna yra atrakinama kiek skirtingai, dėl besiskiriančio saugumo lygių ir spynų konstrukcijų. Esant galimybei, spynų atrakinimas turi būti atliekamas absoliučiai nieko negadinant. Dažnai, tokiam būdui yra naudojami specialūs visrakčiais ir kiti įrankiai. Visrakčiais, specialistas gali pabandyti imituoti atrakinimą raktu, tačiau ši procedūra gali būti itin sudėtinga ir ilga esant padidinto saugumo spynai. Pvz. Europoje pagamintos spynoms, seifo tipo spynoms, kurias dažnai galima aptikti šarvuotose duryse ir pan.

Tam tikrais atvejais, durų atidarymas įmanomas ir alternatyviais būdais apeinant spynos širdelės suteikiama apsaugą. Tam taip pat naudojami specialūs įrankiai. Tačiau, jums gali reikėti nurodyti papildomą informaciją apie spyną iš vidinės durų pusės, pvz. ar yra naktinukai, ar spyna rakinama suktuku, o taip pat, gali būti svarbu žinoti ant kiek apsukimų uždaryta spyna.

Kaip nenutiktų, geriausia kai durų atidarymas avariniu būdu atliekamas šios srities eksperto, kad po to neprireiktų pilno durų ir staktos remonto ar keitimo.

Užs. Nr. 313.