„Kasdien tyrinėjame orų prognozes ir stebime, ar nebus lietaus tose vietovėse, kur auga mūsų javai. Kol kas nuotaikos prastos. Nutaikę progą nukūlėme tik 20 hektarų žieminių rapsų. Derlius yra užaugęs neblogas, tik nežinia, ar pavyks jį nuimti“, – praėjusį penktadienį sakė vienas stambiausių Kėdainių rajono ūkininkų Dainius Venckus.

Kol kas retame lauke galima pamatyti dirbančius kombainus – javapjūtę stabdo drėgni orai.

Kol kas retame lauke galima pamatyti dirbančius kombainus – javapjūtę stabdo drėgni orai.

D. Venckaus teigimu, šiųmetis žieminių rapsų derlius užaugo tikrai geras. Pirmieji bandymai atskleidė, kad viename hektare užaugo keturios tonos 700 kilogramų rapsų. Pernai ūkininkas vidutiniškai kūlė puse tonos mažiau iš vieno hektaro.
Kiek geriau su derliaus nuėmimo startu sekėsi ūkininkui Arvydui Šmigelskiui. Jis kartu su sūnumi Karoliu valdomame ūkyje, kuriame dirbama apie pusantro tūkstančio hektarų žemės ir maždaug 1200 hektarų auga javai, javapjūtę pradėjo spartesniu žingsniu. „Labai gaudome orus. Per vieną palankią dieną mums pavyko nukulti bemaž pusę žieminių rapsų. Jų esame pasėję apie 150 hektarų, o nukūlėme jau 110 hektarų. Turėjome tik vieną palankią dieną. Manau, kad ją puikiai išnaudojome. Dar kartą pasitvirtino mūsų taisyklė – turėti kuo daugiau technikos. Kadangi turime tris javų nuėmimo kombainus, tai visais trimis ir skubėjome į laukus. Tad per dieną padarėme nemažai darbų“, – javapjūtės starto įspūdžiais dalijosi A.  Šmigelskis. Šis ūkininkas derliaus komentuoti nelinkęs: „Kai viską sudorosime, tada ir lyginsime su ankstesniais metais. Matysime – daugiau ar mažiau užauginome.“
Kėdainių rajono žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjo Algimanto Žviko teigimu, šiųmetė javapjūtė vėluoja lygiai dvi savaites palyginus su praėjusiais metais. „Orai tikrai siunčia nemenkus išbandymus žemdirbiams. Kai lietaus reikėjo, jo nebuvo, o dabar, kai javai sunoko ir pats laikas pradėti javapjūtę, – lyja kiekvieną dieną. Kol kas vos keli ūkininkai turėjo galimybių su kombainais išvažiuoti į laukus. Kiti paruošę techniką laukia giedrų ir sausų orų. Panašu, kad šiųmetis kai kurių javų derlius gali būti labai neprastas, tik svarbu, kad jį gamta leistų nukulti. Pirmieji išvažiavimai į laukus leidžia spėti, kad žieminio rapso kai kas kuls iki penkių tonų iš hektaro – tai puikus rezultatas“, – sakė A. Žvikas.
Šiųmetis deklaravimas parodė, kad šiais metais Kėdainių krašte dirbami maždaug 108 tūkstančiai hektarų žemės. Pernai dirbami plotai buvo beveik 5 000 ha mažesni. Didžioji dalis laukų yra užsėta grūdiniais augalais: žieminių kviečių kėdainiečiai augina 38 tūkstančius ha, vasarinių kviečių – 15 tūkstančių ha, žieminių rapsų – 11 tūkstančių, vasarinių miežių – 7 tūkstančius, žieminių kvietrugių arti trijų tūkstančių, o vasarinių rapsų – tik 2 tūkstančius.