Šių dienų Lietuvoje, kai vaikai konkuruoja dėl naujesnių telefonų ir yra vežiojami tėvų automobiliais nuo durų iki durų, kai kurios šeimos neturi pinigų kelionei iki didžiųjų miestų ligoninių, kad išsiaiškintų, ar jų vaikas serga tuberkulioze.

Neretai tokioms šeimoms trūksta ne tik pinigų, bet ir noro, tad šiandien telieka konstatuoti atvejus, kai atvira plaučių tuberkuliozė diagnozuojama jau ir vaikams. Vien šiais metais rajone išaiškinti du atvira šios ligos forma sergantys nepilnamečiai.

Atvira forma – jau ir vaikams

Pernai Lietuvoje buvo išaiškinti trys vaikų susirgimo atvira tuberkuliozės forma atvejai – to nebūta ankstesnėse statistikose. Visuomenė jau buvo primiršusi, kad vaikai serga atviromis tuberkuliozės formomis. Apskritai buvo manoma, kad ši liga sumenks su civilizacijos pasiekimais, tačiau pasirodė, kad ji neapleidžia net išsivysčiusių šalių“, – teigia rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė.

Lietuvoje, pasak rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorės Danguolės Avižiuvienės, sergamumo tuberkulioze situacija išskirtinai prasta.Lietuvoje, pasak rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorės Danguolės Avižiuvienės, sergamumo tuberkulioze situacija išskirtinai prasta.

Tuberkuliozė – oro lašelinė infekcija, ypač pavojinga vaikams, vyresnio amžiaus, nusilpusią imuninę sistemą turintiems, taip pat skurstantiems ir prastai besimaitinantiems žmonėms. Tačiau liga gali paliesti visus žmones, kurie ilgą laiką turi kontaktą su sergančiuoju atvira tuberkulioze. Pavojus užsikrėsti didėja, jei sergantysis nesilaiko elementarių asmens higienos taisyklių: neužsidengia kosėdamas, čiaudėdamas. Pasak D. Avižiuvienės, vienas atvira tuberkuliozės forma sergantis žmogus per metus užkrečia apie 10–15 asmenų, o per gyvenimą – nuo 25 iki 30.

Užsikrėtęs tuberkulioze žmogus dažniausiai suserga per artimiausius dvejus metus. Vaikai gali susirgti dar greičiau“, – sakė pašnekovė.

Daugiausia tuberkuliozės atvejų diagnozuota vaikams, kurie bendravo su sergančiais tuberkulioze asmenimis artimoje aplinkoje.

Patikrina beveik visus

Ji pabrėžia, kad labai svarbu atpažinti tuberkuliozės simptomus: užsitęsusį ilgiau kaip tris savaites kosulį, karščiavimą, naktinį prakaitavimą, svorio kritimą, skrepliavimą, atsikosėjimą krauju. Tai atviros tuberkuliozės formos požymiai, bet ligą diagnozuoti įmanoma ir anksčiau. Specialistai teigia, kad ankstyva diagnostika yra vienas pagrindinių būdų užkirsti kelią tuberkuliozei. Naujagimiai yra paskiepijami nuo tuberkuliozės, kad nesusirgtų šia liga pirmaisiais gyvenimo metais. Tačiau kaip atsitinka, kad ugdymo įstaigas lankantys vaikai, kuriems kasmet privalu profilaktiškai tikrinti sveikatą, pas medikus patenka jau smarkiai sirgdami?

Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorės pavaduotoja Jūratė Judickienė teigia, kad kasmet profilaktiškai patikrinama apie 98 proc. rajono mokinių ir darželinukų. „Šeimos gydytojai turi prisirašiusių pacientų sąrašus, kurie nuolat tikslinami ir atnaujinami, todėl vaikus, kurie neatvyko pasitikrinti, slaugytojos pakviečia asmeniškai. Siekdami profilaktiškai patikrinti kuo daugiau vaikų, gydytojai bendradarbiauja su Visuomenės sveikatos biuro specialistais. Esant reikalui, mums talkina ir socialiniai darbuotojai“, – sakė gydytoja.

Ištyrimas vaikams – nemokamas

Dėl tuberkuliozės vaikai tikrinami atliekant odos testą – tuberkulino mėginį. Vadovaujantis teisės aktais, kiekvienais metais tuberkulino mėginiai turi būti atliekami 7 metų amžiaus ir šių rizikos grupių vaikams: neskiepytiems nuo tuberkuliozės, bendraujantiems su sergančiais tuberkulioze šeimoje ar kolektyve, dažnai sergantiems viršutinių kvėpavimo takų ligomis, sergantiems lėtinėmis ligomis, gydomiems kortikosteroidais, infekuotiems žmogaus imunodeficito virusu arba esant kitoms imunodeficitinėms būklėms, vaikams iš socialinės rizikos šeimų, taip pat gyvenantiems sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose, migrantams.

Visuose Kėdainių PSPC padaliniuose tuberkulino mėginiai atliekami visiems šiems pacientams. Šeimos gydytojo sprendimu tyrimas atliekamas ir tiems pacientams, kurie turi nusiskundimų: kelias savaites ar ilgiau vargina temperatūros pakilimas, blogai auga svoris, atsilieka vaiko vystymasis, vargina užsitęsęs kosulys, bendras silpnumas. Vaikas gali būti ištirtas dėl tuberkuliozės ir tėvams pageidaujant. Visais atvejais ištyrimas yra nemokamas“, – teigia J. Judickienė.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad teigiama tuberkulino reakcija dažniausiai pasireiškia, kai vaikas yra užsikrėtęs tuberkuliozės mikobakterijomis, tačiau ligos požymių dar nėra. Toks vaikas neplatina tuberkuliozės mikobakterijų ir nėra pavojingas aplinkiniams.

Neatsiejama nuo socialinių problemų

Šiais metais įstaigoje tuberkulino mėginiai atlikti beveik 2500 vaikų. Gydytoja pabrėžia, kad atlikus tuberkulino (Mantu) mėginį, jis turi būti įvertintas po 48–72 valandų. Todėl labai svarbu, kad tėveliai nepamirštų atvykti su vaiku mėginio įvertinimui. Radus teigiamą reakciją į tuberkulino mėginį, vaikas nukreipiamas vaikų pulmonologo konsultacijai.

Diagnozavus tuberkuliozę ankstyvose stadijose, galima sėkmingai gydyti. Tačiau vis dar pasitaiko pavienių atvejų, kuomet tėvai atsisako šio tyrimo, nežiūrint medikų suteiktos išsamios informacijos, – apgailestauja J. Judickienė. – Susirgimai tuberkulioze ir socialinės problemos neretai tarpusavyje glaudžiai susiję. Neretai vaikams, kuriems nustatome teigiamą tuberkulino mėginį ir įtariame tuberkuliozinį procesą, nuvykti į Kauno klinikinę ligoninę ir patikslinti diagnozę yra finansinė problema. Kėdainių ligoninės konsultacijų poliklinikoje galime atlikti tik rentgenologinį tyrimą, kurio diagnozės patvirtinimui ar paneigimui ne visada pakanka.“ Sveikata nesirūpina

Vaikų sveikata priklauso nuo tėvų ar kitų jais besirūpinančių suaugusiųjų galimybių ir sąmoningumo. Tačiau apie kokį sąmoningumą galima kalbėti, jei epidemiologai, kalbėdami apie suaugusiųjų sergamumą tuberkulioze, konstatuoja, kad į medikus kreipiasi jau su uždelstomis ligos formomis, turintys žalingų įpročių, gyvenantys prastomis sanitarinėmis sąlygomis žmonės.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Kėdainių skyriaus duomenimis, iki liepos vidurio mūsų rajone buvo užregistruoti 9 nauji atviros plaučių tuberkuliozės atvejai, pernai – 24, o užpernai – 16. Pasak skyriaus vyriausiosios specialistės Lolitos Menčikovienės, 2016 metais rajone buvo 49 asmenys, sergantys patvirtinta atvira plaučių tuberkuliozės forma. Didžiausias sergamumas buvo gausiausiai gyvenamose Kėdainių miesto, Vilainių ir Pelėdnagių seniūnijose.

Lietuvoje, pasak D. Avižiuvienės, sergamumo situacija išskirtinai prasta. „Kalbant statistiškai, sergamumas Lietuvoje yra 4,4 karto, o mirtingumas – daugiau kaip 8 kartus aukštesnis už Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės šalių vidurkį. Lietuvoje per metus tuberkulioze suserga daugiau kaip 1000 suaugusiųjų ir daugiau kaip 100 vaikų, o apie 100 žmonių kasmet nuo šios ligos miršta“, – sakė Visuomenės sveikatos biuro direktorė.

Šiais skaičiais su mumis gali lygintis tik Rumunija.

Nėra privalomo gydymo

Asmeninei suaugusiųjų atsakomybei paliekama ne tik tuberkuliozės profilaktika, bet ir gydymas. Sunku tikėtis, kad kiekvienas atokiame kaime gyvenantis bedarbis, girtuoklis ar benamis atvyks profilaktiškai pasitikrinti sveikatos. Kita bėda, jei po ūmios ligos fazės ligoninėje „apgydytas“ ligonis išleidžiamas gydytis ambulatoriškai ir, pasijutęs geriau, anksčiau laiko nutraukia gydymą. Didelė problema – iš įkalinimo įstaigų į laisvę išeinantys asmenys, nepabaigę gydymo kurso.

Tuberkuliozė gydoma antibiotikais mažiausiai 6–9 mėnesius, o kartais ir ilgiau. „Nutraukus gydymą, toks žmogus tampa užkrato nešiotoju, o jeigu liga atsinaujina, reikia kelių antibiotikų, ir ne visada pavyksta išgydyti. Lietuvoje pavyksta išgydyti 29 proc. ligonių, kuriems tuberkuliozė atsinaujina“, – sakė D. Avižiuvienė.

Deja, šiandien suaugusieji gali pasirinkti, gydytis ar ne. Privalomo gydymo nuo tuberkuliozės nėra. Specialistai pritaria, kad tai susiję su dideliu sergamumu. „Kai kalbame apie žmogaus teises, pamirštame atsakomybę prieš visuomenę. Kur tuomet paliekama visuomenės teisė į sveiką aplinką?“, – stebisi pašnekovė.

Anot jos, ambulatorinio gydymo sėkmė priklauso nuo to, kaip žmogus vartos paskirtus medikamentus. Jeigu žmogus bus suinteresuotas išgyti, norės grįžti į darbo rinką, turėti šeimą ir vaikų, jis vartos vaistus. Išeitis – skatinti žmones tikrintis sveikatą ir gydytis, informuoti nuo mažų dienų apie užkrečiamąsias ligas. Tokią prevencinę veiklą vaikų ugdymo įstaigose vykdo Visuomenės sveikatos biuro sveikatos priežiūros specialistai.

Negalima versti – tenka skatinti

Pasak savivaldybės gydytojos Ramunės Kabošienės, šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerija ruošia teisės aktus, kuriuose numatoma iš ES fondų remti priemones, kurios pagerintų tuberkuliozės profilaktikos ir gydymo prieinamumą. Pavyzdžiui, gydantis nuo tuberkuliozės, žmogui bus skiriami maisto talonai, už kuriuos jis galės įsigyti maisto produktų. Taip pat žadama kompensuoti kelionės į asmens sveikatos priežiūros įstaigą ir atgal į namus išlaidas, bet kada šiuos planus ministerija įgyvendins – nežinia.

Mūsų rajone jau nuo 2002 metų vykdoma ankstyvosios tuberkuliozės profilaktikos programa: buvo atliekami tuberkulino mėginiai socialinės rizikos grupėms priklausantiems vaikams, bendradarbiaujant su seniūnijomis į fluorografijos kabinetą buvo atvežami ir patikrinami rizikos grupėms priklausantys žmonės“, – informavo savivaldybės gydytoja.

Šiais metais yra naujovių – savivaldybėje įgyvendinama Tuberkuliozės prevencijos, ankstyvosios diagnostikos, gydymo ir kontrolės programa, kuriai skirta 83,2 tūkstančio eurų.

Efektyviausia tuberkuliozės kontrolės priemonė, kaip įvardija Pasaulio sveikatos organizacija, yra tiesiogiai stebimo trumpo tuberkuliozės gydymo kurso paslauga (DOTS). Įrengti DOTS kabinetus, kuriuose bus taikoma tiesiogiai kontroliuojamo gydymo strategija, savivaldybes įpareigoja teisės aktai. Toks kabinetas įsteigtas ir Kėdainių PSPC“, – sakė R. Kabošienė.

Vykdant minėtą programą atnaujinamos specializuotų kabinetų patalpos, įsigyjama trūkstama įranga, vykdoma ankstyvoji diagnostika.

Pasak Kėdainių PSPC direktorės pavaduotojos J. Judickienės, DOTS kabinetas veikia tik apie pusmetį, tad patirties nėra daug. „Pastaraisiais mėnesiais kabinete lankosi devyni pacientai. Slaugytojos rekomendacijų ir nurodymų laikosi visi: vieni geranoriškai, su kitais pokalbis būna griežtesnis. Tikimės, kad rezultatus matysime ateityje ir bendra šio kabineto, socialinių darbuotojų, šeimos gydytojų, visuomenės sveikatos specialistų veikla padės rajone sumažinti sergamumą tuberkulioze“, – viliasi gydytoja.

Panašios naujienos