Sutrumpinus alkoholio prekybos laiką Lietuvoje sekmadieniais ir pirmadieniais rečiau fiksuojamos vyrų mirtys, rodo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto vyresniojo darbuotojo Daumanto Stumbrio atlikto tyrimo duomenys.

Anot jo, 2018 metais šalyje įsigalioję prekybos alkoholiu ribojimai neabejotinai padarė įtaką sumažėjusiam mirtingumui.

„Tyrimo rezultatai tą ir parodė, kad buvęs tas padidėjęs mirtingumas sekmadienį ir pirmadienį jis gerokai sumažėjo arba nebeliko to tokio didelio išsišokimo. Tai gali būti susiję ir su kitais veiksniais, kad pirmadienį miršta žmonės nuo kraujotakos sistemos ligų, bet vienareikšmiškai – ir su alkoholiu tai yra susiję“, – sekmadienį LRT radijui sakė D. Stumbrys.

Jo ir kitų mokslo darbuotojų atliktu bei liepą publikuotu tyrimu buvo siekiama išsiaiškinti, kaip Lietuvoje pasikeitė vyrų mirtingumas savaitės dienomis po to, kai buvo įvesti prekybos alkoholiu laiko apribojimai. Studijos rezultatai rodo, kad iki 2018-ųjų fiksuotas vyrų mirčių pikas sekmadieniais sumažėjo iki savaitės vidurkio, tokia pati tendencija pastebėta ir dėl mirtingumo pirmadieniais.

Alkoholio kontrolės įstatymus prieš keletą metų smarkiai sugriežtino buvusi „valstiečių“ valdžia – prekybos laikas sutrumpintas nuo 10 iki 20 valandos, sekmadieniais – nuo 10 iki 15 valandos.

Kartu amžiaus kartelė, nuo kada galima vartoti alkoholį, padidinta iki 20 metų, uždrausta bet kokia alkoholio reklama.

2021 metais inicijuoti Seime inicijuoti siūlymai suvaržymus atlaisvinti, tačiau tam nepritarta.

Šaltinis: BNS