Saulėtos rugpjūčio dienos rytmetis. Kėdainių profesinio rengimo centro siuvimo klasėje vietoje vasaros atostogų ramybės – pats darbų įkarštis. Jaukiai dūzgia siuvimo mašinos, čeksi žirklės, susikaupusios audinius kerpa, dygsniuoja ir siuva merginos bei moterys. Ant stalo puikuojasi spalvingi vaikiški rūbeliai, kuriuos jau pasiuvo čia vykstančių kursų dalyvės.

Mokosi siūti vaikams

Pasak žvitriai po klasę besisukiojančios ir moterims patarimus dalijančios siuvimo profesijos mokytojos Anželikos Liukumienės, į neformalaus mokymo programos „Vaikiškų rūbų siuvimas“ kursus susirinko įvairaus amžiaus moterys ir merginos, norinčios išmokti siūti arba patobulinti turimus įgūdžius. Beveik du mėnesius trukę bandomieji programos kursai nemokami ir artėja prie pabaigos. Tačiau grupės bus renkamos ir toliau – susidomėjusiųjų daug.

Programos dalyvės kursų metu įgis pagrindinių vaikiškų drabužių siuvimo technologijos teorinių žinių, išmoks dirbti tiesiasiūlėmis, specialiomis siuvimo mašinomis ir presu, atlikti nesudėtingus drabužių taisymo, naudotis sublimacija, termospauda bei pasiūti nesudėtingo kirpimo vaikiškus drabužius.

Ko išmoksi – ant pečių nenešiosi

„Esu savamokslė, šiek tiek siūti moku ir mėgstu, tad šie kursai man labai naudingi, puiki mokytoja – visada padės, patars, atsakys į kiekvieną iškilusį klausimą. O klausimų tikrai daug, yra ką veikti… Nemažai moterų čia siuva savo vaikučiams, na, o aš siuvu anūkėliams“, – pasakojo prie rūbų iškarpų palinkusi moteris.

Šviesiosios gimnazijos moksleivė Urtė pasidžiaugė paklausiusi mamos patarimo užsiregistruoti į kursus, nes ne tik susipažino su siuvimu, išsiaiškino siuvimo mašinos valdymo subtilybes, bet ir pasisiuvo mokyklinės uniformos sijoną.

Jauna mama, Roberta, pasakojo turinti daugybę rūbelių idėjų savo vaikučiui, o jas realizuoti išmokstanti čia. Kaip ir kitų mamų, jos pasiūti rūbeliai puošti dailiomis detalėmis, originalūs. „Žinoma, gal ir pigiau nusipirkti drabužį prekybos centre, tačiau tokio drabužėlio, kokį pasiūs mama, neturės daugiau niekas“, – šypsosi siuvimo mokytoja A. Liukumienė.

Trys skirtingos programos

Tokią galimybę kėdainietėms suteikia Kėdainių PRC įgyvendinamas projektas „G.A.L.I.M: Nauji įgūdžiai – naujos galimybės“ pagal Kėdainių miesto vietos veiklos grupės 2016–2022 m. vietos plėtros strategiją. Pasak šio projekto vadovės Rimos Pužauskaitės, projektas finansuojamas Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir Kėdainių rajono savivaldybės lėšomis.

„Šio projekto tikslas – gyventojų užimtumo didinimas siekiant naujų profesinių įgūdžių per neformalųjį švietimą. Mes parengėme tris neformalaus profesinio ugdymo programas: „Vaikiškų rūbų siuvimas“, „Statau ir remontuoju pats“ bei „Automobilių komforto įrangos techninė priežiūra ir remontas“. Manome, kad šios programos gali būti labai naudingos kuriant smulkų verslą ar kaip papildoma veikla, tuo labiau, kad visi šie įgūdžiai pravers buityje“, – sakė R. Pužauskaitė.

Įsigijo įrangos

Projekto lėšomis kiekvienai programai įsigyta įrangos. Vaikiškų rūbų siuvimui įsigytas marškinėlių presas, gelinis spausdintuvas, dar turi atkeliauti lazerinė pjaustyklė, su kuria bus galima perteikti įvairesnius piešinius ant rūbų. „Programai „Statau ir remontuoju pats“ įsigijome dekoro purškimo aparatą, kuris padės atliekant remonto darbus. Laukia dar vienas pirkinys – automobilių kondicionierių pildymo stotelė. Jau turime žmonių, kurie laukia kursų pradžios ir nekantrauja išmokti ja naudotis“, – pasakojo projekto vadovė R. Pužauskaitė.

Pats sau – meistras

Naudinga bus ir namų remonto mokysianti programa. Jų metu mokiniai išmoks naudoti skystus tapetus, kloti plyteles, dekoruoti. „Kai namuose reikia smulkaus remonto, daugelis nesiryžta jo pradėti, nes nelengva prisikviesti meistrą dėl smulkaus darbelio – glaistyti, tinkuoti nedidelį plotelį, priklijuoti keletą plytelių ar kelis tapetus. Ir paslaugų kainos nemenkos, todėl mokėti nesudėtingus darbus visiems pravartu“, – neabejoja apdailininkų (statybininkų) profesijos mokytoja Laimutė Dulkinienė.

Pasak jos, rinkoje atsiranda naujų statybinių medžiagų ir technologijų, kurias saugu ir nesudėtinga naudoti. Viena iš tokių medžiagų yra skysti tapetai, kurie sukuria jaukumą patalpoje, juos nesudėtinga įrengti, o svarbiausia, jie gaminami iš natūralių medžiagų – popieriaus, šilko, medvilnės. Jie patogūs naudoti dar ir todėl, kad nesudėtingai galima išgauti įvairius piešinius.

„Nesudėtingas darbas ir kloti plyteles, kai žinai technologiją, – sako moteris. – Ypač paranku mokėti šį darbą, kai nukrenta viena ar keletas plytelių. Meistrą kviesti – brangu, o savo rankomis priklijuotos plytelės teiks ir savirealizacijos jausmą.“ Pasak jos, labai patogu gaminti gaminius, apklijuotus plytelių šukėmis, kurių visada atsiranda klijuojant plyteles. Tai gali būti ir kavos staliukas ar stovas gėlei, o gal tiesiog malonus savo rankų darbo paveikslėlis.

Kursų dalyvius ji išmokys ir dekoratyvinio dažymo – vieno iš nesudėtingų statybos apdailos procesų. Pasirodo, apdailai galima naudoti bet ką – ranką su pirštine, kempinę, plaukų šukas ar paprastą teptuką. Taip ne tik galima realizuoti savo idėjas, bet ir pigiai dekoruoti sieną savomis rankomis.

Pasirengę startuoti rugsėjį

Projektas vyks dvejus metus, kiekvienos grupės mokymams bus skiriama 180 valandų. Tikslinė dalyvių grupė – darbingi, bet ekonomiškai neaktyvūs asmenys iš Kėdainių miesto, kuriuos sudarys 15–29 metų niekur nedirbantys besimokantieji ir 20–64 metų ekonomiškai neaktyvios moterys. Projektas įgyvendinamas kartu su partneriu Kėdainių rajono moterų krizių centru.

„Po bandomosios grupės, kuri labai pasiteisino, vertinsime, ką reikia dar tobulinti ir jau rugsėjo mėnesį planuojame startuoti su visomis profesinėmis programomis. Dominuos praktinė veikla, šiek tiek teorijos. Esame numatę dar dvi – verslumo ugdymo ir finansinio raštingumo programas. Taigi esame pasiruošę ir laukiame mokinių“, – kviečia R. Pužauskaitė.

Apie renkamas naujas grupes Kėdainių PRC paskelbs savo internetiniame puslapyje, „Facebook“ paskyroje.

Panašios naujienos