Šį pavasarį Kėdainių kultūros centro rengiamos profesionalaus teatro dienos „Melpomenės dovanos“ mini 18 metų sukaktį. Idėjos autorė – Ona Mikalauskienė, Kėdainių kultūros centro direkorė, džiaugiasi, kad sumanynas pasiteisino, nes kėdainiečiai pirmojo pavasario mėnesio jau nebeįsivaizduoja be spektaklių maratono. Bilietai į juos „iššluojami“ greit, o sudarydami repertuarą kultūros darbuotojai pirmiausia atsižvelgia į žiūrovų pageidavimus.
Pasikeitė formatas
– Šiemet profesionalaus teatro dienos mini gražią – 18 metų – sukaktį. Kokia buvo pradžia?
– Pirmasis festivalis įvyko 2002 metais, todėl šiemet jį rengiame aštuonioliktą kartą. Tai buvo mano idėja, kai pradėjau dirbti direktore. Labai gerai prisimenu pirmą kolegų reakciją tuomet: „Vienuolika spektaklių per mėnesį?! Kas išpirks virš 3 000 bilietų?!“ Bet žmonės pirko, ėjo į teatrą, ypač kai po įvykusio remonto žiūrovų salėje buvo įrengtas nedidelis amfiteatras.
Pradinis sumanymas ir buvo būtent festivalis: vyko susitikimai su aktoriais, jų pagerbimas, dovanų įteikimas. Prieš kiekvieną spektaklį Kultūros centro foje vykdavo parodos, po spektaklio – pabendravimai su kūrybine grupe.
Festivalio turinys labai skyrėsi nuo pastarųjų metų. Spektaklius į Kėdainius vežė Nacionalinis dramos teatras, Valstybinis jaunimo teatras, Panevėžio J. Miltinio dramos teatras, Keistuolių teatras, Klaipėdos ir Šiaulių dramos teatrai.

Kėdainių publikai prisistatydavo nauji teatriniai susivienijimai.Tuomet mūsų kultūros centre veikė ir kavinė – per pertraukas žiūrovai galėjo pasivaišinti kaip tikrame teatre.
Labai didžiavomės šiuo festivaliu, kurį rėmė Lietuvos kultūros taryba.
– Kodėl festivalis virto profesionalaus teatro dienomis?
– Per aštuoniolika metų Lietuvos valstybiniai teatrai nuėjo labai toli – paskui juos ir mūsų žiūrovai, o Kėdainių kultūros centras, su savo techninėmis galimybėmis stovėdamas vietoje, tapo per mažas moderniems teatrų pastatymams. Dėl tos priežasties teatrų pastatymai tiesiog netelpa į sceną. Todėl palaipsniui repertuaras siaurėjo žanro prasme ir dabar šio renginio jau nebevadiname festivaliu. Tiesiog kovo mėnesį, išlaikant profesionalaus meno sklaidos tradiciją, vyksta profesionalaus teatro dienos.
Tegyvuoja komedija
– Kuo profesionalaus teatro dienos bus išskirtinės šiais metais?
– Teatro bendruomenėje yra paplitęs šūkis „Tegyvuoja teatras!“, perfrazuojant šį šūkį į „Tegyvuoja komedija!“ labai tiksliai galima nusakyti šių metų kovo išskirtinumą Kėdainių kultūros centre. Taip ir yra. Spektakliuose bus daug muzikos. Bilietai sėkmingai parduodami. Taip pat repertuare yra ir operetė, ir drama – tikimės, kad ir į juos žmonės ims pirkti bilietus.
O vaikams siūlome tikrai išskirtinę dieną teatre – Kauno valstybinis lėlių teatras atveža puikų istorinį-edukacinį spektaklį žiūrovams nuo 5 m. „Žiogas Zigmas Žalgirio mūšyje“.
Spektaklio personažai ne tik pavedžios žiūrovus Lietuvos istorijos keliais ir klystkeliais, bet ir pravers teatro virtuvės duris – scenoje bus demonstruojama, kaip sukuriami aplinkos, gamtos reiškinių garsai, kaip paprasčiausi buities rakandai tampa istorijos veikėjais.
Tikimės, kad į šį spektaklį tikrai dėmesį atkreips mokyklų renginių organizatoriai, nes bilietus galima pirkti naudojant Kultūros paso lėšas.
Nebeatveda vaikų
– Daugiausiai repertuare komedijų. Žmonės nori atsipalaiduoti, pailsėti nuo kasdienybės?
– Tikrai taip. Pažiūrėti lengvo turinio spektaklį žiūrovai renkasi ir Kėdainių kultūros centrą – patogu dėl atstumo, bilietai nebrangūs. Žmonės mėgsta atsipalaiduoti, pasijuokti. Sunkesnio žanro spektaklius žiūrėti kėdainiškiai vyksta į stacionarą – arba į kaimyninių rajonų kultūros centrus, kuriuose galima minkštai sėdėti kėdėse, ,,nesiboksuojant“ pečiais su kaimynu, kuriuose išsitenka kojos tarp eilių, gerai girdėti, ką kalba aktoriai, matosi scena ir negirgžda grindys, o per pertraukas galima daugiau nei keletą žingsnių pavaikščioti fojė ar užsukti į kavinę.
– Man asmeniškai atrodo, kad kasmet repertuaras trumpėja. Ar iš tiesų ankstesniais metais buvo atvežama daugiau spektaklių?
– Taip, spektaklių mažėja. Daugiausia jų buvo parodyta vienuolika. Ypač sumažėjo spektaklių vaikams, kuriuos tiesiog bijau planuoti, nes vaikai jau nebevedami į teatrą.
Taip pat dienomis mokyklos kažkodėl liovėsi mokinius vesti žiūrėti spektaklių.
Darbo dienomis, 18 val., vaikų nebeveda ir tėvai, o savaitgaliais teatrai beveik negali išvažiuoti gastrolių, nes aktoriai vaidina stacionare. Apskritai, vaikų žiūrovų labai sumažėjo.
Siūlykite, pageidaukite
– Ar vis dar galima įsigyti abonemeną į visus ar dalį spektaklių?
– Abonemento nėra – jis išnyko sumažėjus poreikiui ir teatrams bilietus pradėjus platinti per elektronines sistemas.
– Manau, kad iš žiūrovų sulaukiate pagyrų, pastabų ir vertinimų. Ką išsako žmonės? Ko jie norėtų?
– Šių metų repertuaras sudarytas būtent vadovaujantis žiūrovų pageidavimais ir analizuojant spektaklių lankomumą. Apskritai, kėdainiečiai pakankamai santūrūs vertindami. Ypač pasigendame racionalių pasiūlymų. Tikiuosi, jų sulauksime ar Kėdainių kultūros centro „Facebook“ paskyroje, ar tinklalapyje nurodytais adresais. Galima pageidavimus parašyti ir įmesti į dėžutę, esančią Kėdainių kultūros centre, prie bilietų kasos.
Labai noriu tikėti, kad po 3–4 metų kėdainiečiai galės mėgautis tikru profesionalaus teatro festivaliu moderniame Kėdainių kultūros centre. Prieš keletą dienų Kėdainių rajono savivaldybė paskelbė rangovo konkursą pastato rekonstrukcijai.