Darbą pradėjus naujam Lietuvos Respublikos Seimui, seimūnai jau lipa „ant bačkos“ ir reiškia rūpestį Kėdainių kraštu. Praėjusią savaitę lojalumą rinkėjams žemdirbių šventėje Akademijoje jau demonstravo nauji/seni Seimo nariai Viktoras Fiodorovas su Jurgita Sėjoniene.
Tą pačią dieną netikėtai jų nuopelnai Kėdainių kraštui buvo „įvertinti“ rajono savivaldybės taryboje.
Kėdainių rajono savivaldybės tarybos posėdyje konservatoriui Kęstui Šlamai uždavus toną, paaiškėjo, ką apie kėdainiečius LR Seimo narius mano vietos politikai – savivaldybės tarybos nariai.
Panoro paieškoti kaltų
Svarstant klausimą dėl savivaldybės 2024 metų biudžeto pakeitimo, kuriame – numatyti asignavimai savivaldybės įstaigai sumokėti už elektros energiją, tarybos narys K. Šlama panoro išsiaiškinti, kas kaltas, kad prieš 2-ejus metus savivaldybėje buvo pasirašyta elektros pirkimo sutartis, šiandien, kaip atrodo, pakankamai aukštomis kainomis.
Ir rajono žiniasklaidoje ne kartą buvo rašyta, ir savivaldybės tarybos nariai plačiai apie tai kalbėjo, kad savivaldybės įmonių bei įstaigų elektros pirkimo dviejų metų sutarties sąlygos neleido be didelių netesybų jos nutraukti.
Sutartis eina į pabaigą, kaip posėdyje sakė savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Muznikas, jau yra pasirašyta kita, žymiai palankesnėmis kainomis, elektros pirkimo sutartis.
„Kas atsakingas už tai, kad iki šiol nebuvo nutraukta ta savivaldybei nepalanki sutartis“, – kaltų vis tiek ieškojo K. Šlama.
Pasak savivaldybės administracijos direktoriaus, buvo išnaudotos visos galimybės elektros pirkimo sutartį nutraukti anksčiau laiko, kai elektra rinkoje gerokai atpigo.
„Pasinaudojome teisinėmis priemonėmis – kreipėmės į valstybinę energetikos reguliavimo tarnybą (VERT – red.), kreipėmės į Seimo narius, Seimo Ekonomikos komitete tas klausimas buvo svarstytas, – tikino G. Muznikas. – Tačiau nebuvo jokių teisinių galimybių anksčiau laiko nutraukti tą sutartį.“
Prisipažino
„Kas buvo atsakingas, kad buvo sudaryta tokia nepalanki sutartis?“, – neatlyžo K. Šlama.
„Sutartis buvo pasirašyta prieš 2 metus, dar praėjusioje kadencijoje. Kaltų? Teisinė sistema gal kalta, kuri leido tokį rinkos reguliavimą. Naują sutartį pasirašiau aš, elektra bus perkama rinkos kainomis su 0,8 cento antkainiu“, – paaiškino savivaldybės administracijos direktorius.
„Taip, aš pasirašiau, – Tarybos nariui Sauliui Grinkevičiui atsisukus į tarybos narį Arūną Kacevičių, pripažino šis, praėjusioje kadencijoje dirbęs savivaldybės administracijos direktoriumi. – Konkursas buvo viešas ir tuo metu buvo tokios rinkos kainos.“
„Ką padarėte pats?“
„Keistokai čia man skamba K. Šlamos tas paklausimas, nes visi mes, kurie domėjomės ta situacija, supratome, kokia ji buvo nepalanki, bet paveikti elektros tiekėjo neįmanoma, nes įstatyminė bazė neleido nieko daryti, – pasisakė tarybos narys S. Grinkevičius. – Man taip pat dėl to teko kreiptis į liberalus Seimo narius, deja, jie nelabai galėjo mums padėti.
Tai noriu paties K. Šlamos paklausti, o ką jūs konkrečiai dėl to padarėte, turėdami savo Seimo narę kėdainietę, kad šis klausimas, aktualus Kėdainių savivaldybei, būtų sprendžiamas?“
Kas Seime dirbo, o kas – miegojo?
„Man atrodo, mes Kėdainiuose turėjome išrinktą socialdemokratą Seimo narį“, – pamiršdamas kėdainiete prisistatančią konservatorę Seimo narę Jurgitą Sėjonienę, strėlę socdemų link paleido K. Šlama.
Socialdemokratų frakcijos Kėdainių rajono savivaldybės taryboje seniūnas Jonas Talmantas skoloje konservatoriui neliko.
„Kolegos, Kėdainiuose buvo trys Seimo nariai (Tomas Bičiūnas, Viktoras Fiodorovas ir Jurgita Sėjonienė – red.), – priminė J. Talmantas. – Manau, kad ne vien socialdemokratai nieko nepadarė, kad paprotintų priimti įstatymą, jog savivaldybės galėtų pasirašyti kitokias sutartis. <…>
Čia ne vaikų darželis, kad vieną dieną pasirašau sutartį, kitą – nutraukiu.
O Seimo nariai nepadarė nieko, kad būtų geriau. Tuo tarpu mūsų Seimo narys (T. Bičiūnas – red.) daug energijos įdėjo, o kiti du – miegojo.“