Penktadienis, 11 spalio, 2024
13.3 C
Kėdainiai
PradžiaKraštiečiams aktualuDar viena buvusiųjų „dovanėlė“ tuština rajono biudžetą

Dar viena buvusiųjų „dovanėlė“ tuština rajono biudžetą

-

Kėdainių rajono savivaldybė neišsivaduoja nuo buvusiųjų valdančiųjų paliktos brangios naštos. Kadencijai artėjant į pabaigą, 2022 metų gruodį, tuometinis Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius pasirašė dviejų metų elektros energijos pirkimo konsoliduotą sutartį 52-iems savivaldybės įstaigoms.

Procedūra įprasta, tačiau elektros pirkimo kaina šiandien atrodo neįprastai „kosminė“. Pagal šią sutartį per du metus savivaldybė už elektrą paklos beveik šešis su puse milijonų eurų (6 493 300, 55 Eur).

A. Kacevičiaus pasirašyta sutartis su nepriklausomu tiekėju UAB „Enefit“ – iki 2025 metų sausio pabaigos. Galiojančios sutarties 1 kWh kaina – 0,38394 Eur be PVM.

“Kėdainiečiai apiplėšinėjami. Kai kitų rajonų savivaldybės džiaugiasi gerokai sumažėjusiomis sąskaitomis už elektrą, Kėdainiai už ją moka net daugiau nei visas Kauno miestas. Ir taip gali būti iki 2025 metų, nes Kėdainių rajono savivaldybė yra pasirašiusi tokią elektros energijos tiekimo sutartį, kad dabar už elektrą moka net 10 kartų brangiau ir neranda būdų, kaip tokią sutartį nutraukti”, – apie buvusio administracijos direktoriaus „gerą darbą“ šių metų vasarį rašė buvusiesiems palanki rajono žiniasklaida.

Iš tiesų dabartiniams Kėdainių rajono savivaldybės vadovams nepavyksta palaipsniui atsisakyti brangios elektros.

Pardavėjas geranoriškumu nepasižymi

Iki šių metų kovo 1 dienos, pagal sutartį su UAB “Enefit”, elektros energijos minimalų kiekį jau buvo suvartojusios Kėdainių miesto ir Vilainių seniūnijos.

Savivaldybės teigimu, iki birželio 1 d. minimalų kiekį išpirks: Kėdainių rajono savivaldybės administracija, Akademijos ir „Atžalyno” gimnazijos, Kėdainių lopšelis-darželis “Vyturėlis”, Josvainių kultūros centras ir socialinis ir ugdymo centras, Šėtos socialinis ugdymo centras.

Šioms įstaigoms jau galima būtų skelbti elektros pirkimą dabar jau žymiai mažesnėmis kainomis.

Tačiau buvusio savivaldybės administracijos direktoriaus pasirašyta sutartis, lyg mirties kilpa, įgalioja visas savivaldybės įstaigas pirkti elektrą brangia kaina iki 2025 metų.

„Šiuo metu savivaldybės įstaigos yra išnaudojusios kiek daugiau nei 50 proc. viso minimalaus elektros energijos kiekio, – kovo 21 dieną „Kėdainių mugei“ teigė UAB „Enefit“. – Svarbu atkreipti dėmesį, jog šiuo atveju buvo vykdytas konsoliduotas pirkimas, kurio metu buvo įvertintas ir tiekėjui pateiktas bendras 52 savivaldybės įmonių elektros energijos poreikis. Taigi nepaisant to, jog kai kurios savivaldybės įmonės jau yra išnaudojusios numatytą kiekį, bendras savivaldybės nurodytas elektros energijos poreikis, kurį „Enefit“ įsigijo ir apdraudė sudarant sutartį, dar nėra išnaudotas, tad sutarties nutraukimo atveju būtų taikomas sutarties nutraukimo mokestis“.

Punktas, kurio sutartyje nėra

Kaip aiškina savivaldybės teisininkai, šiuo metu CPO (Centrinė perkančioji organizacija, per kurią buvo vykdomas pirkimas) pavyzdinėje elektros energijos sutartyje yra nurodyta, kad prekių kainos ir Pradinės sutarties vertės perskaičiavimas bendro kainų lygio pokyčio atveju galimas ne anksčiau kaip po 6 mėnesių nuo Sutartyje nustatytos Prekės tiekimo pradžios mėnesio, jei paskutinių 6 kalendorinių mėnesių NordPoolGroup interneto svetainėje viešai paskelbtų Vidutinių elektros mėnesių kainų (Lietuvoje) vidurkio, lyginant su Prekių tiekimo pradžios (paskutinio perskaičiavimo) mėnesio NordPoolGroup interneto svetainėje viešai paskelbta vidutine kaina, pokytis viršija 30 proc. atliekant įkainio perskaičiavimą taikomas 0,8 koeficientas nuo apskaičiuoto pokyčio. (Pavyzdžiui, 2024 m. balandžio 23 d. NordPoolGroup interneto svetainėje paskelbta 1 kWH kaina Lietuvoje buvo 0,09861 Eur, o vidutinė balandžio mėnesio elektros kaina buvo 0,056 Eur/kWh be PVM).

Tačiau šio sutarties punkto, buvusio administracijos direktoriaus pasirašytoje sutartyje tarp Kėdainių rajono savivaldybės ir UAB „Enefit“, nėra.

Tektų mokėti baudą

Dabar galiojančios konsoliduoto elektros pirkimo sutarties 3.7.1 punkte rašoma, kad Užsakovas (t. y. Kėdainių rajono savivaldybė) turi teisę išbraukti Pirkimo sutarties priede nurodytą objektą <…> nekeičiant Pirkimo sutarties priede nurodyto Prekės tarifo ir akcizo, tai įforminant abiejų šalių rašytinio susitarimu ir abiem Šalims Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka informavus skirstomųjų ir/ar perdavimo tinklų operatorių apie objektą, į kurį nebebus tiekiama Prekė.

Tačiau elektros pardavėjas UAB „Enefit“ Kėdainių rajono savivaldybei tartis nenori.

Nes kiti tos pačios sutarties punktai (4.1 ir 4.8) byloja: „Pirkimo sutarčiai taikoma fiksuoto įkainio su peržiūra kainodara. Prekės įkainiai dėl bendro kainų lygio ar kitų mokesčių kitimo nebus perskaičiuojami“.

Dar vienas sutarties punktas (5.6) sako, kad Pirkimo sutarties nutraukimas nepanaikina teisės reikalauti sumokėti netesybas, numatytas Pirkimo sutartyje už sutartinių įsipareigojimų nevykdymą iki Pirkimo sutarties nutraukimo ir atlyginti nuostolius, patirtus dėl įsipareigojimų nevykdymo pagal Pirkimo sutartį. Tai būtų – 20 procentų nuo nenupirktos sumos.

Enefit“ į derybas neina, kiti – nesikiša

Dabartiniai savivaldybės vadovai jaučiasi bejėgiai, nes elektros pardavėjas UAB „Enefit“ į derybas nesileidžia. Dabartinio savivaldybės administracijos direktoriaus Gintauto Muzniko teigimu, nepavyksta pasiekti įmonės vadovo, o atsakingi darbuotojai net telefonu jam nebeatsiliepia.

Savivaldybės teigimu, skambinta į CPO (Centrinę perkančiąją organizaciją) ir kalbėta su Elektroninio katalogo plėtros 2-osios grupės konsultante Živile Lasevičiene, kuruojančia elektros energijos pirkimus ir Elektroninio katalogo plėtros 2-osios grupės Pirkimų vadove Irena Urbšiene.

CPO darbuotojos negalėję paaiškinti, kodėl galiojančioje sutartyje nėra įkainių perskaičiavimo dėl bendro kainų lygio, Sutarties nutraukimą siūlo vertinti pagal pasirašytą sutartį ir jos nuostatas, taip pat patarė pasiskambinti į Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą.

Paskambinus į Valstybinę energetikos reguliavimo tarybą (VERT) konsultuotasi su Aida Milašauskiene, Elektros skyriaus vyr. specialiste. Jai patarus, skambinta bendruoju VERT telefonu ir pasirinkus konsultaciją vartotojams kalbėta su konsultante, kuri patarė dar papildomai pasikonsultuoti su Vartotojų teisių gynimo ir informavimo skyriaus vedėja.

Savivaldybės interesus ginančio reglamentavimo nėra

Papildomai skambinta VERT Sandrai Grabauskaitei, Vartotojų teisių gynimo ir informavimo skyriaus vedėjai. Sutarties nutraukimą ir ji siūlo vertinti pagal pasirašytą sutartį ir jos nuostatas.

Specialiojo reglamentavimo, kuris gintų savivaldybės administracijos interesus, šiuo atveju, nėra.

Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatymo 47 straipsnis dėl vartotojo vienašalio nutraukimo taikomas tik buitiniams vartotojams, labai mažoms įmonėms ir mažoms įmonėms.

reklama

Daumantų. Kam rinktis kažką kito, kai yra Daumantų karališkas majonezas!

Taip pat skaitykite

Šeimos gydytojai bus skatinami atlikti daugiau tyrimų

Nuo spalio 1 d. plečiamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis papildomai apmokamų pirminės...