Turkija, Ispanija, Čekija, Airija, o nuo kitų mokslo metų – ir įspūdingoji Itali­ja. Tai – ne tik turistinių poilsinių kelionių kryptys, o šalys, kuriose praktiką atlieka Kėdainių profesinio rengimo centro (Kėdainių PRC) mokiniai. Jie, dar besimokydami būsimosios profesijos, jau kaupia vertingų praktinių įgūdžių ir nepamirštamų įspūdžių bagažą.

Maisto pramonės darbuotojo profesijos mokinės atliko praktiką kepykloje Prahoje.

Nes po kiekvienos praktikos dienos mokinių laukia įdomios išvykos, pramogos ir potyriai įspūdinga gamta bei architektūra garsėjančiose šalyse. O savo patirtis jaunuoliai perduoda jaunesniems mokiniams, taip paskatindami ir juos pasiryžti dalyvauti tarptautinėse stažuotėse. Beje, nuo šių mokslo metų tarptautinėse stažuotėse dalyvauti gali ir specialiųjų poreikių turintys mokiniai.

Atsiliepimai – patys geriausi

„Labai norime sugrįžti į Turkiją antrą kartą, nes dar labiau pamilome savo pasirinktą specialybę ir šią šalį“, – vienu balsu ir plačiai besišypsodamos tvirtino būsimosios virėjos Monika Medzevičiūtė ir Skirmantė Činikaitė.

Antrame kurse besimokančios merginos jau patyrė, koks atsakingas, nelengvas, tačiau – įdomus ir vertinamas yra darbas svetingumo sektoriuje. Kaip ir dar vienuolika Kėdainių PRC moksleivių, rudens pradžioje, dar esant aktyviam turistiniam sezonui, Monika ir Skirmantė tris savaites stažavosi kurortiniame 5 žvaigždučių viešbutyje „Belcekiz Beach Club Hotel“. Kartu vyko būsimieji padavėjai barmenai, kirpėjai, virėjai, statybininkai. Pastarieji patirties įgijo dirbdami su viešbučio techniniu personalu.

2017-2018 mokslo metais net 62 Kėdainių PRC mokiniai atliko ar rengiasi atlikti praktiką darbo vietose kitose šalyse. Tai – kirpėjai, padavėjai ir barmenai, virėjai, sukirpėjai-konstruktoriai ir modeliuotojai, apdailininkai (statybininkai), suvirintojai, logistai ekspeditoriai, maisto pramonės darbuotojai, automobilių elektromechanikai.

„Įgijome praktikos įvairiose srityse: dirbome daržovių paruošimo skyriuje, gaminome greitą maistą besiilsintiems prie baseino poilsiautojams, ruošėme pusryčius – kepėme omletus, na, o labiausiai man patiko saldumynų gamyba – nes ir ateityje noriu dirbti su konditerija. Labai mėgstu konditerinius gaminius kepti namuose, padedu mamai kepti tortus“, – pasirinkta profesija džiaugiasi Skirmantė.

Turkijoje praktinius įgūdžius tobulino ir statybininko specialybės besimokantys vaikinai, ir būsimieji suvirintojai.

Monika pabrėžė draugišką ir šiltą turkų personalo požiūrį į stažuotę atliekančius mokinius: „Mus laikė sau lygiais, kantriai mokė ir aiškino, nors kartais tekdavo bendrauti tik gestais. Ne visi darbuotojai mokėjo angliškai. Mes labai lengvai prisitaikėme, nedrąsu buvo tik pačioje pradžioje.“

Daug dėmesio pažinčiai su šalimi

Ne vien darbas ir malonus bendravimas paliko didelį įspūdį – mokiniams priimančioji organizacija rengė įvairių išvykų (vien kiek vertas pasiplaukiojimas laivu po Viduržiemio jūrą ar maudynės joje!), supažindino su Turkijos kultūra ir papročiais.

Abi merginos pabrėžė, kad ši trijų savaičių stažuotė leido suprasti, kiek dar daug galima išmokti svetingumu ir aukštu aptarnavimo lygiu garsėjančiuose Turkijos viešbučiuose. Tad merginos, kaip ir kiti reikalavimus atitiksiantys Kėdainių PRC mokiniai arba absolventai, mielai pasinaudos galimybe kitąmet tame pačiame viešbutyje atlikti gamybinę 6 savaičių trukmės praktiką.
„Beje, mes džiaugiamės mobilumo veiklų tęstinumu, – sakė Kėdainių PRC projektų vadovė Vilija Bakutytė. – Šio 5 žvaigždučių įvertinimą turinčio viešbučio pagrindinis virtuvės šefas su kolegomis šią žiemą buvo atvykę į Kėdainių PRC vienos savaitės trukmės dėstymo bei mokymo vizitui. Svečiai surengė įspūdingų mokymų bei degustacijų ne tik mūsų įstaigos bendruomenei, bet ir visos Lietuvos profesinio mokymo įstaigų darbuotojams.“

Mokiniai – savos šalies „ambasadoriai“

Kėdainių PRC pedagogus, lydinčius mokinius į tarptautines stažuotes, ypač džiugina geri atsiliepimai apie mokinių darbą. Štai socialinė pedagogė Sigita Sveikauskienė didžiuojasi mokiniais, dalyvavusiais stažuotėje kitame Turkijos regione, Kapadokijoje. Rudenį čia vyko vienuolika mokinių: būsimieji suvirintojai, statybininkai, virėjai. „Mus priėmusios organizacijos vadovai labai dėkojo už mokinių darbą ir sakė, kad jaunuoliai labai mandagūs, kultūringi, gražiai atstovavo šalį, dirbo atsidavę, susikaupę. Stažuotės pabaigoje įmonės direktorius pasakė, kad tokio lygio mokinių stažuotėje dar neturėjo. Tad mes, mokytojai, dėl to esame labai laimingi“, – gerų žodžių jaunuoliams negailėjo pedagogė.

Beje, į tarptautines stažuotes kviečiami gerai lankantys pamokas, aktyvūs, atsakingi, geranoriški, mokantys anglų kalbą ir smalsūs mokiniai. Tačiau bene svarbiausias kriterijus – norėti dalyvauti stažuotėje. Mat tarptautinė stažuotė atveria duris į platesnį nei vien mūsų šalies lygmeniu profesinį mokymą. Štai suvirintojo specialybės besimokantis Ernestas Aušvicas Kapadokijos regione stažavosi gamykloje, kurioje detalės virinamos robotizuotomis staklėmis. „Tai buvo įdomi patirtis, visiška naujiena, to Lietuvoje dar nebuvome matę ir, žinoma, dar nesimokėme. Todėl buvo labai įdomu, išmokome dirbti su naujomis technologijomis, labai stengėmės viską atlikti kruopščiai“, – pasakojo vaikinas, kartu su draugais kas rytą skubėdavęs į gamyklą, nes rūpėdavę sužinoti – o kaipgi ten bus toliau, kaip programuos robotus, ką reikės daryti, jei jie suges ir pan.

Ragina dalyvauti ir kitus

Statybininko profesijos besimokantis Valdas Sadauskas Kapadokijoje galėjo įgyti statybos darbų įgūdžių: kartu su draugais vaikinas tinkavo, šiltino gyvenamąjį namą. „Prieš vykstant į stažuotę, visada tariamės, ką mūsų mokiniai jau moka, kuo galėtų būti naudingi priimančiajai organizacijai ir kokius įgūdžius galėtų tobulinti“, – paaiškino Kėdainių PRC projektų vadovė V. Bakutytė.

Deimantė, kuri šioje stažuotėje darbavosi maisto gamybos įmonėje, pasidžiaugė turkų draugiškumu ir nuoširdumu. Beje, šiame regione mokinius iš kitų šalių priimantys turkai labai daug dėmesio skiria supažindinimui su savo kultūra ir papročiais, maistu. „Turkiška naktis su tautiniais šokiais, Balandžių slėnis, Kavos ir arbatos namai… Netgi turkų kalbos pamokas mums surengė. Tikrai raginame kitais mokslo metais dalyvauti ir kitus mokinius“, – įspūdžius vardino Ernestas.

Ugdo savarankiškumą ir toleranciją

Šalia to, kad įgyja praktinių įgūdžių ir susipažįsta su kita šalimi, mokiniai taip pat turi galimybę tobulinti anglų kalbos įgūdžius bendraudami su kitų šalių jaunimu. Pavyzdžiui, prieš prasidedant žiemai Čekijos sostinėje Prahoje stažuotę atlikę kėdainiečiai bendravo su kitais mokiniais iš Prancūzijos, Rusijos, Lenkijos, mat gyveno viename viešbutyje.

Pasak būsimojo automobilių mechaniko Ramūno Dulkino, Praha tapo savarankiškumo mokykla, nes mokiniai daug naudojosi viešuoju transportu, patys nuvykdavo į darbo vietą ir parvykdavo, lankėsi mieste. Vaikinai praktiką atliko autoservisuose, kur daugiausia teko darbuotis ruošiant čekų automobilius žiemai, keičiant padangas ir balansuojant ratus. O maisto pramonės darbuotojo specialybės besimokanti Žygintė Songailaitė patenkinta tuo, kad atliko praktiką duonos ir pyrago gaminių įmonėje. Jai teko formuoti bandeles, pyragus, gaminti sumuštinius.

Apie tokį laisvalaikį daugelis gali tik pasvajoti, o štai Kėdainių PRC mokiniai po darbų praktikos vietose turėjo galimybę aktyviai pramogauti.

Pasak projektų vadovės V. Bakutytės, mobilumo projektuose ugdomos ne tik praktinės, profesinės kompetencijos, bet ir socialinės kompetencijos. Pavyzdžiui, Čekijoje mokiniams pasiūlytas turiningas laisvalaikis: žaidimas lazeriais, apsilankymas vandens pramogų parke, zoologijos sode. Stažuočių dalyviams skiriama dienpinigių, nekainuoja nei maitinimas, nei apgyvendinimas, tad savo lėšų stažuotėms nereikia. O gautų dienpinigių pakanka ir lauktuvėms, ir sau.

Be to, tokios kelionės moko savarankiškumo, suartina skirtingų charakterių žmones, moko tolerancijos. „Smagu, kad suteikiame galimybę stažuotėse dalyvauti visiems – nes šiemet įtraukėme dešimt mokinių, turinčių specialiųjų ugdymo(si) poreikių“, – pasidžiaugė projektų vadovė.

Projektuose dalyvauja ir mokytojai

Galimybę Kėdainių PRC mokiniams dalyvauti stažuotėse suteikia Erasmus+ programos projektas Nr. 2017-1-LT01-KA116-035063 „Tarptautinė patirtis – profesinio mokymo kokybės užtikrinimas“.

2017-2018 mokslo metais net 62 Kėdainių PRC mokiniai atliko ar rengiasi atlikti praktiką darbo vietose kitose šalyse. Tai – kirpėjai, padavėjai ir barmenai, virėjai, sukirpėjai-konstruktoriai ir modeliuotojai, apdailininkai (statybininkai), suvirintojai, logistai ekspeditoriai, maisto pramonės darbuotojai, automobilių elektromechanikai.

Štai labai sėkminga stažuote džiaugiasi mokiniai, stažavęsi Fuerteventuros saloje Kanarų salyne, priklausančiame Ispanijai. Pasak V. Bakutytės, jie buvo priimti kaip lygiaverčiai darbuotojai, tad jautėsi atsakingi už teikiamas paslaugas tiek pat, kiek ir visi komandos nariai.

Užburianti Erdžėjaus kalno panorama įsiminė visiems tarptautinės stažuotės Turkijoje dalyviams.

Šis projektas suteikia galimybę mokymosi vizituose dalyvauti ir Kėdainių PRC personalui. Aštuoni profesinio mokymo specialistai atliko 1 savaitės trukmės darbinę praktiką įmonėse arba dalyvavo darbo stebėjimo vizituose verslo įmonėse, profesinio mokymo įstaigose.

Net 22 pirmo kurso mokinių, norinčių tapti virėjais, šiais mokslo metais sulaukusi profesijos mokytoja Audronė Alminienė lankėsi Šiaurės Ispanijoje, Bilbao mieste. Ten ji su kolegomis lankėsi virtuvės šefus ruošiančiose mokyklose, stebėjo mokymo planavimo ir organizavimo procesus. „Buvo labai įdomu pamatyti jų mokymo bazę, inventorių, mokymo organizavimą. Daug patirties galima pritaikyti ir savo darbe. Nors kol kas mūsų mokymo bazę ruošiamasi dar atnaujinti, bet malonu, kad nesame labai atsiliekantys. Parsivežiau naudingų idėjų, kaip skatinti mokinius, pavyzdžiui, kuo aukštesniame kurse mokosi ir kuo daugiau moka būsimieji virėjai, tuo jiems skiriama didesnė atsakomybė – pamaitinti svečius mokyklos restorano salėje“, – pasakojo mokytoja.

Kėdainių PRC suteikta programos „Erasmus+“ profesinio mokymo mobilumo chartija, kuri leidžia supaprastinta tvarka teikti paraiškas mobilumo projektams. „Šios mobilumo veiklos tiesiogiai susijusios su mūsų organizacijos tarptautiškumo strategijos tikslais ir uždaviniais, siekiu modernizuoti įstaigos misiją ir suteikti jai tarptautinį matmenį“, – apibendrindama teigė projektų vadoveKėdainių PRC projektų vadovė V. Bakutytė.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.