Naujųjų metų laikrodis pradėjo skaičiuoti ne tik naujus 2018-uosius metus, bet ir švietimo įstaigų vadovų kadencijas visoje Lietuvoje. Švietimo sritis – pirmoji tarp biudžetinių įstaigų, kuriose įvestos vadovų kadencijos.

Pasak Kėdainių rajono savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjo Juliaus Lukoševičiaus, nuo sausio 1 dienos įsigaliojo Švietimo įstatymo pataisos, numatančios šiuos procesus.
„Kaip ir iki šiol, taip ir ateityje švietimo įstaigų vadovai pareigas galės užimti viešo konkurso būdu. Po konkurso pradedama skaičiuoti 5 metų kadencija, o jai pasibaigus švietimo įstaigos vadovas bus atleidžiamas iš pareigų. Tačiau kadencijų skaičius neapribotas, tad vadovai, jei jie atitiks konkurso reikalavimus, galės dalyvauti naujame konkurse“, – kaip veiks naujoji tvarka, paaiškino J. Lukoševičius.

Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjo Juliaus Lukoševičiaus teigimu, kadencijų skaičius neapribotas, tad vadovai, jei jie atitiks reikalavimus, galės dalyvauti naujame konkurse.

Konkurso dalyvius vertins speciali komisija. Švietimo įstatyme reglamentuota šių komisijų sudėtis: po vieną narį deleguos savivaldybė, Švietimo ir mokslo ministerija, atitinkamo tipo švietimo įstaigos vadovų asociacija, socialiniai partneriai. Dar tris narius į komisiją deleguos mokyklos bendruomenė: mokytojai, tėvai ir mokiniai. O jeigu mokykloje nėra vyresnių kaip 16 metų amžiaus mokinių, komisijoje dalyvaus dar vienas tėvų atstovas.

Šiemet – du konkursai

Šiuo metu rajono savivaldybės švietimo įstaigose dirba 29 vadovai. Pasak J. Lukoševičiaus, atsižvelgiant į jų dirbtą laiką, vadovai suskirstyti net į septynias grupes. Vienai iš grupių priklauso vadovai, kurie yra paskirti į šias pareigas iki nustatyto termino – šiuo metu rajone yra vienas toks vadovas, LSU Kėdainių „Aušros progimnazijos“ direktorė Neringa Vaicekauskienė.
O pačios pirmosios švietimo įstaigos, kuriose jau šių metų viduryje bus skelbiami konkursai vadovų pareigoms užimti, yra lopšeliai-darželiai „Vaikystė“ ir „Vyturėlis“. Šių įstaigų vadovai, einantys pareigas daugiau kaip 30 metų, dirbs iki 2019 m. sausio 1 d.

Į kitą kategoriją pateko vadovai, einantys pareigas daugiau kaip 20 metų – jie dirbs iki 2020 metų sausio 1 dienos, o norėdami pretenduoti į šias pareigas kitai kadencijai, turės dalyvauti konkurse. Tad jau kitų metų viduryje bus skelbiami konkursai „Atžalyno“, „Ryto“, Krakių gimnazijų bei Truskavos pagrindinės mokyklos vadovų pareigoms užimti.

2021 metais pokyčiai pasieks įstaigas, kurių vadovai pareigas eina daugiau kaip dešimtmetį. Likus pusmečiui iki 2021 metų sausio 1 d., konkursai bus skelbiami Akademijos ir Josvainių gimnazijose, Miegėnų ir Surviliškio pagrindinėse mokyklose, Specialiojoje mokykloje, lopšeliuose-darželiuose „Aviliukas“, „Pasaka“, „Žilvitis“ bei Švietimo pagalbos tarnyboje.

Palies visas įstaigas

Dar po metų konkursų sulauks lopšeliai-darželiai „Puriena“ ir „Varpelis“ bei Kalbų mokykla, nes šių įstaigų vadovai dirba daugiau kaip penkerius metus.
Atskirai grupei priklauso vadovai, dirbantys 5 ir mažiau metų. Tai – Juozo Paukštelio progimnazijos, Sporto centro, mokyklos-darželio „Obelėlė“, Šėtos gimnazijos, Suaugusiųjų ir jaunimo centro, Muzikos mokyklos, Labūnavos pagrindinės mokyklos vadovai.

„Su jais nuo sausio 1 dienos sudaryta terminuota darbo sutartis dar vienai 5 metų kadencijai. Šie vadovai dirbs iki 2023 m. sausio 1 dienos. Įstatymas numato, kad savivaldybė konkursą pradės organizuoti prieš šešis mėnesius. Tai reiškia, kad 2022 metų viduryje savivaldybėje bus skelbiami net septyni konkursai švietimo įstaigų vadovų pareigoms užimti“, – sakė Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjas J. Lukoševičius.

Išimtys – artėjant pensiniam amžiui

Jis taip pat pabrėžė, kad Švietimo įstatymo pataisos netaikomos, jeigu mokyklų vadovams iki teisės gauti visą senatvės pensiją yra likę ne daugiau kaip penkeri metai. Šiai grupei priklauso keturių rajono švietimo įstaigų vadovai.

Beje, šiuo metu savivaldybės švietimo įstaigose dirba penki pensinio amžiaus sulaukę vadovai. „Nors Darbo kodeksas nenumato tokio atvejo kaip atleidimas iš pareigų dėl amžiaus, bet gali atsitikti taip, kad žmonės sugalvos iš pareigų pasitraukti anksčiau ir tose įstaigose konkursai bus skelbiami anksčiau nei išvardinta“, – tokios galimybės neatmetė Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjas. Jis taip pat pabrėžė, kad konkurse mokyklos ar darželio vadovo pareigoms užimti gali dalyvauti ir pensinio amžiaus žmonės.

Švietimo įstatymas numato dar vieną prievolę įstaigų vadovams – teikti veiklos ataskaitas mokyklos tarybai. Jei mokyklos taryba neigiamai įvertintų vadovo veiklą per paskutinius metus arba per bet kuriuos kadencijos metus, siekti naujos kadencijos konkurse taptų gerokai sudėtingiau.

Panašios naujienos