Jau kuris laikas Lietuvą alinant tropinei kaitrai, dėl jos ypač kenčia mokiniai. Pailginus mokslo metus jie priversti kęsti karščius, o mokymo procesas neretai primena tik imitavimą. Bene labiausiai nuo alinančių karščių kenčia Kėdainių šviesioji gimnazija. Didžiulis, stiklu dengtas holas sukelia šiltnamio efektą, o labiausiai kaista trečiasis gimnazijos aukštas. Vienintelė išeitis – įrengti kondicionierius, tačiau tai padaryti bus pakankamai sudėtinga, o ir lėšų tam neturima.

Gimnazijos pastatas – istorinė vertybė


Kėdainių šviesioji gimnazija – viena iš nedaugelio šalies švietimo įstaigų, įsikūrusių istoriniuose, specialiai jai statytuose rūmuose.


„Pastatas – istorinio paveldo objektas, todėl norint įrengti vėsinimo sistemą, reikėtų viską derinti su paveldą prižiūrinčiomis institucijomis. Be to, savo jėgomis įrengti kondicionierių mes tikrai nesugebėtume, nes reikalinga pramoninė, daug kainuojanti įranga. O po vieną pirkti buitinius vėsintuvus, nežinau, ar tikslinga“, – „Kėdainių mugei“ sakė Šviesiosios gimnazijos direktorė Violeta Liutkienė.

Kovojant su alinančiu karščiu Šviesiojoje gimnazijoje organizuojamas ne tik nuotolinis mokymas, bet ir trumpinamos pamokos. Stengiamasi procesą organizuoti taip, kad iki 13 val., kuomet kaitra pasiekia piką, užsiėmimai jau būtų baigti.


Trečiajame gimnazijos aukšte įrengta rekuperacinė sistema, tačiau, pasak direktorės, vasarą ji visai negelbsti. Jeigu žiemą oras šiek tiek pašildomas, tai per karščius iš lauko paimamas įkaitęs oras ir pučiamas į klases.


„Ministerija paskaičiavo, jog nemažai, vidutinei ugdymo įstaigai reikia apie vieno milijono eurų kondicionavimo sistemai įrengti. Kažin, ar tai įmanoma (gauti finansavimą – red.), nes kalbama, kad bus svarstoma pirmiausia tai pradėti (įrenginėti sistemas – red.) nuo ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Laikoma, kad mažiukai yra patys pažeidžiamiausi, be to procesas darželiuose vyksta ištisus metus“, – nieko gero gimnazijai nežadančias naujienas komentavo V. Liutkienė.


Trumpina pamokas, vaikus moko nuotoliniu būdu


„Praėjusį ketvirtadienį, per didžiuosius karščius, ugdymo proceso gimnazijoje neorganizavome. Matėme, kad tai būtų elementarus nesirūpinimas tiek vaikų, tiek ir dirbančiųjų sveikata. Pamokos vyko nuotoliniu būdu, užduotys buvo skiriamos per socialinius tinklus ir elektroninį dienyną“, – pasakojo V. Liutkienė.


Kovojant su alinančiu karščiu Šviesiojoje gimnazijoje organizuojamas ne tik nuotolinis mokymas, bet ir trumpinamos pamokos. Stengiamasi procesą organizuoti taip, kad iki 13 val., kuomet kaitra pasiekia piką, užsiėmimai jau būtų baigti.


„Esant tokioms ekstremalioms sąlygomis tokie sprendimai iš tiesų pasiteisina“, – minėjo V. Liutkienė.


Pailginti mokslo metus – nevykęs sprendimas


Ilgametė gimnazijos vadovė neslėpė įsitikinimo – Švietimo ir mokslo ministerijos sprendimas pailginti mokslo metus, kaip tyčia, sutapęs su kaitros banga, jokios naudos neduoda.


„Jeigu su mažiukais dar galima nueiti į pavėsį ir ten surengus matematikos pamoką suskaičiuoti lapus, tai su vienuoliktokais rengti pamokas lauke… Atleiskite, kiek tą kūrybiškumą gali abstrakčiai ugdyti? Jiems svarbu valstybiniams egzaminams pasiruošti ir juos gerai išlaikyti“, – minėjo Šviesiosios gimnazijos direktorė.


Anot pedagogės, pamokų metu lankymąsi muziejuose vaikai jau suvokia kaip veltui švaistomą laiką. Jos teigimu, tvyrant sunkiai pakeliamiems karščiams, mažai naudos duoda ir kviestinių svečių rengiamos edukacinės programos, įvairios laboratorijos.


Kaip dirbs kitais metais – dar nėra aišku


Ilgametė Kėdainių šviesiosios gimnazijos vadovė minėjo turinti viltį, kad šiuo metu Lietuvą užplūdusi kaitra – išskirtinis atvejis. Kita vertus, keičiantis klimatui neatmestina, jog tokios anomalijos gali vėl pasikartoti.
„Tačiau toks pats karštis gali būti ir rugsėjo mėnesį, kai visi susirinks į klases. Niekas nuo to neapsaugotas“, – sakė V. Liutkienė.


Gimnazijos vadovė minėjo kartu su kolektyvu svarstysianti galimybę kitais mokslo metais lanksčiau pažvelgti į keliamus reikalavimus, ugdymo procesą organizuoti taip, kad įvairios respublikiniu mastu skelbiamos akcijos būtų perkeliamos į birželio mėnesį.