Remiantis Lietuvos korupcijos žemėlapio duomenimis, viena labiausiai korumpuotų sričių Lietuvoje – sveikatos apsauga, taip įvardija kas antras apklaustas gyventojas. Nepaisant to, kyšius teigia davę žymiai mažiau apklaustųjų. Tai rodo, kad visuomenėje yra gajūs stereotipai, kad kyšiai gali išspręsti problemas.

Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT), siekdama paneigti šioje srityje nusistovėjusius stereotipus ir atkreipti dėmesį į skaidrumo temas sveikatos sektoriuje, pristato socialinę kampaniją „Duoti ar neduoti?“.

„Duoti ar neduoti? Tokį klausimą gvildenome, kurdami naują antikorupcinio švietimo kampaniją, nukreiptą į sveikatos apsaugos sektorių. Korupcijos problema šioje srityje dominuoja jau ilgą laiką, todėl ypatingai svarbu šviesti visuomenę, jiems parodant, kad kyšiai nepadeda spręsti problemų, gydytojai negydo geriau jį gavę, o kaip tik būna atvejų, kai toks pacientų sprendimas ne tik sukelia nepatogią situaciją gydytojui, bet ir apsunkina patį gydymo procesą.

Kampanija neapsiribos edukaciniu turiniu, siekiant paneigti sveikatos apsaugos sektoriuje nusistovėjusius stereotipus, bendradarbiaujant su Jaunųjų gydytojų asociacija, sieksime parodyti kaip emociškai jaučiasi sveikatos įstaigų darbuotojai ir pacientai, kai jiems siūlomas ar iš jų reikalaujama, tikimasi kyšio“, – sakė STT Antikorupcinio švietimo skyriaus vadovas Benas Aldakauskas.

Ten, kur sprendžiami su žmogaus sveikata susiję klausimai, kyšininkavimas, nesąžiningumas ir neetiškas elgesys tampa itin jautria tema. Socialinėje kampanijoje pacientai ir gydytojai kviečiami geriau vieni kitus suprasti ir kartu stiprinti sąžiningumą sveikatos apsaugos sektoriuje.

„Bandymas duoti kyšį griauna gydytojo ir paciento tarpusavio ryšį bei pasitikėjimą ir abi puses priverčia jaustis nemaloniai. Dažnas pacientas mano, kad duodamas kyšį gaus geresnes paslaugas, tačiau tai yra netiesa – ištyrimas ir gydymas yra skiriami remiantis gairėmis bei algoritmais ir nepriklauso nuo „atsidėkojimo“. Todėl kyla klausimas – kodėl vis dar tęsiame sovietmečiu susiformavusią kultūrą ir kaip turėtume tai spręsti? Mūsų nuomone, pokyčio kūrimą turime pradėti nuo savęs. Gydytojai – neimdami kyšių, o pacientai – jų neduodami. Tik visiškai netoleruodami kyšininkavimo ir atvirai apie tai kalbėdami galime pakeisti ydingą sistemą“, – teigė Jaunųjų gydytojų asociacijos atstovai.

Galima rasti daug priežasčių, lemiančių korupciją sveikatos apsaugos sektoriuje – gydytojų ir pacientų nesąžiningumas, neskaidrios nemokamų sveikatos priežiūros teikiamų paslaugų procedūros ir nepakankamas jų viešinimas, nepakankamas visuomenės įtraukimas į aktualių problemų sprendimą.

Tačiau viena iš priežasčių, kodėl sveikatos apsaugos sektorius yra matomas, kaip labiausiai korumpuotas, yra nusistovėję stereotipai, pavyzdžiui, kad duodamas kyšį, pacientas greičiau gaus paslaugą ar su juo gydytojas elgsis maloniau. Todėl pagrindinis šios kampanijos tikslas – keisti nusistovėjusius stereotipus ir pakviesti medicinos sektoriaus darbuotojus ir pacientus bendradarbiauti sprendžiant valstybės gerovei itin svarbius antikorupcijos bei skaidrumo klausimus.

Šaltinis: STT

Asociatyvi nuotr.

Panašios naujienos