Startavo Vidaus reikalų ministerijos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) inicijuota informacinė civilinės saugos kampanija „Žinojimas saugo“. Visą mėnesį PADG pareigūnai kartu su šalies savivaldybių civilinės saugos specialistais lankys vietos bendruomenes, mokyklas, susitiks su seniūnais ir socialiniais darbuotojais, senjorais ir negalią turinčiais žmonėmis.

Civilinės saugos ekspertai patars, kaip elgtis įvairių ekstremaliųjų situacijų metu, parodys, kaip susikrauti išgyvenimo krepšį, padės nustatyti perspėjimo pranešimus mobiliuosiuose telefonuose, atsakys į kitus gyventojams rūpimus civilinės saugos klausimus.

Civilinės saugos akcijoje dalyvaus visos šalies savivaldybės – planuojama surengti per 60 renginių.

Stiprinant civilinę saugą susiduriama su daugybe iššūkių, nes dešimtmečiais tam nebuvo skiriama deramo dėmesio. Todėl svarbu, kad šalies gyventojai būtų kuo geriau informuoti, kaip elgtis galimų nelaimių, grėsmių ir pavojų atvejais.

Visuomenės apklausos rodo, kad šalies gyventojai stokoja žinių apie galimus pavojus ir tik kas dešimtas gyventojas žino, kaip reikėtų elgtis ekstremalių situacijų metu. Reaguodami į karą Ukrainoje, gyventojai dar aktyviau domisi, kaip veiktų šalies gyventojų perspėjimo ir informavimo sistema, kaip apsisaugoti galimų grėsmių metu. Nors jokio tiesioginio pavojaus šiuo metu Lietuvos žmonėms nėra, tačiau noras žinoti – suprantamas. 

Iškilus grėsmei ar įvykus nelaimei, gyventojai būtų perspėjami sirenomis, trumpaisiais pranešimais į mobiliuosius telefonus bei per Lietuvos nacionalinį radiją ir televiziją informuojami apie tolimesnius veiksmus. Informacijos apie pasirengimą ekstremalioms situacijoms šalies gyventojai gali rasti specialioje svetainėje www.lt72.lt.

Šį rudenį taip pat startuos pasirengimo galimai avarijai Astravo AE informacinė kampanija, bus rengiamos valstybinio lygio civilinės saugos funkcinės pratybos „Civilinės saugos sistemos subjektų veiksmai įvykus branduolinei avarijai Baltarusijos Respublikos teritorijoje esančioje atominėje elektrinėje“.

Pernai pirmą kartą patvirtintas pasirengimo avarijai Astravo AE priemonių planas, kuriam įgyvendinti penkeriems metams numatyta daugiau nei 90 mln. eurų.