„Kol mes bandome įtikinti ūkininkus, kad afrikinis kiaulių maras sparčiai artėja į mūsų kraštą, situacija kasdien prastėja. Kiaulių marą jau užfiksavome Pėdžių kaime (Pelėdnagių sen.). Čia krito Petro Vyšniausko kiaulaitė“, – sakė Kėdainių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Alfonsas Genys. 

Pasak A. Genio, Pėdžiuose kritusi kiaulė dešimtoji afrikinio kiaulių maro auka šiais metais.

Pasak A. Genio, Pėdžiuose kritusi kiaulė dešimtoji afrikinio kiaulių maro auka šiais metais.

Afrikinio kiaulių maro pakirsta kiaulė P. Vyšniausko sodyboje krito rugpjūčio 23-ąją. Pėdiškis apie tai pranešė veterinarams. Jie atliko būtinus tyrimus ir nustatė, kad tai mažiausiai laukta žinia – afrikinis kiaulių maras. „Kadangi šioje sodyboje buvo auginamos dvi kiaulaitės. Tai antroji bus nedelsiant užmigdyta ir ištirta. Net nekyla abejonių, kad ir ji užsikrėtusi maru. Ši sodyba yra vos pora kilometrų nuo Jonavos rajone esančio Kuigalių kaimo, kur buvo fiksuotas paskutinis afrikinio kiaulių maro atvejis“, – sakė A. Genys.
Pėdžiuose kritusi kiaulaitė – šįmet dešimtoji maro auka Kėdainių rajone. Iki tol buvo fiksuoti devyni šernai, pakirsti afrikinio kiaulių maro. „Septynis kritusius šernus Nautartų miške rado medžiotojai. Ištyrus jų gaišenas nustatyta, kad visi sirgo maru. Ištyrus dar du tame miške sumedžiotus šernus taip pat rasta maro pėdsakų. Iki šiol marą fiksavome tik tarp šrernų, o dabar jis įsisuko ir į kiaules“, – liūdną tiesą konstatavo A. Genys.

Specialistai ėmėsi visų saugos priemonių, kad iš maro židinio Pėdžiuose užkratas nepasklistų.

Specialistai ėmėsi visų saugos priemonių, kad iš maro židinio Pėdžiuose užkratas nepasklistų.

maras_6340

Pats maru susirgusių kiaulių šeimininkas neslėpė, jog padarė klaidą pavasarį įsigydamas paršelius. „Tikrai svarstėme, kaip pasielgti. Pirkti ar ne paršelius pavasarį. Nutarėme rizikuoti. Akivaizdu, kad suklydome ir ta rizika nepasiteisino. Jau žinojome, jog maras artinasi, tačiau tikėjomės, kad jis mus aplenks. Deja, tikrovė kiek kita. Gyvename ūkiškai. Turime paukščių, tad be maisto neliksime. Tik gaila gyvūnų ir įdėto darbo, juk kiaulaitės jau kokių septyniasdešimties kilogramų“, – atsiduso P. Vyšniauskas.
Nustačius afrikinio kiaulų maro židinį Pėdžiuose, imamasi būtinų apsaugos priemonių. „Teritorija bus akylai stebima. Nuo čia skelbiame trijų kilometrų apsaugos ir 10 kilometrų priežiūros zonas. Gyventojai turi būti sąmoningi ir laikytis nustatytų taisyklių. Būtina įsirengti dezinfekcinius kilimėlius prie tvartų. Į juos eiti su specialiais drabužiais. Be to, kiaules reikia šerti apdorotu pašaru. Gaila, bet aplankius kiaulių augintojus matosi, kad vos vienas procentas laikosi rekomendacijų, o kiti jas ignoruoja“, – sakė veterinarijos tarnybos viršininkas.
Kiek anksčiau Šėtos, Vilainių ir Pelėdnagių seniūnijų gyventojai buvo supažindinti su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus įsakymu iki rugsėjo 25 dienos paskersti kiaules.
Gyventojams paviešinta, jog toks sprendimas priimtas, nustačius afrikinio kiaulių maro židinį Jonavos rajono Žeimių kaime.
Kėdainių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Alfonsas Genys patvirtino žinią, kad gautas raštas, įpareigojantis trijų rajono seniūnijų gyventojus išskersti auginamas kiaules: „Žmonės turi iki rugsėjo 25 dienos išskersti auginamas kiaules. Skerdienos mėginius būtina atvežti ištirti. Jei mėsa nebus užkrėsta, ją bus galima naudoti maistui. Jei rasime užkratą, mėsą utilizuosime. Gavusieji atsakymus, kad mėsa neužkrėsta, galės kreiptis į rajono savivaldybę ir prašyti atitinkamo dydžio kompensacijos. Mes nieko pakeisti negalime. Toks yra mūsų vadovų įsakymas.“ Veterinarijos tarnybos viršininko teigimu, laikantis šio įsakymo trijose seniūnijose bus išskersta apie 200 kiaulių.

Panašios naujienos