Kėdainių rajono savivaldybės taryba patvirtino 2021 metų socialinių paslaugų planą, kuriame numatytas socialinių paslaugų teikimas rajono gyventojams ir prioritetinės sritys. Šiemet numatoma plėsti asmeninio asistento, atestuotos vaikų dienos socialinės priežiūros, konsultanto priklausomybės klausimais paslaugas, teikti kraštiečiams atokvėpio paslaugą.

Vyresnio amžiaus žmonių daugėja

Kaip pastebima Kėdainių rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus parengtame plane, poreikius lemia demografiniai pokyčiai. Gyventojų skaičius rajone nuolat mažėja: per pastaruosius dvidešimt metų jis susitraukė nuo beveik 66 tūkst. iki 44 tūkst. 747 gyventojų. Pensinio amžiaus gyventojai šių metų pradžioje sudarė ketvirtadalį visų gyventojų – 11 tūkst. 463.

Atkreipiamas dėmesys, kad 80 ir daugiau metų sulaukusių žmonių savivaldybėje nuo 2001 metų padaugėjo beveik dvigubai ir šių metų pradžioje jų buvo 3 031. „Šio amžiaus gyventojų grupei reikia daugiausia socialinių paslaugų, o kadangi dauguma darbingo amžiaus žmonių dirba, taip pat emigruoja, nėra kam pasirūpinti negalią turinčiais senais tėvais. Todėl didėja stacionarios socialinės globos poreikis“, – atkreipia dėmesį Socialinės paramos skyriaus vedėja Jūratė Blinstrubaitė.

Žmonėms su sunkia negalia, ypač proto ir / ar psichine negalia rajono įstaigose trūksta vietų. Trys savivaldybei priklausančios biudžetinės įstaigos – Josvainių socialinis ir ugdymo centras, Šėtos socialinis ir ugdymo centras, Dotnuvos slaugos namai – nėra pajėgios patenkinti viso paslaugų poreikio, todėl sudaromos paslaugų teikimo sutartys su privačiais globos namais.

Privačiame sektoriuje mūsų rajone veikia senelių globos namai „Smiltelė“ Labūnavoje. Žmonėms su proto arba psichine negalia paslaugos teikiamos Kėdainių socialinės globos namuose Šlapaberžėje. Taip pat senoliai ar neįgalūs asmenys apgyvendinami ir ne mūsų rajone – Blinstrubiškių, Kalvarijos socialinės globos namuose ir kituose.

Tiesa, pastebėta, kad 2020 m. spalio mėnesį paskelbus karantiną, besikreipiančiųjų dėl stacionarinės globos sumažėjo, tačiau galima manyti, kad tai laikinas reiškinys – pasibaigus karantinui dalis suaugusių vaikų sugrįš į darbus.

Prognozuojama, kad šiais metais minėtose socialinės globos įstaigose ir ne savivaldybės pavaldumo įstaigose stacionarios globos paslaugos bus suteiktos 150 senyvo amžiaus ir neįgalių asmenų.

Taip pat konstatuojama, kad trūksta savarankiško gyvenimo namų paslaugų suaugusiems asmenims su proto ir psichine negalia – maždaug 2–3 vietų.

Socialinės paramos skyriaus vedėja Jūratė Blinstrubaitė atkreipė dėmesį, kad stacionarios socialinės globos poreikis rajone didėja. („Kėdainių mugės“ archyvo nuotr.)

„Vaikų namų“ neliks

Vaikų skaičius Kėdainių rajono savivaldybėje nuo 2001 iki 2021 metų sumažėjo atitinkamai nuo 16 tūkst. 577 iki 7 tūkst. 790. Tačiau šeimų, kurioms teikiamos socialinės priežiūros paslaugos bei taikoma atvejo vadyba, daugėja. 2020 m. ketvirtą ketvirtį buvo 375 šeimos, jose auga 752 vaikai, arba 9,7 proc. visų vaikų. Manytina, kad didėjant paslaugų apimčiai šių šeimų yra išaiškinama daugiau nei anksčiau, todėl jų skaičius didėja.

Didelis šeimų, patiriančių socialinę riziką, skaičius lemia didelį socialinės priežiūros, psichologinių, socialinės reabilitacijos, krizių įveikimo paslaugų šeimoms poreikį, taip pat nemažėja socialinės globos paslaugų be tėvų globos likusiems vaikams poreikis.

„Šiuo metu Kėdainiuose turime trejus bendruomeninius vaikų globos namus, kurie palaipsniui visiškai pakeis institucinę globą. Tai keturių kambarių butai, kuriuose vaikai gyvena po šešis, su jais visą parą būna darbuotojas. Vaikai čia jaučiasi kaip namuose – turi savo kambarius, baldus, patys turėjo galimybę išsirinkti, kaip atrodys jų kambariai, patys tvarkosi. Tai mažina atskirtį, nes vaikai gyvena kaip ir visi kiti, jie mokykloje su pasididžiavimu ir mielu noru rašo savo naująjį, o ne institucijos adresą. 2021 metams liko paskutinis, ketvirtasis, būstas, kurį jau šiuo metu turime ir įrengiame. Institucinės globos, arba vadinamųjų vaikų namų, planuojame, nebeliks jau šiais metais, – sakė Socialinės paramos skyriaus vedėja J. Blinstrubaitė. – Tam, kad nereikėtų institucinės globos, stipriai gelbėja budintys globėjai. Kėdainių pagalbos šeimai centras tikrai labai sparčiai sugebėjo išplėsti budinčių globėjų tinklą ir šioje srityje yra pavyzdys kitiems. Šiuo metu turime aštuonis budinčius globėjus.“

Kėdainiai išsiskiria iš kitų rajonų tuo, kad vaiko teisių apsaugos specialistai, paėmę vaiką iš nesaugios aplinkos, ne patys parenka globėją, o kreipiasi į globos koordinatorių, kuris parenka tinkamiausią budintį globėją. Tai daroma stengiantis netraumuoti vaiko, kad paskui, kai nustatoma laikinoji globa, vaikas pas tą patį globėją ir liktų.

Socialinės paramos skyrius taip pat analizavo, su kokiomis problemomis susiduria vaikus auginančios šeimos, kurioms taikoma atvejo vadyba. „Turime nemažai šeimų, 160, kurios turi įvairių priklausomybių – ne vien nuo alkoholio, bet ir kitų, nuo narkotikų, azartinių žaidimų. Joms reikia ne vien socialinių įgūdžių paslaugų, bet reikia pastiprinti ir šitą sritį. Pagalbos šeimai centras mums ir čia talkina, jie pasiruošę, ir šiais metais esame numatę startuoti su priklausomybių specialistų pagalba“, – pasakojo J. Blinstrubaitė.

Asmeninio asistento ir atokvėpio paslaugos

Šiais metais socialinių paslaugų plane numatyta plėsti asmeninio asistento pagalbos ir atokvėpio paslaugų teikimą.

Paslaugos plečiamos siekiant, kad žmogus kuo ilgiau liktų gyventi savo aplinkoje, namuose, bendruomenėje. Ypač kreipiamas dėmesys į darbingo amžiaus žmones, besimokančiuosius. „Kėdainių bendruomenės socialinis centras atsiliepė į prašymą teikti tokias paslaugas, praplėtė kompleksinių paslaugų šeimai projektą, tad 2020 metais asmeninio asistento paslauga jau startavo. Nuo 2020 m. liepos mėnesio turime 12 asmenų, kuriems teikiama ši paslauga. Tikimės ją stiprinti, nes šiais metais tai pereina į valstybinį lygį, bus skiriamos dotacijos ir asmeniniai asistentai atsiras visose savivaldybėse. Mums bus paprasčiau, nes praktikos jau turime“, – pasakojo Socialinės paramos skyriaus vedėja.

Jeigu žmogus gyvena kaimiškojoje teritorijoje, dėl atokvėpio paslaugos reikia kreiptis į seniūniją, o jei mieste, į Kėdainių bendruomenės socialinį centrą. Bus atliktas paslaugų poreikio vertinimas. (Algimanto Barzdžiaus nuotr.)

Pasak J. Blinstrubaitės, asmeninio asistento ir pagalbos į namus paslaugos skiriasi tuo, kad asmeninis asistentas nedaro veiksmų už neįgalų asmenį, o atlieka juos kartu. Pavyzdžiui, pagalbą į namus teikiantis socialinio darbuotojo padėjėjas sutvarko namus, pagamina valgyti, užregistruoja pas gydytoją, nuperka vaistų, nes žmogus pats fiziškai to negali padaryti. Asmeninis asistentas šiuos darbus atlieka kartu su žmogumi.

Kraštiečiams, prižiūrintiems negalią turinčius artimuosius, bus teikiama atokvėpio paslauga. Slaugomų ar nuolatinės priežiūros reikalaujančių vaikų su negalia, suaugusių neįgaliųjų ar senyvo amžiaus žmonių artimieji gali teikti prašymus dėl laikino atokvėpio paslaugos. Paslauga gali būti teikiama asmens namuose, dienos centre ar socialinės globos įstaigoje.

„Pavyzdžiui, sunkią negalią turintį žmogų slaugo artimasis, kuriam susirgus skubiai prireikė operacijos. Iki šių teisės aktų priėmimo galėjome pasiūlyti trumpalaikę globą institucijoje iki 6 mėnesių. Dabar yra atokvėpio paslauga, kuri padės planuoti asmeninį gyvenimą, susitvarkyti reikalus, trumpam išvykti iš namų. Jeigu žmogus gyvena kaimiškojoje teritorijoje, dėl šios paslaugos reikia kreiptis į seniūniją, o jei mieste, į Kėdainių bendruomenės socialinį centrą. Bus atliktas paslaugų poreikio vertinimas“, – informavo Socialinės paramos skyriaus vedėja.