Kėdainių socialinės globos namai, besirūpinantys proto ir psichikos nega­lią turinčiais suaugusiais žmonėmis, plečia paslaugų spektrą ir siūlo neįgaliųjų šeimoms reikalingą pagalbą – trumpalaikę neterminuotą globą ir dienos socialinę globą.

Globa – ilgesniam ir trumpesniam laikui

Kėdainių rajone, Šlapaberžės kaime, gamtos apsuptyje įsikūrę Kėdainių socialinės globos namai nuo įsikūrimo teikia ilgalaikės socialinės globos paslaugą, kuomet žmogus apgyvendinamas ir juo rūpinamasi neterminuotą laikotarpį.

„Pageidaujantiems patekti į globos įstaigas vis dar reikia laukti eilėse, tad, siekiant suteikti pagalbą šeimai tada, kada jos labiausiai reikia, o ne kada ateis eilė, kilo mintis, kad reikėtų trumpalaikės socialinės globos paslaugų. Tai ypač aktualu šeimoms, kuriose nutinka netikėtų įvykių, pavyzdžiui, suserga ar miršta neįgalaus žmogaus globėjas, arba reikia atokvėpio, – sako Kėdainių socialinės globos namų direktorė Audronė Kasperavičienė. – Tad prieš ketverius metus gavome licenciją teikti trumpalaikės socialinės globos paslaugas. Tai reiškia, kad globą žmogui galime teikti iki 6 mėnesių per metus. Ši paslauga labai pasiteisino.“

Trumpalaikės socialinės globos paslauga yra mokama – 80 proc. neįgalaus asmens pajamų (šalpos išmokos, pensijos) per mėnesį, likusią dalį apmoka savivaldybė arba padengia valstybė. Tokia kaina užtikrina pilną neįgaliojo aprūpinimą: maitinimą 4 kartus per parą, slaugos priemones, vaistus, aprangą, nuvežimą pas specialistus ir pan.

Kėdainių socialinės globos namuose trumpalaikė socialinė globa gali būti teikiama ir neterminuotai 5 paras per savaitę. Tai nebūtinai turi būti darbo dienos. Likusias 2 paras globojamas žmogus praleidžia savo šeimoje. „Tai tarsi savaitinis darželis suaugusio neįgalaus žmogaus priežiūrai. Tokia paslauga svarbi ir labai didelė pagalba šeimai, nes šeima gali gyventi pilnavertį gyvenimą. Globėjas gali dirbti, o negalią turinčiu žmogumi visapusiškai pasirūpiname mes“, – pabrėžia A. Kasperavičienė.

Nuo higienos iki dvasinių poreikių

Globojamam žmogui suteikiamos visos paslaugos: maitinimas 4 kartus per dieną, vaistai, slaugos priemonės, rūbai, specialistų konsultacijos, kineziterapijos, masažo, ergoterapijos, socialinio darbo paslaugos, organizuojamas užimtumas ir laisvalaikis.

„Pagalbos prašymų gauname ne tik iš Kėdainių rajono, bet ir visos Lietuvos. Į mus kreipiasi neįgalų suaugusį šeimos narį slaugantys artimieji, dažniausiai mamos, neturinčios sąlygų ar galimybių jį numaudyti, pakelti iš lovos, pasivaikščioti gryname ore. Sunku patikėti, kad šiais laikais, norėdama nubėgti į parduotuvę, dažniausiai mama, slaugomą neįgalųjį pririša prie kėdės ar lovos, kad jis per tą laiką nepakenktų sau ar kitiems… O ką jau kalbėti, kai ir globėjui prireikia pasirūpinti savo sveikata, sumokėti mokesčius, spręsti buitines problemas ir pan. Realiai žmogus uždarytas tarp keturių sienų, iš čia kyla ir agresija, ir liūdesys. Mes suteikiame visas galimybes gyventi orų gyvenimą. Turime pačią moderniausią slaugos įrangą: specialias, neįgaliųjų maudymui pritaikytas vonias, lubinius keltuvus, kintamojo slėgio čiužinius, apsaugančius ir gydančius nuo pragulų. Ypač didelį dėmesį skiriame higienai“, – vardina Kėdainių socialinės globos namų vadovė.

Globėjui – atriša rankas

Trumpalaikės socialinės globos paslauga yra mokama – 80 proc. neįgalaus asmens pajamų (šalpos išmokos, pensijos) per mėnesį, likusią dalį apmoka savivaldybė arba padengia valstybė. Tokia kaina užtikrina pilną neįgaliojo aprūpinimą: maitinimą 4 kartus per parą, slaugos priemones, vaistus, aprangą, nuvežimą pas specialistus ir pan.

„Šeimos nariai, slaugantys neįgalųjį asmenį, negali dirbti, todėl priversti gyventi iš jo gaunamų šalpos išmokų. Mūsų teikiamos socialinės paslaugos globėjui atriša rankas: iš šalpos išmokų, pensijos sumokama už trumpalaikę socialinę globą institucijoje, tačiau atsiranda galimybė dirbti ir laiko savo reikalams, žymiai pagerėja neįgaliojo ir jo šeimos gyvenimo kokybė“, – sako A. Kasperavičienė.

Naujovė – dienos socialinė globa

Nuo balandžio 1 dienos Kėdainių socialinės globos namai siūlo naują paslaugą – dienos socialinę globą institucijoje, kuri suaugusiems asmenims su sunkia negalia yra nemokama. Ši paslauga teikiama darbo dienomis, nuo 8 iki 17 val. suaugusiems asmenims su proto ir psichikos negalia.

„Kviečiame visus besidominčius apsilankyti pas mus ir pamatyti, ką galime pasiūlyti. Dienos globai skiriame pirmąjį pastato aukštą: čia įrengtas poilsio kambarys, veiklos kambarys, dušas ir tualetai, virtuvėlė su visa buitine technika, kurioje galima išsivirti arbatos, pasišildyti maistą. Į antrame aukšte įsikūrusias užimtumo patalpas galima patekti ir laiptais, ir moderniu keltuvu judėjimo sutrikimų turintiems asmenims. Taip pat skiriamas ir maitinimas – pietūs mūsų valgykloje“, – pasakoja A. Kasperavičienė.

Profesionalūs specialistai teikia socialinio darbo, asmens sveikatos priežiūros paslaugas, pasirūpina asmens higiena, socialinių įgūdžių ugdymu, organizuoja turiningą laisvalaikį: vyksta muzikos terapija, įvairiausių rankdarbių, šokių ir saviraiškos užsiėmimai, yra moderni sporto ir kineziterapijos įranga, o lauke – sporto aikštynas su specialia minkšta danga, apsaugančia nuo susižalojimų.

Mato poreikį

Dienos socialinės globos paslauga tik proto negalią turintiems suaugusiems asmenims jau sėkmingai yra teikiama Kėdainių bendruomenės socialiniame centre, esančiame mieste. „Manome, kad poreikis yra visame rajone, ypač atokesniuose kaimuose gyvenančioms šeimoms. Suprantama, Šlapaberžė taip pat yra atokiau, susisiekimas nėra patogus tiems, kas neturi automobilio, tačiau ir šią problemą sprendžiame. Tiems, kurie negalės atvežti savo artimo žmogaus patys, už nedidelį mokestį padėsime įstaigos transportu, galėsime atvežti sėdinčiuosius neįgaliojo vežimėlyje. O pati dienos socialinės globos paslauga yra nemokama asmenims su sunkia negalia, kitiems – kaip numatyta savivaldybės tvarkose“, – pabrėžė A. Kasperavičienė.

Norint gauti šias socialines paslaugas, reikia kreiptis į savivaldybės Socialinės paramos skyrių. O visą reikalingą informaciją suteiks, su paslauga ir įstaigos aplinka supažindins Kėdainių socialinės globos namų atsakingi darbuotojai. Kreipkitės telefono numeriu 8 347 60 144.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.