„Kviečiu gyventojus diskusijai – kaip apsisaugoti nuo dūmų, jei kaimynystėje yra privatūs kietu kuru kūrenami namai? Prasidėjo šildymo sezonas, užkūrė krosnis, dūmai rūksta, jau nekalbant apie tai, kad negalima atidaryti langų, bet ir pro uždarus langus kambariuose tvyro dūmų tvaikas.

Kas gali padėti spęsti šią problemą? Gyvename Kėdainiuose, J. Basanavičiaus gatvėje, o kaimynai –Josvainių gatvės privačių namų gyventojai.

Šiuo metu sprendžiamas klausimas dėl rūkymo balkonuose, mes dūmų gauname žymiai daugiau negu būtų rūkoma balkonuose. Ar yra civilizuota teisinė galimybė spręsti šią problemą? Juk jei nors vienas namo gyventojas prieštarauja, kad būtų rūkoma balkonuose – rūkyti draudžiama, o kaip suvaldyti gyventojų nuodijimą daug tirštesniais kamino dūmais?“

J. Basanavičiaus g. gyventoja

Aplinkos apsaugos departamento Kauno valdybos Jonavos aplinkos apsaugos inspekcijos viršininko Kęstučio Celiešiaus komentaras:

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai reaguoja į fizinių ir juridinių asmenų pranešimus dėl galimo aplinkos oro teršimo deginant kurą ar atliekas, tarp jų – ir iš individualių namų valdų. Individualių namų gyventojai kurui gali naudoti medžiagas, numatytas jų asmeniniam naudojimui skirtų katilų ar krosnelių eksploatacijos instrukcijose. Kieto kuro katiluose kurui galima naudoti medieną (nedengtą dažais, lakais ar kitomis cheminėmis medžiagomis), medienos gaminius (granules, briketus), durpes, akmens anglį.

Kieto kuro katiluose draudžiama deginti chemines medžiagas ir atliekas: plastiką, plastikinę pakuotę, klijuotos medienos atliekas, gumos gaminius bei medžiagas, padengtas chemine danga.

Už medžiagų ir atliekų deginimą katiluose ir krosnyse, priklausomai nuo sudeginto kiekio, skiriama administracinė bauda iki 560 eurų ir skaičiuojama žala aplinkai, kuri nebus mažesnė nei 100 eurų. 2019–2020 metų šaltuoju periodu administracinėn atsakomybėn už atliekų deginimą Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje buvo patraukti 4 asmenys, daugiausia – garažų bendrijoje. Dabartiniu metu vyksta akcija „Garažiukas“. Žiemą vyks aplinkosauginė akcija „Kaminukas“, apie ją informuosime (Šios akcijos metu tikrinama, kaip eksploatuojamos katilinės ir įvairaus kuro katilai, koks kuras deginamas – red. past.).

Tiršti ir aitraus kvapo dūmai aplinkoje sklinda ir dėl netvarkingų, neprižiūrimų krosnių, dūmtraukių. Pasak Jonavos aplinkos apsaugos inspekcijos vyriausiojo specialisto Alberto Narvido, labai svarbu, kad krosnys ir kietojo kuro katilai būtų tinkamai paruošti šildymo sezonui, prižiūrėti. Labai daug dūmų skleidžia ir drėgnos malkos, todėl jas reikia tinkamai paruošti kūrenimo sezonui.

/Asociatyvi nuotrauka/

Panašios naujienos