Šėtos gimnazijoje įrengta 49,725 kW galios saulės elektrinė, kuri aprūpina mokyklą žalia energija ir prisideda prie ekologiškų idėjų puoselėjimo rajone.

Mokykloje buvo įrengti lietuviški „Solet Photovoltaics“ monokristaliniai saulės moduliai su 25 metų garantija, taip pat „Huawei“ galios keitikliai su 15 metų gamintojo garantija.

Tapusi gaminančia elektros energijos vartotoja gimnazija prisideda prie Europos žaliojo kurso įgyvendinimo, mažina išmetamų į atmosferą dujų kiekį, saugo planetą nuo klimato kaitos padarinių ir yra pavyzdys visiems elektros vartotojams.

Investicija atsipirks per 1,5-2 metus

Įrengtos galios elektrinė padengia didžiąją dalį gimnazijos elektros energijos sąnaudų.

Projektas yra įgyvendintas Klimato kaitos programos lėšų naudojimo sąmatą detalizuojančio plano priemonės pagalba (1.2.1. punktas) „Atsinaujinančių energijos išteklių (saulės, vėjo, geoterminės energijos, biokuro ar kitų) panaudojimas visuomeninės ir gyvenamosios (įvairių socialinių grupių asmenims) paskirties pastatuose“ ir Kėdainių rajono savivaldybės lėšomis.

Skaičiuojama, kad savivaldybės investicija atsipirks per 1,5-2 metus, o saulės elektrinė bus eksploatuojama bent 25 metus. Prognozuojama, kad per 2022 metus saulės elektrinė pagamins apie 43 MWh elektros energijos.

Fotovoltinės saulės elektrinės įrenginių montavimą atliko UAB „Solet technics“. 

Pavyzdys bendruomenei

Ant gimnazijos stogo saulės kolektorius įsirengusios Šėtos gimnazijos direktorius Mindaugas Danilevičius teigia, kad  Šėtos gimnazija nedvejodama nusprendė prisidėti prie švarios energijos gamybos ir vartojimo. „Mes esame pavyzdys savo mokiniams daugumoje sričių, todėl galimybė demonstruoti teigiamus, paveikius ir konkrečius veiksmus mokiniams, o gal ir visai bendruomenei netaršios energijos gamybos ir vartojimo srityje, yra puikus būdas parodyti, kad vyresnioji karta solidariai prisiima atsakomybę už praeities ekologines klaidas ir imasi realių bei pasiekiamų veiksmų kurti žalesnei ateičiai“.

Elektrinės naudą mato ir šio projekto iniciatorė, buvusi ugdymo įstaigos vadovė bei dabartinė pedagogė Antanida Likšienė. Ji pažymėjo, jog, naudojant saulės energiją, gimnazijai elektra kainuos pigiau: „Investicija turėtų atsipirkti per trejus su puse metų. Gimnazija mokės kasmetinius eksploatacijos priežiūros mokesčius, energijos pasaugojimo mokestį, tad formuodami 2022 metų biudžetą planuojamus elektros energijos kaštus galėjome sumažinti perpus, iki penkiasdešimties procentų“.

Savivaldybės indėlis

Šėtos gimnazijos žaliosios energijos projekto vertė – 51 tūkst. 360 eurų. Aštuoniasdešimt proc. šios sumos dengia EU Klimato kaitos programa, kurią administruoja APVA. 20 proc. sumos padengta iš Kėdainių rajono savivaldybės biudžeto.

„Taip pat savivaldybė apmokėjo galimybių studijos, maksimalios leistinos stogo apkrovos ekspertizės ir techninio projekto  rengimo išlaidas, kurios nėra finansuojamos iš Klimato kaitos programos“, – sakė A. Likšienė.

Pristatė bendruomenei

Praėjusią savaitę gimnazijos darbuotojams ir svečiams buvo pristatyta fotovoltinė saulės elektrinė ant gimnazijoje. Tarp svečių buvo Kėdainių r. meras Valentinas Tamulis, savivaldybės tarybos nariai Dangiras Kačinskas, Rimantas Diliūnas, Sandra Barzdienė, Švietimo skyriaus vedėja Vilma Dobrovolskienė, Lietuvos Respublikos Seimo nario Tomo Bičiūno padėjėjas Indrius Bolisas, Šėtos seniūnijos seniūnas Ričardas Boreiša, Šėtos kultūros centro direktorė Eglė Mecelienė, UAB „Sigma Solar“ inžinierius Virgilijus Vaitonis.

Gimnazijos direktorius Mindaugas Danilevičius ir projekto vadovė Antanida Likšienė pristatė projekto „Fotovoltinė saulės elektrinė ant Šėtos gimnazijos pastato stogo“ rezultatą – veikiančią saulės elektrinę. Renginio dalyviai turėjo galimybę pasivaikščioti ant stogo ir iš arti apžiūrėti elektrinės modulius, gaudančius saulės šviesą ir paverčiančius juos elektros energija. Visi susidomėję stebėjo monitorių, esančio Gimnazijos fojė, realiu laiku rodančio pagaminamos elektros duomenis.

Saulės elektrinės pristatymo renginį parėmė dvi šėtiškės verslininkės – desertinės „Mon petit“ savininkė Indrė Samukėnienė ir parduotuvės ,,Gėlių kampelis“ savininkė Asta Dambrauskienė.

Pagal Kėdainių r. savivaldybės ir Šėtos gimnazijos inf.

Titulinė nuotrauka: Saulės  elektrinę ant Šėtos gimnazijos stogo apžiūrėjo (nuotraukoje iš kairės) V. Dobrovolskienė ir I. Bolisas. (Kėdainių r. savivaldybės nuotr.)