Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per pastarąją savaitę šalyje padaugėjo sergančiųjų gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga.

Lietuvoje praėjusią savaitę (spalio 16–22 d.) bendras sergamumo gripu, ŪVKTI ir COVID-19 liga rodiklis buvo 1166 atvejai 100 tūkst. gyventojų, spalio 9–15 d. jis buvo mažesnis – 1082,2 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Mažiausias sergamumo rodiklis praėjusią savaitę buvo Alytaus apskrityje, didžiausias – Vilniaus apskrityje.

Epideminis sergamumo lygis nebuvo pasiektas nė vienoje savivaldybėje, t. y. neperžengta 1500 atvejų 100 tūkst. gyventojų riba.

Praėjusią savaitę Lietuvoje dėl gripo į ligonines buvo paguldyta 11 asmenų, iš jų 7 vaikai (0–17 m.) ir 4 suaugusieji, priklausantys vyresnių nei 65 m. asmenų grupei, savaitę prieš praėjusią į ligonines pateko mažiau pacientų – 4 asmenys.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos duomenimis, 2023 m. spalio 9–15 d. ŪVKTI simptomus turintiems pacientams iš viso buvo paimti 238 ėminiai, iš kurių 2-uose ėminiuose buvo aptiktas respiracinis sincitinis virusas (RSV).  

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis,iki spalio 15 dienos sergamumas kvėpavimo takų ligomis (gripu ir ŪVKTI) išliko panašus kaip ir praeitų sezonų tuo pačiu metu daugumoje ES ir (arba) EEE šalyse.

Daugelyje šalių sezoninio gripo aktyvumas išliko žemas.

COVID-19 sukeltų kvėpavimo takų ligų dalis buvo daug didesnė nei RSV bei sezoninio gripo. SARS-CoV-2 viruso cirkuliacija tarp vyresnio amžiaus asmenų toliau didėjo maždaug pusėje šalių, dėl to didėjo asmenų, patekusių į ligonines ir intensyviosios terapijos skyrius, skaičius.

Sergamumo duomenys rodo, kad registruojamas didėjantis RSV aktyvumas.

Pasiskiepijusiųjų gretos auga

Valstybės duomenų agentūros duomenimis, šį sezoną, t. y. nuo spalio 5 d., nuo COVID-19 ligos jau pasiskiepijo 13 339 asmenys. NVSC duomenimis, rugsėjo mėn. nuo gripo pasiskiepijo 24 619 asmenų, priklausančių rizikos grupėms.

NVSC specialistai primena, kad nuo gripo ir COVID-19 ligos efektyviausiai apsaugo skiepai. Nuo šių ligų rekomenduojame pasiskiepyti vieno vizito metu.

Tiek nuo gripo, tiek ir nuo COVID-19 ligos ypač raginami pasiskiepyti rizikos grupėms priklausantys asmenys: 65 m. ir vyresni asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose, sergantys lėtinėmis ligomis, žmonės su nusilpusiu imunitetu, taip pat medikai ir nėščiosios.

NVSC primena, kad COVID-19 vakcinomis gyventojai gali skiepytis bet kurioje gydymo įstaigoje. Jei rizikos grupėms priklausantys asmenys nori skiepytis kartu su gripo vakcina, tą gali padaryti savo asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje yra prisirašę.

ELTA