„Ūkininkų pokalbis ryte po snygio:

– Sveikas, tavo seniūnas ryte skambino?

– Ne.

– Man tai skambino, 6-tą, ir vėl prašė, kad pagrindines prabraukčiau, mokyklinis, kad galėtų pravažiuot.

– Maniškis jau nebeskambina kokius 10 metų, nes žino, kad 5-tą ryto viskas bus sutvarkyta. Aišku, iš mandagumo galėtų bent pasiteiraut ir padėkot..”, – taip šių dienų aktualiją savo feisbuko paskyroje vakar aprašė Kėdainių krašto ūkininkas Aušrys Macijauskas.

Iš tiesų seniūnai, ir ne tik jie, dėkingi ūkininkams, tačiau, viešai dėkoti vengia, nenorėdami jiems pakenkti, pasirodžius informacijai, kad jei ūkininko naudojama technika buvo pirkta su Europos Sąjungos parama ir naudojama ne žemės ūkio darbams, paramą gali tekti grąžinti.

O sinoptikai pateikia likusių šios savaitės dienų prognozę – nė dienos be sniego.

Vienas „Belorus” 280 km sniego neįveiks

„Labai ačiū ūkininkams, jie visą laiką neatlygintinai padeda seniūnijai, – „Kėdainių mugei” sakė Pelėdnagių seniūnijos seniūnas Edvinas Pagirskas. – Labai gražiai su ūkininkais draugavome ir šventes šventėme.”

Tačiau, pasak seniūno, jau pajutęs, kad seniūnija gali prarasti iki šiol stipriai jaustą krašto ūkininkų pagalbą.

„Ir tada viskam bus galas, – sako Pelėdnagių seniūnas. – Galės gyventojai pagalbos skambinti nebe į seniūniją, savivaldybę, o kur nors aukščiau.”

Pasak E. Pagirsko, seniūnijos savo jėgomis yra nepajėgios vaduoti gyvenviečių nuo tokio kiekio sniego.

„Įsivaizduokite, seniūnijoje – vienintelis 1998 m. gamybos traktorius „Belorus”. O prižiūrėti turime 280 km seniūnijos kelių. Dirbame be poilsio dienų, ir nuo 5-tos, 6-tos valandos ryto, tačiau visų gatvių ir gatvelių, kad gyventojai galėtų išvažiuoti, nuvalyti esame nepajėgūs”, – sakė seniūnas.

Padedi bendruomenei, grąžink paramą?

Ir Pelėdnagių, ir Dotnuvos seniūnijų seniūnai atsisakė įvardinti ūkininkus, kuriems jie yra dėkingi.

„Esant tokiai situacijai tikrai nenoriu įvardinti ūkininkų, kad jie nenukentėtų”, – „Kėdainių mugei” sakė E. Pagirskas.

Pasak Dotnuvos seniūnijos seniūno Modesto Tvaravičiaus, yra ūkininkų, kurie patys paskambina ir pasiūlo savo pagalbą ar netgi jau informuoja apie nuvalytus seniūnijos kelius.

„Iš tikrųjų reikėtų žmonėms dėkoti, o dabar …, – apie viešoje erdvėje pasirodžiusią informaciją, kad ūkininkams gali tekti grąžinti ES paramą už tai, jog padeda gyventojams, sakė Dotnuvos seniūnijos seniūnas Modestas Tvaravičius. – Kaip valstybės tarnautojas gal turėčiau patylėti, bet man tai kažkas čia baisaus prasidėjo – už tai, kad ūkininkai savo bendruomenės žmonėms padeda, jiems grasinama paramas atimti.”

Ir Dotnuvos seniūnijos seniūnas sakė, jog nė vienas ūkininkas nepaprašė atlygio už pagalbą, o pasiūlius tik atsakantys: „Baikit, baikit, viskas čia gerai”.

Buvęs meras taria Ačiū

„Vietoje to, kad dėkotume ūkininkams, kurie visiškai nesavanaudiškai padeda ekstremaliose situacijose, kaip kad dabar – atlieka gausaus sniego valymo darbus – portalas „Delfi” publikuoja straipsnį, kad dėl to ūkininkams gali tekti grąžinti ES paramą, gautą technikai įsigyti”, – pasipiktinimo neslepia Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narys, buvęs rajono meras Saulius Grinkevičius.

Buvęs meras nepamiršta jo vadovavimo rajonui žiemų, kai ūkininkai savo technika vadavo nuo sniego ir daugiabučių namų kiemus Kėdainių mieste.

„Man iš viso neaišku, iš kur tokia informacija (apie ūkininkams gręsiančius nemalonumus – red. past.) atėjo – iš šalies valdžios, ar čia patys žurnalistai sugalvojo tokią nesąmonę, – kalbėjo S. Grinkevičius. – Noriu tik tarti didelį Ačiū Kėdainių krašto ūkininkams, kurie prisideda prie gerų darbų, negailėdami savo laiko, savo pinigų. Sakau: Ačiū, Ačiū, Ačiū!”