Šią žiemą sniego iškrito daug ir dar nemažai pranašaujama. Kol vieni džiaugiasi ilga nebuvėle šalta balta žiema, krašto seniūnai negali ramiai miegoti. Seniūnijų vadovai šmaikštauja, kad vos pradėjus leistis baltoms snaigėms, jie žino – laukia nemigo naktys.

Savanoriauja

Šią žiemą buvo parų, kai sniegą reikėjo valyti be sustojimo – dieną naktį, todėl jeigu ne savanorių talkininkų pagalba valant seniūnijų kelius, gyvenviečių gatveles, nežinia kaip kaimų gyventojai būtų išvykę į darbus ar kitais svarbiais reikalais, o juos, ištikus bėdai, pasiekusios specialiosios tarnybos: greitoji pagalba, ugniagesiai ar policijos pareigūnai.

Beje, visi seniūnijų pagalbininkai, žiemą prižiūrintys kelius, šį darbą daro neatlygintinai – naudoja savo techniką ir degalus, o už tai iš seniūnijų neprašo nei finansinės paramos, nei kitų nuolaidų.

Pasidalinę darbus

Pelėdnagių seniūnijos seniūnas Edvinas Pagirskas atviras, jeigu ne nuolatinių geradarių pagalba tokią žiemą kaip šiųmetė, būtų sunku kovoti su sniegu. Todėl jis dėkingas visiems seniūnijos ūkininkams, bendrovėms ir kitiems geros valios žmonėms, kurie neatlygintinai valo seniūnijos kelius, takelius ir šaligatvius.

„Seniūnijoje yra trylika žmonių, kurie visą žiemą mums padeda. Džiaugiuosi, kad jie, jeigu yra reikalas, talkina ir kitais metų laikais. Ir savo, ir seniūnijos gyventojų vardu jiems dėkoju už neįkainojamą pagalbą, kad galime lengviau judėti ir automobiliais, ir pėsčiomis“, – sakė E. Pagirskas.

Pelėdnagių seniūnijoje atskirus kaimus ir jų apylinkes valo ten gyvenantys ūkininkai. Štai Gelnų kaimą nuo sniego gina ūkininkas Dainius Sabulis, Saviečių apylinkėmis rūpinasi Aušrys Macijauskas, Žiogaičiais ir Nociūnais – Paulius Bieliauskas, Rolando Andriulio prižiūrima teritorija – Pėdžiai, Virgilijus Kuprevičius valo Slikių kaimo keliukus, Beinaičiai – Broniaus ir Tomo Mickevičių priežiūroje, o Valdas Songaila padeda švarinant Vainiūnų ir Stašaičių kaimus.

Taip pat iniciatyvą rodo ir daug darbo valant sniegą nuveikia Labūnavos žemės ūkio bendrovė, vadovas Simonas Greičius, ir Kęstučio Skorupsko vadovaujama įmonė „Kedmela“. Pirmoji prižiūri Labūnavą ir jos apylinkes, o antroji pravalo Pašilių kolektyvinių sodų keliukus bei Pelėdnagių kaimo gatves.

Seniūnas E. Pagirskas džiaugiasi ir giria Labūnavos jaunimo atstovus Igną Kačegavičių, Tomą Krugliakovą, kurie savo keturračiais sniegą valo iš aikštelių ir nuo šaligatvių.

Kai prispiria bėda

Krakių seniūnijos seniūnas Ernestas Barčas, šiuo metu laikinai einantis ir Dotnuvos seniūno pareigas, pritarė kolegai, kad žiema – iššūkis visiems.

„Krakių seniūnijoje kelius valo du seniūnijos traktoriai. Esant didesniam snygiui ar sugedus mūsų technikai, prisideda ir vietos ūkininkai. Dažniausiai jie valo savo gyvenvietes, tačiau niekada neatsisako padėti“, – sakė E. Barčas.

Šios seniūnijos keliai būtų gerokai prastesni, jeigu savo technikos į kaimus valyti gatvių ir keliukų neišsiųstų ūkininkas Šarūnas Šiušė, kuris savo traktoriais su specialia įranga neatlygintinai prižiūri visą Ažytėnų seniūnaitiją.

„Kai prispiria bėda su sniegu, Š. Šiušė savo traktorių atsiunčia ir į Krakes, seniūnija gali jį naudoti savo nuožiūra ten, kur prasčiausia situacija. Niekada neatsisako padėti ir kiti ūkininkai: Paulius Staliorius, Egidijus Meškauskas, Krakių žemės ūkio bendrovės vadovas Remigijus Kilas ir kiti. Be to, mūsų ūkininkai prisideda ir kartu su seniūnija vykdo kelių žvyravimo programą. Dėkoju visiems seniūnijos ūkininkams, savo lėšomis prisidedantiems prie kasdienių seniūnijos darbų“, – kalbėjo E. Barčas.

Anot seniūno, sunku suskaičiuoti nuvalytų kelių keliukų kilometrus, nes tai priklauso nuo poreikio, ypač kai gausus snygis nugula net atokiausius seniūnijos kaimelius.

„Dabar, žiemą, didžiausias krūvis gula ant mūsų seniūnijos traktorininkų Romo Aliukonio ir Algio Blėdžio pečių, kurie deda visas pastangas, kad keliai būtų kuo greičiau nuvalyti. Jie pirmieji skuba į pagalbą, jeigu kažkas atsiranda pusnyje. Šių vyrų atsidavimas darbui ir pareigos jausmas žavi, todėl man didelė garbė su jais dirbti“, – gerų žodžių darbuotojams negailėjo E. Barčas.

Laikinai pašnekovo vadovaujamoje Dotnuvos seniūnijoje taip pat gausus būrys talkininkų. Tai ir ūkininkai, ir bendrovės, ir fiziniai asmenys, kurie savo lėšomis padeda valyti sniegą: ŽŪB „Padėjėjas“, Dotnuvos eksperimentinis ūkis, Žemdirbystės instituto bandymų skyrius, Algimantas Kižauskas, Valdemaras Matiejauskis, Albertas Pavolis, Nerijus Draudvilas, Ernestas Pocius.

Nelaukia prašymo

Truskavos seniūnijos seniūnas Vytautas Zakaryza šypsosi, kad visada, kai užklumpa snieginga žiema, atsiranda, kas padeda valyti kelius. Paprastai ūkininkai ir bendrovių vadovai nelaukia prašymo, bet patys siūlo pagalbą.

„Kasmet ūkininkas Dainius Šlaustas paskambina ir pasako, kad Taujankų kaimu seniūnijai rūpintis nereikia. Šis ūkininkas dar nuvalo ir kelią iki Paežerių. Po smarkaus snygio ar pustymo Okainių žemės ūkio bendrovės vadovas Vilius Samuolis paskambina apie pusę šešių ryto ir mane informuoja apie esamą situaciją Okainių ir Paežerių kaimuose ir kokių imasi veiksmų. Jei būna stipriai užpustyti keliai, tai dar jis pasirūpina keliu į Anciškį. O ūkininkas Vytautas Banevičius nuo sniego padeda atkovoti Petkūnus“, – smagiai apie kasdienę rutiną pasakojo V. Zakaryza.

Šioje seniūnijoje gyvenantis Kėdainių krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas, ūkininkas Virmantas Ivanauskas taip pat visada prisideda prie žiemos darbų – valo kelius ir gatves Pavermenyje bei Truskavoje. Jo pagalba ypač praverčia, kai dėl gausiai iškritusio sniego nespėja suktis seniūnijos traktorininkas.

„Kai seniūnijos traktorius nepajėgia pastumti sniego, praplatinti kelių, galingas V. Ivanausko traktorius visada atskuba į pagalbą. Todėl noriu padėkoti ir visiems ūkininkams, ir seniūnijos traktorininkui Arūnui Gustui. Kai reikia valyti kelius, jis darbą pradeda paryčiais ir darbuojasi nežiūrėdamas darbo valandų“, – sakė V. Zakaryza.

Seniūnas, kaip ir jo kolegos, tvirtina, kad visi seniūnijos darbštuoliai neprašo atlygio už suteiktą pagalbą.

Truskavos seniūnijoje gausiai pripusčius reikia nuvalyti apie 60 kilometrų kelių ir gatvių, priklausančių rajono savivaldybei, ir dar apie 24 km kelių, kurie – kelininkų nuosavybė.

Neskaičiuoja valandų

Šėtos seniūnijos seniūnas Ričardas Boreiša seniūnijos vardu dėkoja visiems savo seniūnijos ūkininkams ir visiems kitiems Šėtos seniūnijos geros valios gyventojams, kurie niekieno neprašyti prisidėjo ir prisideda prie seniūnijoje esančių kelių ir gatvių valymo.

„Nuoširdų AČIŪ norėtųsi tarti ūkininkui Vytautui Barzdai, Šėtos seniūnijos traktorininkui Remigijui Adomaičiui bei Centro regiono Kėdainių kelių priežiūros tarnybos vadovui Tomui Glebavičiui, kurie neskaičiuodami valandų sunkiai dirbo, kad keliai būtų pravažiuojami“, – dėkojo R. Boreiša.

Be kelių ir gatvių, esančių šioje seniūnijoje, kuriuos prižiūri Kėdainių kelių priežiūros tarnyba, pačios Šėtos seniūnijos prižiūrimų vidaus, vietinių reikšmės kelių ir gatvių ilgis sudaro 122 km.

„Mūsų seniūnija turi vieną traktorių, todėl suspėti laiku nuvalyti nuo sniego visus kelius ir gatves yra pakankamai sudėtinga, juolab kad kiekvienas gyventojas pageidauja, kad pirmiausia būtų valomas tas kelias ar gatvė, kurioje jis gyvena. Be ūkininkų pagalbos tokioje sudėtingoje situacijoje seniūnija tikrai nebūtų susitvarkiusi“, – neslėpė R. Boreiša.

Būtų sudėtinga

Kolegai antrina ir Vilainių seniūnijos seniūnas Antanas Bružas, kurio vadovaujamoje seniūnijoje taip pat yra ūkininkų, talkinančių žiemą sniegą valant nuo kelių ir gatvių.

„Esame be galo dėkingi visiems, prisidedantiems prie minėtų darbų, bei tikimės, kad tokių pagalbininkų turėsime ir ateityje. Kadangi labai vertiname bet kokią, net ir pačią menkiausią, pagalbą, nenorime išskirti nė vieno asmens atskirai. Galime pasidžiaugti, kad ūkininkai prisideda ne tik prie seniūnijos teritorijoje esančių kelių valymo darbų, bet ir patys organizuoja šalia savo laukų esančių medžių genėjimo darbus, šienauja pakeles, suveža žvyrą, papildo vandens atsargas kapinėse“, – kalbėjo A. Bružas.

Pernaravos seniūnijos seniūnas Artūras Gustas pritarė kolegai, jų seniūnijoje taip pat gausu talkininkų ūkininkų. Štai žiemą Langakių krašte kelius valo ūkininkai Demeniai, Kačenauskai, Domanaičiai, Bričkai, Paaluonio apylinkėse – Verbavičiai, Pelutavoje – Pacaičiai, Pernaravos – Vaiteliai.

„Kiekvienas darbuojasi savo teritorijoje. Visiems esame širdingai dėkingi, nes be jų pagalbos tikrai būtų sudėtinga“, – prisipažino A. Gustas.

Sutelkė veikti

Surviliškio seniūnijos seniūnės Redos Lukošienės teigimu, ekstremalus snygis sausio pabaigoje tarsi sutelkė visus kuo greičiau įveikti šios žiemos staigmeną.

„Bendradarbiaujame su ūkininkais, jie savo darbu ir lėšomis prisideda dėl geresnės keliukų būklės visais metų laikais. Pas mus žiemą ūkininkai ir gyventojai, turintys tam tinkamos technikos, talkino valant kelius, gatves ir mažesniuosius keliukus seniūnijos teritorijoje. Tariu jiems nuoširdų ačiū“, – sakė R. Lukošienė.

Seniūnija nėra sudariusi sutarčių dėl kelių ir gatvių priežiūros žiemos metu. Nesant sudėtingoms ar ekstremalioms sąlygoms, pavyksta laiku darbus atlikti patiems seniūnijos darbuotojams.

Jeigu bus poreikis

Tuo tarpu Kėdainių miesto seniūnijoje gatves ir šaligatvius valo konkursą laimėjusi bendrovė „Ecoservice projektai“. Pasak Kėdainių miesto seniūnijos seniūno Algirdo Krivičiaus, kai ši įmonė nespėja atlikti darbų, tariamasi su ūkininkais ar kitomis įmonėmis, turinčiomis sniego valymo techniką.

„Miesto seniūnija turi du traktorius, kurie žiemą, kai yra būtinybė, prisijungia prie sniego valymo. Dažniausia pagelbėti reikia valant sniegą kaimo keliuose ir prie vienkiemiuose esančių sodybų. Žinoma, jeigu dar smarkiai snigs, gali ir mūsų seniūnijai tekti kreiptis pagalbos į ūkininkus. Iki šiol ūkininkai prie valymo darbų neprisidėjo. Gal tik kažkiek prasivalė savo ūkio teritorijoje esančius kelius“, – kalbėjo A. Krivičius.

Už nuotraukas Ačiū Krakių seniūnui Ernestui Barčui.

One Response

  1. SKAITYTOJAS

    „Šiaurės regiono Kėdainių kelių priežiūros tarnyba“ – jūs rimtai? Nėra nei tokios įmonės, nei tarnybos. TAD, PRIEŠ RAŠANT, REIKĖTŲ BENT PATIKRINT IR PASIDOMĖT. Gal turėtų būti Centro regiono Kėdainių kelių tarnyba? Arba UAB „Kelių priežiūra“ Kėdainų kelių tarnyba. LABAI NEPROFESIONALIAI PARENGTAS STRAISPSNIS.

    Atsakyti

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.