Jau ketvirtą dešimtmetį Paberžėje, Kėdainių rajone, vyksta kasmetinė tradicinė Sekminių šventė, į kurią susiburia Kėdainių rajono ir kitų miestų folkloro kolektyvai. Šiemet renginys skirtas Aukštaitijos ir Žirgo metams, todėl didelis dėmesys bus skirtas aukštaitiškiems papročiams ir kulinariniam paveldui.
Gegužės 28 d., sekmadienį, po mišių, kurios bus aukojamos 10.30 val. Paberžės Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčioje.
Prie 1863 m. muziejaus susiburs Kėdainių rajono suaugusių ir vaikų folkloro kolektyvai bei svečiai iš visų 5 etnografinių regionų: iš Aukštaitijos – Molėtų kultūros centro sutartinių atlikėjų grupė „Alsūnė“, iš Žemaitijos – Mažeikių kultūros centro folkloro ansamblis „Alksna“, iš Sūduvos – Šakių kultūros centro Griškabūdžio padalinio folkloro ansamblis „Nova“, iš Dzūkijos – Dalios ir Dariaus Mockevičių šeima (Trakų r.), net du kolektyvai iš Mažosios Lietuvos – Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ folkloro ansamblis „Giedružė“ ir Juodkrantės Liudviko Rėzos kultūros centro folkloro ansamblis „Aušrinė“.
Šventę ves vietinės aukštaitės – marčios Malvina ir Akvelina, jau išgarsėjusios kaip etninės kultūros edukatorės M. Katkaus memorialiniame muziejuje Ažytėnuose. Renginio vedėjos pristatys Sekminių programą ir žaismingai supažindins žiūrovus su Sekminių papročiais bei tradicijomis.
Kėdainių rajono suaugusių bei vaikų folkloro kolektyvai su vietos bendruomene dalinsis Aukštaitijos papročiais, tradicijomis, dainuos Kėdainių krašto dainas, šoks šokius, gros tradicinę Kėdainių krašto instrumentinę muziką, o svečiai iš 5 etnografinių regionų praves savo kraštui būdingų dainų, šokių, ratelių bei instrumentinės muzikos mokymus. Visi kolektyvai į savo programą įtrauks kūrinius apie žirgą, taip paminėdami Žirgo metus.
Visus šventėje dalyvaujančius folkloro ansamblių narius apjungs bendra Sekminių daina „Paaugo berželis“.
Edukacinių užsiėmimų organizatorių pagalba šventės dalyviai, vietos bendruomenės nariai ir svečiai ne tik sužinos apie senovės lietuvių amatus bei kulinarinį paveldą, tačiau ir savo rankomis gamins dekoracijas iš žolynų – žirgelius, skudurines lėlytes aukštaitiškais kostiumais, aukštaitiškus virtinius iš razavų miltų, muš sviestą, margins Sekminių margučius ir keps tradicinę Kėdainių krašto Sekminių pautienę, kurią čia pat skanaus.
Folkloro ansamblių nariai bei žiūrovai po koncerto ir edukacinių užsiėmimų bus kviečiami dalyvauti 1863 m. sukilimo muziejaus organizuojamoje jau tradicine tapusioje ekskursijoje po Paberžę bei bus supažindinti su Kėdainių krašto istorija ir kultūra.
Renginį organizuoja Akademijos kultūros centras, finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kėdainių rajono savivaldybės administracija.
Užs. Nr. 238