Formuojamai naujai Kėdainių rajono savivaldybės valdžiai – naujas iššūkis. Paaiškėjo, jog Arūno Kacevičiaus į savivaldybės administratoriaus postą nebus galima skirti kol žvalgybos institucijos neiš­duos leidimo dirbti su įslaptinta informacija. Reikalavimas gauti teisę susipažinti su valstybės paslaptimis taikomas ir administracijos direktoriaus pavaduotojams. Ši naujovė tiesiogiai palies ne tik Kėdainius, bet ir kitas naujus merus išsirinkusias savivaldybes. Jų atstovai baiminasi, jog asmenų tikrinimo procedūrai užtrunkant net iki 40 dienų, savivaldybės daugiau nei mėnesį privalės dirbti be vadovų.

Žvalgybininkai vertins patikimumą

Žinia, jog naujai išrinktam merui prieš skiriant savivaldybės administracijos vadovą teks laukti, kol jo patikimumą įvertins Valstybės saugumo departamentas (VSD), privertė sunerimti Lietuvos savivaldybių asociaciją. Nerimą pasėjo ne pats asmens patikimumo vertinimo faktas, o tai, kad žvalgybos išvadų tektų laukti net iki 40 dienų.

„Žinau šią informaciją. Laukti tiek laiko, kol bus paskirtas administracijos vadovas – kažkokia nesąmonė“, – sakė išrinktasis Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis.

Kur kas kurioziškesnė situacija susiklostytų, jeigu pretendentui užimti administracijos direktoriaus ar pavaduotojo postą nebūtų išduotas leidimas dirbti su įslaptinta informacija. Tuomet tektų ieškoti naujo kandidato ir viltis, kad jo reputacija – nepriekaištinga.

Daugiau nei mėnesį teks laukti, kol žvalgybininkai ištirs su slapta informacija norinčio dirbti žmogaus asmeninį gyvenimą, jo ryšius su kitais žmonėmis, įvertins galimo kompromitavimo ar šantažo riziką. O galutinis verdiktas būtų leidimo dirbti su valstybės paslaptimis išdavimas arba atsisakymas tai padaryti.

Lietuvos savivaldybių asociacijai adresuotame VSD rašte prašyta informuoti naujai kadencijai išrinktas savivaldybių tarybas bei merus, kad jie įpareigotų į administracijos direktoriaus ar jo pavaduotojo pareigas pretenduojančius asmenis užpildyti specialią žvalgybos parengtą anketą, atsakyti į eilę asmeninio pobūdžio klausimų ir šį dokumentą pateikti VSD.

Rašte taip pat nurodyta, kad tikrinimas turi būti inicijuotas prieš skiriant šiuos asmenis į pareigas, o sprendimą dėl paskyrimo būtų galima priimti „tik gavus VSD išvadą su siūlymu išduoti ar neišduoti asmeniui leidimą“.

Slapčiausia savivaldybės informacija – pasirengimo karui planai

Kas lėmė šiuos pakeitimus? Juk iki šiol savivaldybių administracijų direktoriai bei jų pavaduotojai į pareigas buvo priimami gavus tik Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) įvertinimą. Tiesa, ši, su korupcija kovojanti institucija iš esmės tikrindavo ar vadovauti pretenduojantis asmuo nėra teistas už korupcinio pobūdžio nusikaltimus, ar jo atžvilgiu nėra atliekami tyrimai.

Prieš pradedant dirbti naujiesiems Kėdainių rajono savivaldybės administracijos vadovams, jiems iš specialiųjų tarnybų teks gauti leidimą dirbti su slaptais dokumentais.

Lietuvos paslapčių apsaugos koordinavimo komisija dar 2015 metų spalį nustatė, kad leidimus dirbti su informacija, pažymėta grifu „Slaptai“, privalo turėti visų savivaldybių administracijų direktoriai, jų pavaduotojai ir kiti, atsakingi už mobilizacinių planų rengimą.

Tai bene vienintelė savivaldybių kuruojama sritis, kuriai taikomi valstybės paslapčių reikalavimai. Iki šiol leidimą dirbti su įslaptinta informacija privalėjo gauti savivaldybių mobilizacijos specialistai. Dažniausiai – tai būna vienas ar du žmonės.

Jų žinioje – šaukiamojo amžiaus jaunuolių sąrašai, taip pat pasirengimo karo atvejui planai. O tai – sąrašas valstybės tarnautojų, kurie prasidėjus kariniams veiksmams turėtų būti mobilizuoti tam tikrų funkcijų atlikimui.

Kitaip tariant, kiekvienoje savivaldybėje egzistuoja savotiška civilinių rezervistų grupė, kuri „aktyvuojama“ arba pratybų metu, arba išsipildžius pačiam juodžiausiam scenarijui.

Ar sutriks savivaldybės darbas?

Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovai minėjo, kad šis žvalgybos reikalavimas gali lemti, jog naujos kadencijos merai bus priversti kurį laiką dirbti be administracijos vadovų.

„Tai tas pats, kas valstybei likti be vykdomosios valdžios, nes daugelis savivaldybės kompetencijų priklauso administracijoms. Taip dirbti savivaldybėms būtų neįmanoma“, – žiniasklaidai sakė asociacijos patarėjas teisės klausimais Aleksandras Tiaškevičius.

Kaip išrinktajam Kėdainių rajono savivaldybės merui seksis formuoti naują vadovų komandą, kai reikalaujama prieš skiriant į pareigas sulaukti žvalgybos pareigūnų patikrinimo?
Po balandžio 17 dienos rajono vadovauti pradėsiantis V. Tamulis nors ir piktinosi, kad laukti mėnesį ar pusantro iki atsakymo gavimo – ilgas laiko tarpas, tačiau sakė suvokiantis, jog įstatymų laikytis privalu.

„Gal pavyks šią procedūrą greičiau atlikti“, – vylėsi V. Tamulis.

Išrinktasis meras jau yra minėjęs, kad naujuoju administracijos vadovu bus skiriamas A. Kacevičius, vienu jo pavaduotojų – Gintautas Muznikas. Vicemero postas turėtų atitekti V. Tamulio atstovaujamo judėjimo „Mūsų krašto sėkmei“ atstovui, šio darinio ideologe vadinamos Nijolės Naujokienės žentui Pauliui Aukštikalniui.

Kas taps antruoju administracijos direktoriaus pavaduotoju – dar nėra aišku. V. Tamulio teigimu, šis postas priklauso koalicijos partneriams „valstiečiams“, o šie savo kandidato dar nėra viešai įvardinę.

Leidimus dirbti su nevieša medžiaga jau buvo gavęs

Ar sutriks savivaldybės darbas, jeigu kurį laiką administracijai teks dirbti be vadovo? Į šį klausimą kol kas sunku atsakyti.

Kur kas kurioziškesnė situacija susiklostytų, jeigu pretendentui užimti administracijos direktoriaus ar pavaduotojo postą nebūtų išduotas leidimas dirbti su įslaptinta informacija. Tuomet tektų ieškoti naujo kandidato ir viltis, kad jo reputacija – nepriekaištinga.

Būsimuoju Kėdainių rajono savivaldybės administracijos vadovu vadinamas A. Kacevičius sakė žvalgybos institucijų patikros nesibaiminantis. Minėjo turintis viltį leidimą dirbti su valstybės paslaptis sudarančiais dokumentais gauti gana greitai.

„Dirbdamas valstybinėje mokesčių inspekcijoje buvau gavęs leidimus dirbti su tam tikra, ne visai vieša informacija. Berods ji buvo žymima grifu „Tarnybiniam naudojimui“, – minėjo A. Kacevičius.

Jis minėjo naujo patikrinimo nesibaiminantis, nes tiesiog neturintis ką slėpti. Pasak A. Kacevičiaus, pagreitinti leidimo gavimo procesą, užpildžius anketą nelaukiant pirmojo naujos kadencijos tarybos posėdžio kreiptis į VSD, galimybės nėra. Tai įmanoma tik tada, kai pretendentą užimti administracijos direktoriaus postą po priesaikos pristato išrinktasis meras.

„Jis galės kažką daryti tik po balandžio 17 dienos, kai prisieks ir meras, ir taryba”, – sakė A. Kacevičius.

Klausimai apie lošimus, keliones, užsienio agentus

Norint gauti leidimą dirbti su slaptais dokumentais tenka užpildyti itin išsamią anketą. Pagal pateiktus atsakymus specialiosios tarnybos vertina žmogaus patikimumą. Neabejotinai aiškinamasi ir tai, ar pretendentas sąžiningai atsakė į visus, net ir pačius kebliausius klausimus, ar nieko nenutylėjo.

Pildyti VSD anketą prieš tampant savivaldybės administracijos vadovu teks ir A. Kacevičiui, taip pat bent vienam būsimų jo pavaduotojų. Šis leidimas bus reikalingas tam pavaduotojui, kuris kuruos su mobilizacijos planais dirbančius valdininkus.

Žvalgybininkų parengtoje anketoje – 81 punktas. O kai kurie klausimai – itin asmeninio pobūdžio. Panašu, jog visus atsakymus specialiųjų tarnybų darbuotojai tikrina. Ne veltui prašoma atskleisti ne tik socialinių tinklų paskyrų asmenvardžius, bet ir interneto ryšio tiekėją.


Pateikiame kai kuriuos klausimus, kurie bus užduoti naujiesiems Kėdainių rajono savivaldybės vadovams

  • Ar užsienio valstybėje buvote įtariamas, kaltinamas padaręs nusikalstamą veiką? Jeigu taip, nurodykite, kada, kokioje valstybėje ir dėl kokios veikos Jums buvo pareikšti įtarimai, kaltinimai.
  • Ar per pastaruosius 5 metus lankėtės užsienio valstybėse, kurios nėra NATO ir ES valstybės narės?
  • Ar esate užsienio valstybių žvalgybos, saugumo tarnyboms ar su jomis susijusioms institucijoms, karinėms struktūroms, teisėsaugos institucijoms ar kitoms organizacijoms teikęs informaciją, vykdęs jų užduotis arba pavedimus? Jeigu taip, pateikite informaciją apie tai.
  • Ar dalyvaujate (dalyvavote) šratasvydžio, dažasvydžio ar kitų klubų, būrelių, organizuojančių sportinius karinius žaidimus ar susijusių su karo istorijos tyrinėjimu, veikloje?
  • Ar esate kreipęsis (buvote siųstas) į gydytoją psichiatrą, privačius gydytojus ar gydymo įstaigas (taip pat ir anonimiškai) dėl psichikos ar priklausomybės ligų gydymo?
  • Ar per paskutinius 10 metų esate vartojęs (vartojate) narkotines, psichotropines ar kitas psichiką veikiančias medžiagas be gydytojo paskyrimo?
  • Ar per paskutinius 10 metų esate lošęs azartinius lošimus (lošimo namuose (kazino), lažybų ar totalizatoriaus punktuose, bingo salonuose, lošimo įrenginiais (automatais), internetu ir kitaip)?
  • Ar dalyvaujate (dalyvavote) neregistruoto judėjimo ar neregistruotos religinės bendruomenės veikloje?
  • Ar dėl alkoholio vartojimo kada nors neatvykote į darbą (tarnybą)?
  • Jeigu per pastaruosius 5 metus ilgiau kaip 6 mėnesius neturėjote darbo, nurodykite pragyvenimo šaltinį.
  • Nurodykite kitas aplinkybes, apie kurias klausimyne nebuvo klausiama, bet dėl kurių Jūs galite patirti spaudimą, būti šantažuojamas ar panašiai.

Panašios naujienos