Kėdainių rajono savivaldybei siūloma įsigyti nuo 2001 metų Kėdainiuose veikian­tį privatų Janinos Monkutės-Marks muziejų-galeriją. Šį klausimą svarstys rajono taryba, o kol kas tam tikras procedūras turi atlikti savivaldybės administracija. Įsi­gijus muziejų jame esančios J. Monkutės-Marks meno darbų kolekcijos naujam savininkui būtų padovanotos.

Kaip „Kėdainių mugei“ sakė rajono meras Valentinas Tamulis, šią savaitę vyko susitikimas su frakcijų seniūnais ir muziejaus pirkimui iš principo pritarta. Prieš pateikiant klausimą rajono tarybai dar reikia įvertinti paties pastato ir žemės sklypo vertę, taip pat muziejuje esančias meno vertybes.

„Po to klausimas bus teikiamas tarybai“, – teigė V. Tamulis. Kaip sakė meras, jei muziejų įsigys savivaldybė, jo paskirtis nesikeis ir čia toliau veiks muziejus, nes Kėdainiams turėti tokio lygio kultūros įstaigą yra ir vertybė, ir prioritetas.

Prieš pateikiant klausimą rajono tarybai dar reikia įvertinti paties pastato ir žemės sklypo vertę, taip pat muziejuje esančias meno vertybes.

Kaip „Kėdainių mugei“ sakė frakcijos „Liberalai Kėdainių krašto žmogui“ seniūnas Saulius Grinkevičius, Kėdainiai gali didžiuotis, turėdami tokio lygio muziejų.

„Tai muziejus-galerija, kurie rėmėsi ne komerciniais tikslais, o pirmoje vietoje – kultūra, edukacija tiek suaugusiesiems, tiek vaikams. J. Monkutė-Marks yra Kėdainių garbės pilietė, ji skyrė daug asmeninių lėšų tam, kad šis muziejus gyvuotų. Šiuo metų tokia situacija, kad šeima neturi galimybių toliau finansuoti šios veiklos. Ieškosime galimybių, kad šis muziejus Kėdainiuose išliktų“, – kalbėjo S. Grinkevičius.

Kasmet Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje surengiamos vidutiniškai 7 parodos (A. Raicevičienės nuotr.)

Pagrindinė priežastis, dėl ko muziejus parduodamas – finansinė našta. Teigiama, jog sprendimą parduoti muziejų lėmė ir COVID-19 pandemija, kai meno įstaiga negalėjo dirbti, o fondas, iš kurio jis yra finansuojamas, senka.

Savivaldybei pateiktame siūlyme už pastatą bei žemę prašoma 350 tūkstančių eurų. Tačiau, kaip „Kėdainių mugei“ sakė muziejaus vadovė Dalia Minkevičienė-Jazdauskienė, ši suma yra ir derybų klausimas.

Kasmet Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje surengiamos vidutiniškai 7 parodos, kurių autoriai – žymūs Lietuvos ir užsienio menininkai. Galerijoje buvo eksponuota tapyba, fotografija, keramika, šiuolaikiniai menai. Tačiau visuomet prioritetas skiriamas tekstilės parodoms. Vienas iš galerijos tikslų – pristatyti Lietuvos žmonėms žinomų užsienio menininkų kūrybą. Muziejuje nuolat eksponuojama Janinos Monkutės-Marks kūrybos kolekcija, kurią sudaro tekstilės, tapybos ir grafikos kūriniai. Muziejuje rengiami edukaciniai projektai, plenerai, simpoziumai, koncertai, kiti meną populiarinantys renginiai.

Privatus muziejus Kėdainiuose duris atvėrė 2001 metų rudenį. Pirmosios parodos „Dovana Tėviškei“ atidaryme dalyvavo Janina Monkutė-Marks, jos sūnūs Paul ir Peter Marks, JAV ambasadorius John Tefft ir ponia Mariella Tefft, tuometinis Kėdainių meras Viktoras Muntianas ir kiti garbingi svečiai.

Muziejaus istorija prasidėjo Lietuvai atgavus nepriklausomybę, kai Lietuvos išeivei, menininkei Janinai Monkutei-Marks kilo mintis padovanoti tėvynei savo kūrybą. 2000 m. ji įsteigė pelno nesiekiančią organizaciją ir įsigijo buvusio krašto muziejaus pastatą. 

Per metus buvo atlikta pastato rekonstrukcija, atkuriant XIX a. pabaigos architektūrą, pagal naujausius reikalavimus įrengtos galerijos salės, sutvarkyta aplinka.

2007m. rugpjūčio 12 dieną Janinai Monkutei–Marks suteiktas Kėdainių krašto garbės pilietės vardas. Šį titulą išeivijos menininkė pelnė už ypatingą indėlį į Kėdainių rajono ir visos Lietuvos kultūrinį gyvenimą, profesionalaus meno puoselėjimą, švietėjišką veiklą, nuolatinį dėmesį kėdainiečiams ir bendruomenės stiprinimą bei Lietuvos vardo garsinimą visame pasaulyje.

Titulinė nuotrauka: J. Monkutės-Marks muziejus galerija Kėdainiuose duris atvėrė 2001 metų rudenį.(„Kėdainių mugės“ archyvo nuotr.)