Kol dvi privačios medicinos paslaugų įmonės iš Vilniaus ir Klaipėdos plie­kiasi teismuose dėl patalpų Kėdainių ligoninėje, daugiau kaip pusšimtis lėtine inkstų liga sergančių kėdainiečių nebegauna gyvybiškai jiems būtinų hemodializės paslaugų Kėdainiuose.

Antras mėnuo pacientai ir jų artimieji priversti po keletą kartų per savaitę vykti procedūrų į kitus miestus, žmonės gyvena nežinomybėje. Kėdainių rajono vadovai problemos išspręsti nesugeba.


Problemos neįžvelgė

Praėjusių metų spalį VšĮ „Kėdainių ligoninė“ paskelbtą patalpų hemodializės paslaugoms teikti nuomos konkursą laimėjo ne iki tol daug metų jose paslaugas kėdainiečiams teikusi UAB „Diaverum klinikos“, tačiau kita įmonė. Gruodžio 2 dieną naujieji hemodializės patalpų nuomininkai UAB „Nefrosana“ turėjo įžengti į Kėdainių ligoninę.

Buvo aišku, kad keičiantis patalpų nuomininkui brangios medicinos įrangos perkraustymas gali užtrukti. Kaip ir buvo aišku, kad įvykusio konkurso rezultatai gali būti skundžiami ir tai gali užtrukti. Tačiau nebuvo aišku, kas ir kaip tuo laikotarpiu pasirūpins pacientais, kurie be dirbtinų kraujo valymo procedūrų paprasčiausiai neišgyventų. Panašu, kad rajono valdžia į tai rimtai nežiūrėjo.

Buvo aišku, kad keičiantis patalpų nuomininkui brangios medicinos įrangos perkraustymas gali užtrukti. Kaip ir buvo aišku, kad įvykusio konkurso rezultatai gali būti skundžiami ir tai gali užtrukti.

Praėjusių metų lapkričio pabaigoje rajono meras Valentinas Tamulis kartu su savivaldybės gydytoja Ramune Kabošiene Kėdainių rajono savivaldybės tarybai tvirtino, kad nerimauti pagrindo nėra – daugiau kaip pusšimtis kėdainiečių pacientų nenukentės, nes naujojo hemodializės paslaugos teikėjo persikraustymui teprireiks savaitėlės kitos ir dializės procedūros Kėdainiuose bus teikiamos kaip iki tol.

Stebuklas neįvyko

Taikus ir sklandus patalpų perdavimas, kaip ir galima buvo tikėtis, neįvyko. Dviejų medicinos verslo įmonių kovos laukas dėl patalpų Kėdainių ligoninėje, o greičiausiai – labiau dėl pacientų, persikėlė į teismus. Senieji nuomininkai, UAB „Diaverum klinikos“, patalpų Kėdainių ligoninėje neužleidžia. Tačiau procedūros pacientams jose neteikiamos.

„Kėdainių mugės“ žiniomis, čia (Kęstučio g.) kyla privatus medicinos centras, kuriame gali būti teikiamos ir dializės paslaugos.

Pasak Kėdainių rajono vicemero Pauliaus Aukštikalnio, kėdainiečiams hemodializes šiuo metu atlieka „Diaverum klinikos“ Kaune ir Jonavoje. Nuo gruodžio 8 d. UAB „Divalda“ pagal sutartį į kitus miestus veža 18 asmenų, UAB „Diaverum“ – 33 asmenis, dar 3 kėdainiečiai vyksta savo transportu.

„Taip pasiskirsčius pacientų srautams, savivaldybei pacientų vežiojimas kol kas papildomai nekainuoja, pilnai užtenka tų lėšų, kurios jau buvo numatytos dializuojamų pacientų pavėžėjimui. Tam numatyti 48 tūkst. eurų“, – tvirtino P. Aukštikalnis.

P. Aukštikalnis: situacija susiklostė dėl teisminių ginčų

– Kaip jūs komentuotumėte susidarusią situaciją? – „Kėdainių mugė“ paklausė P. Aukštikalnio.

– Situacija susiklostė dėl teisminių ginčų. Teismas užtikrins sąžiningą ir teisingą šios susiklosčiusios situacijos sprendimą.

– Kiek dar tai tęsis?

– Dabar pirmos instancijos teisme yra du ieškiniai: ,,Diaverum“ ieškinys dėl konkurso ir ligoninės ieškinys dėl ,,Diaverum“ iškeldinimo iš ligoninės patalpų. Jie bus nagrinėjami taip, kaip numatys teismas.

– Kokių veiksmų imasi rajono savivaldybė, kad užtikrintų kėdainiečiams pacientams dializės paslaugas Kėdainiuose, kaip buvo įprasta iki praėjusių metų gruodžio?

– Savivaldybė privalėjo leisti ligoninei skelbti patalpų nuomos konkursą. Kėdainių rajono savivaldybė hemodializių paslaugų neteikia, tačiau yra įsipareigojusi užtikrinti hemodializuojamų pacientų pavėžėjimą ir šiuos savo įsipareigojimus gyventojams vykdo. 

Jie išėjo, bet žada sugrįžti?

VšĮ „Kėdainių ligoninė“ neturi licencijos hemodializės paslaugai teikti – ji tik nuomoja patalpas.

„Dabar pacientai yra dviejų medicinos verslo įmonių karo įkaitai. Viešoji įstaiga, tokia, kaip mūsų ligoninė, niekada sau negalėtų leisti taip elgtis,“ – tvirtino R. Kuodienė.

Kėdainių ligoninės laikinoji direktorė Rita Kuodienė patvirtino, kad UAB „Diaverum klinika“ vis dar yra užėmusi patalpas ir neišsikrausto, nors nuomos sutartis jau yra pasibaigusi dar praėjusių metų gruodžio 1 d.

„Jie savivaliauja ir nesiruošia išsikraustyti, – sakė R. Kuodienė. – Kreipiausi į policiją, jie tyrimo nepradėjo. Kreipiausi ir į teismą su prašymu iškraustyti skubos tvarka.“

Pasak l. e. p. direktorės, brangi UAB „Diaverum klinikos“ priklausanti hemodializės įranga tebėra Kėdainių ligoninės patalpose, tačiau paslauga neteikiama.

„Kai UAB „Diaverum klinikos“ neteko licencijos čia teikti hemodializės paslaugas, patys išvažiavo, o brangią įrangą paliko“, – sakė R. Kuodienė.

R. Kuodienės teigimu, patalpų perėmimui buvo pasiruošta. „Viskas buvo sustyguota ir gruodžio 8 dieną naujieji nuomininkai būtų pradėję teikti hemodializės paslaugas Kėdainių pacientams. Dabar pacientai yra dviejų medicinos verslo įmonių karo įkaitai. Viešoji įstaiga, tokia, kaip mūsų ligoninė, niekada sau negalėtų leisti taip elgtis,“ – tvirtino R. Kuodienė.

Kas turi spręsti kėdainiečių problemas?

Pernai, gruodžio 28 dieną, Kėdainių rajono savivaldybės meras nusiuntė beviltišką pagalbos šauksmą į Sveikatos ministeriją ir Seimo sveikatos komitetą.

„Prašome atkreipti dėmesį į šią sudėtingą situaciją ir galbūt rasite priemonių padėti ją spręsti. Mūsų noras, kad Kėdainių krašto žmonėms kiltų kuo mažiau nepatogumų gaunant būtinas sveikatai procedūras“, – prašė Kėdainių meras.

Tačiau iki šiol daugiau kaip pusė šimto kėdainiečių pacientų patiria nepatogumus, keliasi paryčiui, užtrunka visą dieną (neišskiriant nė savaitgalių), kad pasiektų jiems gyvybiškai svarbią procedūrą Jonavoje ar Kaune.

Kol kas niekas jiems negali garantuoti, kad tai neužtruks ilgai arba bent jau kol durų neatvers privatus hemodializės centras Kėdainiuose, kurio sienos jau kyla.

Panašios naujienos