Seimas pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymui, pagal kurį šalpos išmoką galės gauti ir tie anksčiau užsienyje gyvenę žmonės, apie kurių užsienyje gaunamas pensijas ir išmokas gauti duomenis nėra galimybės.

„Sodra“ susiduria su situacijomis, kai negali paskirti šalpos išmokų dėl to, kad iš užsienio valstybių institucijų neįmanoma gauti informacijos apie konkrečiam asmeniui tose valstybėse paskirtas pensijas ar pensinio pobūdžio išmokas. Dažniausiai taip nutinka dėl nuo asmenų nepriklausančių aplinkybių, pavyzdžiui, sudėtingos politinės padėties tam tikrose užsienio valstybėse ar dėl to, kad su valstybe nepalaikomi diplomatiniai santykiai.

Nuo šiol šalpos išmokas mokanti įstaiga, nustačiusi, jog iš užsienio institucijų reikiamos informacijos neįmanoma gauti net ir diplomatiniais kanalais, per 10 darbo dienų priims sprendimą dėl šalpos išmokos skyrimo ar mokėjimo atnaujinimo (pratęsimo), nereikalaudama pateikti duomenų apie užsienio valstybių pensijas ir pensijų išmokas.

Šalpos neįgalumo ir šalpos senatvės pensijos gali būti skiriamos asmenims, neturintiems teisės gauti didesnių arba tokio pat dydžio socialinio draudimo pensijų, valstybinių pensijų ir išmokų, pensijų kaupimo išmokų, užsienio valstybių pensijų ir kitų periodinių pensinio pobūdžio išmokų. Iš užsienio valstybių atvykę asmenys turėjo pateikti dokumentus, patvirtinančius, kad savo kilmės valstybėje negauna su senatve ar neįgalumu susijusios išmokos arba gaunamų išmokų dydžiai yra mažesni už šalpos pensijų dydžius.

Įstatymo pakeitimai įsigalios nuo šių metų rugpjūčio 1 dienos.

Šalpos išmokos mokamos iš valstybės biudžeto lėšų. Šalpos pensijos bazė – 143 eurai.

SADM ir ,,Kėdainių mugės” inf.