Artėja Kalėdos. Dažnas jas sutiksime šiltuose, jaukiuose namuose, o Ukrainos kariams jas teks praleisti karo lauko apkasuose.
„Pirmiausia noriu nusilenkti visiems kėdainiečiams, kurie be jokių akcijų -atrakcijų sąžiningai ir ištikimai remia už laisvę kovojančius ukrainiečius”, – sako samariečių bendrijos vadovė Sonata Patkauskaitė.
Ši organizacija sulaukia tokio kėdainiečių palaikymo, kad pavyksta į Ukrainą kas mėnesį išsiųsti po didžiulį siuntinį.
Pagalba frontui, ligoninėms, pabėgėlių centrui
„Mes dirbame su organizacija, kuri šefuoja fronte esančius karius, karo lauko ligonines, pabėgėlių centrą ir vaikų namus. Stengiamės aprūpinti juos tuo, ko paprašo.
Pabėgėlių centrui vežami šilti drabužiai, maistas, vaikams – dar ir žaislai, juk jie nekalti, kad kažkokiam niekšui užėjo noras kariauti.
Ligoninėms labai trūksta patalynės, reikia ir antklodžių, ir pagalvių, ir užvalkalų. Šie daiktai gali būti ne nauji, tačiau tvarkingi.
Taip pat prašoma sauskelnių suaugusiesiems, paklotėlių, pleistrų žaizdoms gydyti.
Kariams aktualiausia karštu vandeniu užpilamos košės, sriubos, arbata, kava, drėgnos servetėlės, higienos priemonės, miegmaišiai, šilti drabužiai.
Kėdainiečiai ateina pas mus paklausti, ko stinga ukrainiečiams šiuo metu, ir, pagal išgales, perka, atneša.
Kokios nuostabios mūsų močiutės, kurios gal irgi mačiusios karą, atjaučia ukrainiečius, primezga jiems kojinių, net pasoginės patalynės atneša.
Mūsų geraširdžių žmonių dėka kas mėnesį surenkame ir į Ukrainą išvežame po 60–80 bananinių dėžių labdaros“, – kėdainiečių dosnumu neatsidžiaugia samariečių bendrijos vadovė Sonata Patkauskaitė.
Ukrainiečiai prašo apkasų žvakių
Priešakinėse fronto linijose esančių karių kasdienybė yra be galo sunki, tenka ne tik iškęsti grėsmingus apšaudymus, bet ir išgyventi ekstremaliomis sąlygomis, kurios žiemą dar pasunkėja.
Kariams labai praverčia vadinamos apkasų žvakės, kuriomis jie gali pasišviesti bunkeriuose, susišildyti rankas, užsivirinti vandens, išsidžiovinti sušlapusius drabužius, batus.
Išbūti šaltyje, drėgmėje, tamsoje jiems padeda apkasų žvakės, kurias jau trečią žiemą, padedami savanorių, gamina ir Kėdainių samariečiai.
„Apkasų žvakes gaminame jau trečią žiemą. Šiemet pradėjome anksti, dar lapkričio pradžioje.
Taip jau sutapo, kad dieną gaminome žvakes, o vakare sulaukiau karių vado užklausos, ar šiemet gaminsime tas žvakes. Parašiau, kad jau gaminame.
Ir tai darome kiekvieną šeštadienį nuo 14 val. savo senosiose patalpose.
Kėdainiečiai, kaip ir ankstesniais metais, neša namuose užsilikusias
nebenaudojamas žvakes, parafiną, skardines.
Kartonu apsirūpiname iš parduotuvių, o štai vaško ir skardinių labai trūksta. Jei jų turėtume pakankamai, kaskart galėtume pagaminti po 400 ar net 600
žvakių.
Dabar jau esame užlieję 1 000 žvakių, dar 1 000 reikia užpilti vašku ir bus galima siųsti kariams.
Kalėdinę savaitę tas žvakes, kaip ir kitą surinktą labdarą, planuojame išvežti į Ukrainą.
Džiaugiamės, kad turime nemažai pagalbininkų. Rinkti reikalingas priemones padeda ir eiliniai gyventojai, ir net laidojimo namų darbuotojai, reguliariai atvežantys vaško“, – pasakoja samariečių atstovė, dėkodama visiems, kas prisideda prie paramos.
Neškite vašką, skardines ir ateikite patys
Šventiniu laikotarpiu dažnas namuose degina žvakes, jų likučius samariečiai prašo nemesti į šiukšlių dėžę, bet atnešti jiems. Tinka bet kokios žvakės, tik svarbu, kad jos nebūtų žemėtos.
Jei namuose turite tuščių skardinių nuo šprotų, mėsos konservų, konservuotų daržovių ar vaisių, kavos, kačių ėdalo (netinka tik gėrimų skardinės, nes jos yra per plonos), jas taip pat galite atnešti samariečiams.
Aišku, kiekvieną šeštadienį labai laukiama ir savanorių, kurie galėtų pjaustyti
kartoną, jį susukti ir sudėti į skardines (tam nereikia jokių specialių įgūdžių, viskas labai greitai išmokstama).
Beje, kaip sako samariečių vadovė S. Patkauskaitė, jų žvakių gamybos fabrikėlis per tuos trejus metus gerokai patobulėjo.
„Anksčiau tekdavo per aukštas skardines pjauti peiliais ir šlifuoti trinant į plytas, kad neliktų aštrių kampų ir kariai nesusižalotų.
Dabar gi, mūsų kraštietis Rytas Kretavičius atvažiavęs paima tas skardines ir, jas nupjovęs iki tinkamo aukščio, atgal mums atveža. Tai labai palengvina gamybos procesą.
Taip pat jau turime „pragaro mašiną“, kurioje tirpdome vašką, nebereikia jo kaitinti virtuvėje. Žodžiu, tobulėjame“, – šypteli Sonata.
Savanoriai – ir iš Vokietijos
Samariečių bendrijos vadovė S. Patkauskaitė džiaugiasi, kad kėdainiečiai ne tik dosnūs, bet ir mielai savanoriauja.
Gaminant apkasų žvakes kartu su keliais ukrainiečiais aktyviai talkina ir mūsų rajono gyventojai. Sulaukiama ir moksleivių, ir vyresnio amžiaus savanorių. Kai kas ir grupėmis atvyksta.
Pavyzdžiui, šįkart žvakes gamino net iš Vokietijos atvykę mūsų kraštiečiai.
„Prie tokios samariečių akcijos prisijungėme pirmą kartą. Mes su vyru gyvename Vokietijoje, ten irgi nuo pat karo pradžios rėmėme ukrainiečius.
Kiek galėdami padėjome jiems rasti gyvenamąją vietą, prisiregistruoti darbo biržoje ar kitose institucijose, kelioms moterims padėjome rasti darbą, taip pat daug vertėjavau.
Žodžiu, nuo pat pradžių labai palaikėme ukrainiečius, rėmėme juos finansiškai, morališkai ir visaip, kaip tik galėjome.
Bet apkasų žvakių dar neteko gaminti. Žinau, kad Miunchene jas gamino, bet mes gyvename už 70-ies kilometrų, tai mūsų mieste to nebuvo.
Todėl, kai pamačiau feisbuke, kad tokios žvakės bus gaminamos pas Kėdainių samariečius, nebuvo jokių abejonių, kad prisijungsime ir mes su vyru, kai tik grįšime čia šventėms pas tėvus.
Pasikvietėme ir porą draugių. Paprašėme jų iš anksto rinkti skardines, kartoną ir žvakes, o šiandien visi keturi atvykome gaminti žvakių. Norisi ir taip prisidėti.
Girdėjau, kad tokios žvakės dega po kelias valandas, tad šaltyje esantiems kariams jos labai pravers.
Mes gyvename ten, kur dabar nėra karo, kaskart miegame šiltoje lovoje, valgome, ką norime, turime stogą virš galvos, gyvename be rūpesčių, tačiau negalime pamiršti, kad ne taip toli nuo mūsų vyksta karas, investuoti kelias valandas savo laiko – tai mažiausia, ką kiekvienas galime padaryti.
Negalime pavargti, jei norime, kad Ukraina laimėtų, kad atgautų okupuotas teritorijas ir karas neišsiplėstų. Kol kas mes esame saugūs, bet niekas nežino, kaip bus ateity.
Darykime viską, ką galime, raginkime ir kitus jiems padėti. Jei nepasiduoda ukrainiečiai fronte, kaip galime pasiduoti mes, kurie turime viską šiuo metu?
Empatijos, aišku, trūksta, bet negalime neremti už savo šalį kovojančios tautos“, – sakė kraštietė Sigita, besidarbuodama kartu su vyru Vyteniu, draugėmis Evelina ir Živile.
Įsijausti į kito žmogaus padėtį
„Kai pagalvoji, ką per šaltį, lietų ar tamsą turi išgyventi kariai apkasuose, nekyla klausimas, ar eiti gaminti žvakes, kurios juos bent kiek sušildytų, leistų išsivirti arbatos ar išsidžiovinti sudrėkusius batus, drabužius.
Atsiranda žmonių, kurie vis garsiau bumba, kiek galima čia tuos ukrainiečius remti, esą mūsų tautiečius reikia daugiau sušelpti.
Taip, nereikia pamiršti ir prasčiau gyvenančių saviškių.
Kiek galėdama paaukoju ir maltiečiams, ir „Išsipildymo akcijai“, ir caritiečiams, besirūpinantiems senais, ligotais žmonėmis, bet negaliu nusisukti ir nuo bėdon patekusių ukrainiečių, juk jie irgi yra žmonės.
Turime mylėti kiekvieną ir stengtis padėti, tik tokiu būdu pasaulis taps šviesesnis.
Jei negalime paaukoti pinigų ar daiktų, visada galime bent valandą ar dvi savo laiko paskirti savanorystei.
Mes su sese jau ir pernai esame gaminę apkasų žvakes ir rankos nenukrito. Tiesa, pirštai gal kiek paskausta besukant kartoną, bet širdis džiaugiasi atliekant reikalingą darbą.
Šiandien išgirdau, kad ukrainiečiams labai reikia ir patalynės, ir visokių higienos reikmenų, ir kažkaip pagalvojau, kad, jei jau kam nors neįtiks kalėdinės dovanos (juk dažniausiai dovanojamos kojinės, šampūnai, pledai ar pan.), jas galima atnešti samariečiams, o šie pasirūpins visa tai nuvežti į karo draskomą šalį“, – dar vieną būdą, kaip padėti ukrainiečiams, siūlo kėdainietė Jolanta.
Paramos dar reikės
Kaip sakė samariečių bendrijos vadovė Sonata Patkauskaitė, apkasų žvakės bus gaminamos iki pat kovo, o jei bus šalti orai, gal ir dar ilgiau.
Parama irgi renkama nuolat.
Jei galite kuo nors prisidėti prie pagalbos ukrainiečiams, kreipkitės į asociaciją „Kėdainių samariečiai“ telefonu 8 624 90 893.
Daiktus galite atnešti adresu Senoji g. 4 (priešais Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčią).
Šiose patalpose gaminamos ir apkasų žvakės.
Jei galite skirti laiko joms gaminti, esate laukiami kiekvieną šeštadienį nuo 14 val.
Būkime kartu su ukrainiečiais iki pergalės.