Žinomo lituanisto, kraštotyrininko, Kėdainių krašto vardyno tyrėjo ir populiarintojo Ryto Tamašausko veiklą įvertino Valstybinė lietuvių kalbos komisija, skyrusi apdovanojimą už lietuvių kalbos puoselėjimą.

Už ilgametę veiklą

Kalbos komisijos diplomas ir skulptūrėlė „Sraigė“ (autorius Rokas Dovydėnas) R. Tamašauskui bus įteikti už ilgametę veiklą, skirtą vardyno tyrimams ir jų sklaidai. „Tyrėjo dėmesys kraštotyrai, ypač vardyno paveldui, per daugiau kaip tris darbo Kėdainių krašte dešimtmečius išaugo į solidžius vardyno tyrimus ir patrauklią jų sklaidą“, – rašoma vasario 11 dienos pranešime Valstybinės lietuvių kalbos komisijos svetainėje. Jo veikla aprėpia vardyno duomenų kaupimą ir atidžias vardyno šaltinių studijas bei filologinę jų analizę, kūrybingą šių tyrimų pristatymą krašto ir šalies spaudoje, dalyvavimą kalbos populiarinamuosiuose renginiuose.

Asmenine iniciatyva ir dalyvaudamas kolektyvinėse ekspedicijose R. Tamašauskas sukaupė vertingų vardyno, tautosakos, krašto istorijos duomenų, parengė įvairių kraštotyros rinkinių. Naujausias dienos šviesą išvydęs leidinys – „Josvainių krašto vardynas“ (2020), jis taip pat yra leidinių ,,Istoriniai etiudai apie Dotnuvos žydų bendruomenę (XVIII–XX a.)“ (2005), „Dotnuvių datos“ (2012) autorius, nuo 2013 m. pabaigos rengia Kėdainių krašto vietovardžių žodyną.

Ryto Tamašausko parengtas „Josvainių krašto vardynas“ (2020 m.) sulaukė didelio kraštiečių susidomėjimo. („Kėdainių mugės“ archyvo nuotr.)

Besidomintiems kraštotyra – svetainė dotnuviai.lt

R. Tamašauskas yra populiarių straipsnių autorius, laukiamas konferencijų pranešėjas, ekskursijų vadovas, autoritetingas švietimo darbuotojas, Kėdainių krašto kultūros premijos laureatas (2000), Lietuvos kraštotyros draugijos garbės kraštotyrininkas (2005), Mstislavo Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo „Pagalba Lietuvos vaikams“ premijos laureatas (2005), Akademijos vidurinės mokyklos Metų mokytojas (2004–2005).

Susipažinti su R. Tamašausko surinkta kraštotyrine medžiaga, kurią nuolat papildo bendraminčių atsiunčiamos nuotraukos, kraštotyrinė medžiaga, atsiliepimai, galima R. Tamašausko sumanytoje interneto svetainėje www.dotnuviai.lt. Čia verta apsilankyti visiems, besidomintiems ne tik Dotnuvos, Akademijos, bet ir kitų Kėdainių krašto vietovių istorija, vietovardžių tyrimais, kultūriniu gyvenimu.

R. Tamašauskas darbuojasi Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriuje, yra Lietuvių kalbos draugijos Kėdainių Mikalojaus Daukšos skyriaus pirmininko pavaduotojas, ilgametis lietuvių kalbos ir literatūros mokytojas, kraštotyrininkas, Kėdainių krašto vardyno tyrėjas ir populiarintojas, kalbinio švietimo organizatorius.

Kalbos komisijos įvertinimas

Kalbos komisijos apdovanojimai nuo 2016 metų skiriami už reikšmingus lietuviškos terminijos kūrimo darbus, mokslo kalbos puoselėjimą ir visuomenės kalbinį švietimą.

Skulptūrėlė „Sraigė“ laureatams bus įteikta gegužės 7 dieną. (Vlkk.lt nuotr.)

Skulptūrėle „Sraigė“ šiemet taip pat apdovanojamas Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biomokslų instituto prof. dr. Ernestas Kutorga, už parengtą ir išleistą daugiatomio leidinio „Lietuvos grybai“ III tomo 6 knygą „Lietuvos grybai. Inoperkuliniai diskomicetai“.

Kalbos komisijos pirmininko padėkos raštai už savanoriškais ir neatlygintinais pagrindais parengtą „Anglų–lietuvių kalbų taikomosios elgesio analizės žodyną“ bus įteikti Dainai Šiekštelytei-Valkerienei ir Eglei Steponėnienei. Jų parengtas „Anglų–lietuvių kalbų taikomosios elgesio analizės žodynas“ – įnašas į taikomosios elgesio analizės – moksliškai grįstos metodikos įtvirtinimą Lietuvoje, ypač svarbus siekiant padėti žmonėms, turintiems autizmo spektro ar kitų raidos sutrikimų, taip pat studentams, mokslininkams, kurie gilina ar planuoja gilinti savo žinias šioje mokslo srityje.

Laureatus žadama pagerbti gegužės 7 d. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos ir Lietuvos mokslų akademijos organizuojamame Lietuvių kalbos dienų renginyje.

Vlkk.lt, „Kėdainių mugės“ inf.

Rytas Tamašauskas su LKD Kėdainių Mikalojaus Daukšos skyriaus nariais istorinėje-kalbinėje-kultūrinėje išvykoje į Dotnuvą 2019 m. („Kėdainių mugės“ archyvo nuotr.)

Panašios naujienos