Gegužės 31-oji pasaulyje minima kaip nerūkymo diena. Šią dieną visi rūkantieji skatinami bent vieną dieną nerūkyti bei susipažinti su rūkymo žala ir pasauline tabako epidemija.

Rūkantys nepilnamečiai nuo šiol bus baudžiami piniginėmis baudomis.

Rūkantys nepilnamečiai nuo šiol bus baudžiami piniginėmis baudomis.

Paradoksalu, bet paklausus paauglį, kodėl jis rūko, dažniausiai išaiškėja, kad jis nori atrodyti nepriklausomas ir vyresnis. O paklausus suaugusį vyrą – paaiškėja, kad jis rūkydamas jaučiasi jaunesnis.

Nuo šiol bus baudžiami

Lietuvos Respublikos Seimas priėmė Tabako kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis įtvirtino draudimą asmenims iki 18 metų rūkyti (vartoti) tabako gaminius ar jų turėti.

Nepilnamečiai asmenys, rūkydami tabako gaminius ar elektronines cigaretes, taip pat tiesiog turėdami tabako gaminių, elektroninių cigarečių ir pildomųjų talpyklų rizikuoja užsitraukti baudą nuo 14 iki 28 eurų su tabako gaminių ar susijusių gaminių konfiskavimu.

Bauda už jaunesnių kaip 16 metų asmenų nusižengimą skiriama tėvams arba globėjams (rūpintojams). Už pakartotinius nusižengimus bauda siekia nuo 28 iki 86 eurų su tabako gaminių ar susijusių gaminių konfiskavimu.

Dūmais nuodijami vaikai

„Vienas iš pagrindinių veiksnių, įtakojančių širdies ir kraujagyslių ligas yra rūkymas; tabako dūmai kenkia ne tik pačiam rūkančiajam, tačiau pasklidę aplinkoje įtakoja kitų asmenų sveikatą; tabako dūmai aplinkoje kasmet nusineša maždaug 600 tūkst. žmonių gyvybių, o beveik trečdalį šių aukų sudaro vaikai, teigia Didžiojoje Britanijoje leidžiamas medicinos žurnalas „The Lancet“. Be to, rūkymas yra brangus „malonumas““, – teigė Kėdainių Pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) atstovė Asta Raicevičienė.

Šioje įstaigoje yra parengtas specialus stendas, informuojantis apie rūkymo žalą žmogaus organizmui.

Statistika baugina

Pašnekovė pristato bauginančią statistiką: Lietuvoje savo „pirmąją cigaretę“ būdami 13 metų ir jaunesni surūko 58 proc. berniukų ir 44 proc. mergaičių; Lietuvoje bent kartą per savaitę rūko 21 proc. 15 metų amžiaus mergaičių ir 34 proc. to paties amžiaus berniukų; priklausomybė nuo nikotino paaugliams išsivysto greičiau nei suaugusiems; paaugliams, kurie rūko, gresia 3 kartus didesnė tikimybė pradėti vartoti alkoholį, 8 kartus didesnė tikimybė pradėti vartoti kanapes ir net 22 kartus didesnė tikimybė pradėti vartoti kokainą, lyginant su nerūkančiais paaugliais.

Kodėl verta mesti rūkyti? 

Kėdainių PSPC Psichikos skyriuje stovi specialiai nerūkymo dienai parengtas stendas.

Kėdainių PSPC Psichikos skyriuje stovi specialiai nerūkymo dienai parengtas stendas.

Svarbiausia, kad akivaizdžiai pagerės Jūsų sveikata: pradings kosulys, sumažės dusulys, širdies ir kraujagyslių ligų, plaučių vėžio ir kitų ligų rizika bus mažesnė, nekankins rėmuo.

Metus rūkyti, po 10 metų širdies priepuolio tikimybė prilygsta nerūkančio žmogaus širdies priepuolio tikimybei, o plaučių vėžio tikimybė sumažėja du kartus. Naktį geriau miegosite, o dieną būsite žvalesnis ir turėsite daugiau energijos.

Pagražėsite ir apsisaugosite nuo ankstyvo odos senėjimo. Sutaupysite pinigų. Jausitės mažiau suvaržytas įvairių draudimų. Nerūkantiems bus maloniau su Jumis bendrauti. Maloniau kvepėsite.

Pagerės Jūsų skonio ir uoslės pojūčiai. Jūsų gyvenimo trukmė pailgės 6–8 metais.

Pamąstykite, kiek daug įdomaus ir prasminga per tą laiką būtų galima nuveikti, todėl pasiryžti mesti rūkyti niekada ne vėlu!

Panašios naujienos