Penktadienis, 22 lapkričio, 2024
0.3 C
Kėdainiai
PradžiaKrašto žiniosRatukuose judančių žmonių kasdienybė – veiklos daugiau nei valandų paroje

Ratukuose judančių žmonių kasdienybė – veiklos daugiau nei valandų paroje

-

Eidama į susitikimą su Kėdainių rajono paraplegikų asociacijos nariais, buvau puikiai nusiteikusi, nes žinojau, kad manęs laukia susitikimas su optimizmu, energija ir aktyvumu tryškančiais žmonėmis. Ir buvau teisi – keliolika kartų per savaitę susitinkantys asociacijos nariai Kėdainių socialiniame bendruomenės centre puikiai leidžia laiką kurdami rankdarbius, sportuodami, ugdydami save įvairioje meninėje veikloje.


Tiesa, iki šiol jie nuogąstauja tik dėl vieno dalyko – per mažų patalpų. Ratukuose judantiems asociacijos nariams Kėdainių socialiniame bendruomenės centre, antrame aukšte turimas kabinetas yra žymiai per mažas, tad jie aktyviai ieškosi naujų, erdvesnių ir patogesnių patalpų savo veiklai. Juolab kad veikti jie išties turi daug ką.

Mylima veikla – rankdarbiai

Alma Margevičienė, asociacijos vadovė, pasakojo, kad įvairioms veikloms vykdyti yra rašomi projektai, o gavus finansavimą – jie įgyvendinami. Šiuo metu yra įgyvendinamas vienas tokių projektų: socialinės reabilitacijos paslaugų bendruomenei projektas, startavęs sausio mėnesį.

Lėšos jo įgyvendinimui (24 tūkst. eurų) yra skirtos iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, bet dalį lėšų skiria ir savivaldybė. Jis skirtas įvairių rankdarbių kūrimui, vadinasi „Rankos – didžią naštą kelia“.

Tokie pasibuvimai kartu ne tik praskaidrina kasdienybę, bet ir padeda išmokti kažko naujo, kurti ir taip realizuoti save. Tiesa, vienintelė problema – per maža patalpa, tad draugijos nariai juokauja, kad dirbant kartais tenka ir alkūnėmis pasistumdyti prie stalo.

Jo metu žmonės renkasi kelis kartus per savaitę ir po keturias valandas mokosi naujų meno technikų, realizuoja savo kūrybinį polėkį. Labai dažnas atvejis, kuomet užsiėmimuose pramokę konkrečios meno rūšies paslapčių, vėliau žmonės „užsikabina“ ir patys savarankiškai pradeda kurti, improvizuoti, o savo darbus – pardavinėti ir taip prisidurti keletą eurų. Be to, aktyviai dalyvaujama ir rankdarbių konkursuose, kuriuose savo darbus demonstruoja ir Kėdainių paraplegikai, ir kitų rajonų neįgalieji.

„Gaila, kad į rankdarbių užsiėmimus telpa tik apie 10 žmonių. Paprasčiausiai dėl to, kad daugiau netelpa fiziškai. Tad kai kuriems tenka apsisukti ir grįžti namo. Todėl labai norime naujų, erdvesnių patalpų, kad asociacijos nariams būtų patogiau“, – pasakojo A. Margevičienė.


Sportas – populiarus ir mėgiamas

Kito projekto „Sportas mus išlaisvina“ metu rajono neįgalieji turi galimybę aktyviai sportuoti, kelti savo fizinę kultūrą: jiems vyksta reguliarios treniruotės treniruoklių salėje, pamokos plaukimo baseine, negana to, neįgalieji, nors ir sėdi ratukuose, mokosi sportinių šokių: čia kartu treniruojasi sėdintys rateliuose ir galintys vaikščioti žmonės, o jų pasirodymą bus galima išvysti lapkričio 30-ąją visuomenei skirtame renginyje. Be to, šiais metais, rugsėjį, neįgalieji net 10 dienų dalyvavo sporto stovykloje Monciškėse, kurioje kraštiečiai dalyvavo žygyje, estafetėse, žaidė įvairius sportinius žaidimus.

„Dalyviai džiaugėsi užimtumu, jie nenorėjo tiesiog pasyviai ilsėtis. Kiekvienas laiką leido pagal galimybes ir norus. Monciškėse šiais metais ilsėjomės net du kartus, labai džiugu“, – kalbėjo A. Margevičienė ir pridūrė, kad šios stovyklos dėka į asociacijos narių gretas įsitraukia vis daugiau naujų narių. Prie visų šių veiklų, nariams yra galimybė dalyvauti ir žvejybos varžybose, kurios vyksta prieš kelerius metus atidarytame neįgaliųjų tvenkinyje Kėdainių miesto pakraštyje.

Šiam sportinei veiklai propaguoti skirtam projektui įgyvendinti gauta per 70 tūkst. eurų, jis bus įgyvendinamas ketverius metus – iki 2022 metų.


Smagu matyti laimingus veidus

„Projektus rašysime ir kitais metais, nes yra didelė paklausa. Žmonės labai nori kurti, mankštintis, realizuoti save meninėje veikloje. Ypač patinka viską daryti bendrai, pavyzdžiui, mankštintis galima ir po vieną, tačiau visiems kartu tą daryti jiems žymiai smagiau“, – pasakojo A. Margevičienė ir pridūrė, kad mankštos yra vienos labiausiai pasiteisinusių veiklų, į kurias susirenka nemažas būrys neįgaliųjų. Mankštos ir sporto užsiėmimai vyksta ne tik bendruomenės centre, bet ir Vilainių rekreacijos ir sporto pramogų komplekse.

Tačiau neįgalieji ne tik kuria ir sportuoja, bet ir dainuoja bei vaidina. „Šiuo metu intensyviai repetuojame ir galbūt bendruomenės centro nariams artimiausiu metu parodysime vaidinimą“, – sakė A. Margevičienė. Su ansambliu aktyviai dalyvaujama dainų konkursuose.

Ji pasakojo, kad visos šios veiklos – mankštos, meno veiklos – užima gana didelę dalį neįgaliųjų laiko. „Žmonėms patinka visos šios veiklos, jie aktyviai į jas įsitraukia, taigi, projektai bus rašomi ir toliau. Smagu, kad žmonės visi kartu kuria, bendrauja, išmoksta naujų įgūdžių. Smagu matyti jų laimingus veidus“, – kalbėjo A. Margevičienė.

Minusas – per mažos patalpos

Pačių asociacijos narių teigimu, tokie pasibuvimai kartu ne tik praskaidrina kasdienybę, bet ir padeda išmokti kažko naujo, kurti ir taip realizuoti save. Tiesa, vienintelė problema – per maža patalpa, tad draugijos nariai juokauja, kad dirbant kartais tenka ir alkūnėmis pasistumdyti prie stalo.

„Yra smagu, malonu ir gera būti visiems kartu, mūsų kolektyvas yra labai smagus ir draugiškas. Mes visi kaip bitelės, aplink šį stalą susėdę, dirbame, kuriame, kartais net ir viršvalandžius! Džiaugiamės, kad turime labai gerą darbų mokytoją, Sondrą, kuri mus išmoko pačių įvairiausių darbelių: darome dėžutes, įvairius papuošalus, seges.

Norime burtis visi kartu, aprėpti kuo daugiau žmonių su negalia, kuriems yra sunku, neišeina iš namų. Čia išties smagu – ir kavos atsigeriam, ir pasivaišinam skanėstais. Praturtėjam ne tik gera emocija, bet ir rankdarbiais. Tačiau minusas tas, kad šioje patalpoje mums visiems yra per mažai vietos. Tikimės, kad ateityje ši problema išsispręs“, – sakė aktyvus paraplegikų asociacijos narys Stasys Antanaitis.

reklama

Taip pat skaitykite