Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Kėdainių skyriaus specialistai primena, kad skiepai – patikimiausia apsauga nuo daugelio užkrečiamųjų ligų. Skiepijimas yra vienas iš didžiausių laimėjimų sveikatos priežiūros srityje, kuris lėmė ženklų vakcinomis valdomų ligų sergamumo ir mirtingumo sumažėjimą. Dėl skiepų pavyko išnaikinti raupus, daugelyje šalių likviduoti poliomielitą bei sumažinti mirtingumą nuo tokių infekcinių ligų kaip difterija, tymai, kokliušas, poliomielitas ir kitos.


Kėdainių rajone 2019 m. skiepijant vaikus pagal Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių pasiektos didesnės nei 90 proc. vaikų skiepijimo apimtys įvairiose amžiaus grupėse. Praeitais metais nuo tuberkuliozės buvo paskiepyta 99,3 proc. visų tais metais rajone gimusių naujagimių, o nuo Hepatito B – 96,5 proc.

Dviejų metų amžiaus vaikų skiepijimo apimtys difterijos, stabligės, kokliušo, poliomielito ir Haemophilus influenzae B tipo vakcina siekė 94,3 proc., o 6–7 metų amžiaus vaikų – 95,5 proc. Nuo tymų, raudonukės, epideminio parotito nuolat skiepijami 15–16 mėnesių ir 6–7 metų amžiaus vaikai. Nuo šių infekcijų Kėdainių rajone buvo paskiepyta 95,5 proc. 7 m. amžiaus vaikų ir 94,8 proc. 2 m. amžiaus vaikų. Panašios skiepijimų nuo visų šių infekcijų apimtys fiksuojamos kasmet ir tai padeda išvengti ligų protrūkių – padėjo išvengti ir tymų protrūkio, kuris buvo kilęs Lietuvoje praėjusiais metais.

Yra vakcinų, kuriomis pradėta skiepyti dar visai neseniai. Vakcina nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) į Lietuvos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių įtraukta nuo 2016 m. rugsėjo mėn. 1 d., o nuo rotavirusinės infekcijos ir B tipo meningokokinės infekcijos – 2018 m. Skiepijimų apimtys yra gana aukštos, tačiau sąlyginai trumpas skiepijimo laikotarpis bendram sergamumui šiomis infekcijomis įtakos dar neturi.

Sergamumas infekcijomis, nuo kurių skiepijama jau ne vieną dešimtmetį laikantis rekomenduojamų skiepijimo apimčių, yra itin mažas ir apsiriboja pavieniais susirgimo atvejais kas keleri metai. Tuo tarpu sergamumas gripu, nuo kurio kasmet pasiskiepija tik 20–30 proc. rizikos grupėms priklausančių Kėdainių rajono gyventojų, kai Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojamos skiepijimo apimtys turėtų siekti 75 proc., virsta kasmetinėmis gripo epidemijomis.


Na, o naujojo koronaviruso sukelta liga Covid­19, atsiradusi praeitų metų pabaigoje Kinijoje, nuo kurios skiepų neturime, pakeitė daugelio šalių žmonių gyvenimus ir tapo tūkstančių mirties atvejų priežastimi. Visgi, net ir gyvenant karantino sąlygomis, vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro – Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos vadovo 2020 m. kovo 26 d. sprendimu, atsižvelgiant į tai, kad laiku nepaskiepytiems asmenims gresia užkrečiamųjų ligų komplikacijos ir mirtys, planiniai skiepijimai nėra atidedami ir privalo būti atliekami. Skiepijimai vykdomi valdant pacientų srautus.

Skiepijimai vykdomi valdant pacientų srautus. Apie skiepijimus pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių asmens sveikatos priežiūros įstaigos vaikų tėvus turi informuoti nuotoliniu būdu, iš anksto ir suderinant atvykimo laiką. Suaugę asmenys, norintys pasiskiepyti planine tvarka, turi patys nuotoliniu būdu kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą.

Planinių skiepijimų atlikimui paskiriamas atskiras laikas (diena, valandos) ir atskiros patalpos, užtikrinant, kad sveiki pacientai nesusitiktų su pacientais, atvykusiais į įstaigą dėl ligos. Jei asmens sveikatos priežiūros įstaigai informuojant nuotoliniu būdu ar paskambinus asmeniui nustatoma, kad vaikai ar suaugusieji, kuriems planine tvarka reikia atlikti skiepus, 14 kalendorinių dienų laikotarpiu buvo išvykę į užsienį ar turėjo sąlytį su sergančiu ar, kaip įtariama, sergančiu COVID­19 liga (koronaviruso infekcija), skiepai atidedami.

NVSC Kėdainių skyriaus inf.

About The Author

Related Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.