Miesto šventės neatsiejama dalimi tapęs kultūros istorijos festivalis „Radviliada“ rugsėjo 17-ąją dar kartą pakvies kėdainiečius ir miesto svečius į didikų Radvilų laikais statytą evangelikų reformatų bažnyčią, kurioje 18 val. ansamblis „Chiaroscuro“ iš Vilniaus surengs XVII a. itališkų vilanelų koncertą „Mirštu dėl tavęs, o tu to nežinai…“.

Ši programa jau skambėjo Valdovų rūmuose, Biržų pilyje ir įvairiose kitose šalies vietose, o dabar ją išgirsime Kėdainiuose.

Senosios muzikos ansamblis „Chiaroscuro” susikūrė 2014 metais, nors atlikėjai vieni kitus pažinojo jau ne vienus metus. Visi trys ansamblio nariai, įkūrėjai – Ieva Baublytė (išilginės fleitos, gotikinė arfa), Rūta Vox (barokinis vokalas), Vilimas Norkūnas (klavesinas, vargonai) – specializuotas Senosios muzikos studijas baigė skirtingose šalyse: Šveicarijoje, Italijoje ir Austrijoje. Atlikėjus subūrė bendras troškimas Lietuvoje plėtoti Vakarų Europoje įgytas Senosios muzikos žinias ir patirtį. Prie ansamblio mielai prisideda ir gerai žinomas atlikėjas, gitaristas Saulius Lipčius (liuto forte ir barokinė gitara).

Ansamblio pavadinimas „Chiaroscuro“ italų kalba reiškia šviesotamsą. Stiprių jausmų, emocijų ir kontrastingų nuotaikų perteikimas per šviesą ir tamsą paplitęs visame baroko epochos mene: nuo Caravaggio paveikslų iki recitar cantare stiliaus dainavime Giulio Caccini, Claudio Monteverdi bei kitų kompozitorių muzikoje.

Ansamblis „Chiaroscuro“ Kėdainiuose pristatys pasaulietines dainas – vilanelos žanrą, kurio pradžia muzikos istorijoje – 1537-ieji metai, kai Johannesas de Colonia išleido pirmąjį neapolietiškų dainų rinkinį „Canzone villanesca alla napolitana“, kuriame užrašyta 15 poemų neapoliečių dialektu. Neapolyje gyvenę ir kūrę poetai-muzikai buvo paveikti labai turtingos kasdieninės sakytinės ir dainavimo tradicijos. Ją papildė literatūros ir muzikos madomis ir sukūrė vilanelos žanrą. Išvertus iš italų kalbos, žodis „villanella“ reiškia „kaimiška, paprasta, kasdieninė daina“. Ankstyvųjų vilanelų dažniausiai randama tik literatūriniuose šaltiniuose be užrašytų melodijų.

Įvairiapusė festivalio programa

Šiųmetis – jau aštuntasis – kultūros istorijos festivalis „Radviliada“ kėdainiečiams ir miesto svečiams pateikė daug įdomių renginių. Buvo proga stebėti muzikinio judesio ir objektų vyksmą bei sužinoti, ko nesusapnavo kunigaikščiai Radvilos, skambėjo senosios ir net elektroninės muzikos kūriniai, kuriuos atliko net kelių šalių atlikėjai, diskusijoje buvo analizuojami Kėdainių miesto savininko ir LDK didžiojo etmono Jonušo II Radvilos karo žygiai Ukrainoje, garavo pamirštos Radvilų sriubos, jų buvo galima ir paragauti.

Rugsėjo pabaigoje „Radviliada“ pirmą kartą peržengs Kėdainių ribas ir persikels į Svėdasus (Anykščių raj.), kur bus atidengtas kunigaikščių Radvilų ženklas, vyks diskusija bei koncertas.