Visoje Lietuvoje lapkričio 6-ąją buvo minima Pyragų diena, kuri skirta ne tik gardžių pyragų, sausainių gardžiavimuisi, bet ir piniginių aukų bendruomenės poreikiams rinkimui.
Jau tikra tradicija Pyragų dienos šventimas tapo Žemės ūkio konsultavimo tarnybos darbuotojų kolektyve – ji švenčiama jau penkerius metus iš eilės. Per pietų pertrauką gausiai susirinkę darbuotojai ne tik gardžiavosi vieni kitų pagamintais pyragais, pyragėliais, sausainiais ar keksiukais, bet ir turėjo progą išklausyti paskaitą apie vėžio prevenciją, o kolektyvo moterys – ir prevenciškai pasitikrinti dėl krūties vėžio.
Aukojo prevenciniam projektui
„Nedelsk!“ – tai prevencinis projektas, kurio metu įvairaus amžiaus moterys yra skatinamos pasitikrinti dėl krūties vėžio tikimybės. Būtent šiai iniciatyvai Žemės ūkio konsultavimo tarnybos darbuotojai Pyragų dienos metu surinktas aukas ir skyrė.
„Konsultavimo tarnyba Pyragų dieną organizuoja jau penktą kartą, ir kiekvieną kartą yra gana sudėtinga nuspręsti, kam skirti už pyragus suneštas aukas. Pavyzdžiui, praėjusiais metais turėjome „Sidabrinės linijos fondo“ atstovus, ankstesniais metais aukojome vaikams, dar seniau – vietos bendruomenės atstovams. Na, o šiais metais nusprendėme pasikviesti projekto „Nedelsk!“ atstovus“, – sakė Erika Mankutė, Žemės ūkio konsultavimo tarnybos rinkodaros skyriaus vadovė ir Pyragų dienos organizatorė.
Ji teigė, kad būtent ši organizacija pasirinkta neatsitiktinai – Konsultavimo tarnyboje didžioji dauguma darbuotojų yra moterys, be to, visai neseniai kolektyvą sukrėtė žinia, kad kelioms kolegėms, kurioms yra vos trisdešimt metų, diagnozuotas krūties vėžys.
„Akivaizdu, kad tai – labai baisi liga, tad nusprendėme prevenciškai apšviesti savo tarnybos koleges, be to, pasikvietėme ir Akademijos bendruomenės narių, kad ir jos sužinotų, kodėl reikia tikrintis nuo krūties vėžio, kaip tai daryti pačioms. Norime, kad žinia apie prevenciją eitų iš lūpų į lūpas, moterys eitų drąsiai tikrintis, o vyrai tai pat žinotų apie šią ligą ir ragintų savo aplinkos moteris – žmonas, mamas, seses, bendradarbes – nedelsti ir pasitikrinti“, – kalbėjo E. Mankutė.
Geri darbai vienija kolektyvą
Pasak pašnekovės, pyragus šios dienos progai kepė pačios tarnybos darbuotojos. „Turime ir tradicinių, gaminamų kiekvienais metais skanumynų: varškės pyragą, tinginį. Ateina naujos kolegės, jos pagamina naujų gardumynų. Tačiau mūsų stalas kaskart būna gausus ir įspūdingas. Aišku, ateina kolegos su savais pyragais ir iš kitų institucijų, tad pyragų būna tiek gausu, kad nespėjame visų suvalgyti“, – šypsojosi pašnekovė.
Žinoma, kolegos bei bendruomenės nariai ne tik kepa ir skanauja, bet ir noriai aukoja. „Aukoja dosniai, ne gėda po to surinktas lėšas atiduoti tiems, kam jos ir buvo skirtos. Savo kolektyve mes organizuojame ne tik Pyragų dieną, ir daugiau kitokių iniciatyvų: talkų, švenčiame Moters dieną, kitokias temines dienas, prieš šv. Kalėdas pildome vaikų norus. Džiugu, kad tokios dienos ir bendri geri darbai iš tiesų suvienija mūsų kolektyvą“, – sakė E. Mankutė.
Smagu prisidėti kiekvienam
Kad tokie renginiai yra būtini ir naudingi visai bendruomenei, antrino ir Žemės ūkio konsultavimo tarnyboje dirbanti Rita Petraitytė. Ji teigė, kad Pyragų dienos aukojimo akcijoje dalyvaujanti kiekvienais metais, be to, tikina pastebinti, kad aukojimo kultūra mūsų šalyje po truputį vis auga.
„Visos suaukotos lėšos bus skirtos akcijai „Nedelsk!”, tad tiek aš, tiek mano kolegos noriai šiam projektui aukojame. Nors pati šiais metais pyragų nekepiau, tačiau prisidėjau moraliniu kolegų palaikymu, ir, žinoma, pinigine auka. Aukojimo kultūra Lietuvoje auga, nes tai – reikalinga ir naudinga mūsų visuomenei.
Auga žmonių sąmoningumas, supratimas, kad galime vienas kitam padėti, o net tik laukti pagalbos iš valstybinių institucijų. Manau, kad tokie fondai ir pagalbos akcijos tik plėsis ir augs, o tai rodo mūsų visuomenės sąmoningėjimą. Iš tiesų, labai džiaugiuosi tokiomis iniciatyvomis, labai džiugu prie jų ir pačiai prisidėti“, –šypsojosi R. Petraitytė.
Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga Lietuvoje
Su „Nedelsk!“ autobusėliu į Akademiją atvykusi gydytoja radiologė Ingrida Jacunskienė sakė, kad kiekvienai moteriai būtina krūtinės prevencinė patikra. Juolab kad krūties vėžys gali būti diagnozuotas ir gana jauname amžiuje – Lietuvoje jau būta atvejų, kai jis patvirtintas vos 23-erių metų sulaukusioms merginoms…
Gydytoja I. Jacunskienė džiaugėsi galimybe atvykti į atokesnes gyvenvietes, ne miesto centrus, ir čia to pageidaujančias moteris apžiūrėti – atlikti echoskopinį tyrimą.
„Dažnai provincijoje gyvenančioms moterims gali būti tolokai važiuoti iki gydymo įstaigos medicininei krūtų patikrai. Dėka mobilumo (turimo autobusiuko) mes esame mobilūs ir patikrą galime atlikti bet kuriame Lietuvos regione bei vietovėje. Deja, bet nemalonią žinią apie galimą vėžio darinį iš šimto moterų išgirsta vidutiniškai viena-dvi besikreipusiosios.
Žmogus gerai jaučiasi, todėl nesuka sau galvos dėl patikros, o krūties vėžys yra nepastebimas, jis yra beskausmis. Tad nekyla jokių įtarimų. Deja, bet pastebime, kad liga jaunėja. Nors diagnozė – krūties vėžys – ir nėra mirties nuosprendis, tačiau ankstyva ligos diagnozė yra būtina, kad vėliau ligos gydymas būtų kuo sklandesnis“, – iš savo patirties kalbėjo gydytoja radiologė.
Sveikata reikia rūpintis nuolat
Kiekvienai dailiosios lyties atstovei tikrintis rekomenduojama jau nuo 25-erių metų. Pradžiai užtenka ir savityros (rankomis apčiupinėti krūtis, pažastis). Po 40-ies metų, ypač jei buvo sergančiųjų šia liga moters šeimoje, jau reiktų ir nuodugnaus tyrimo gydymo įstaigoje. Mamografija atliekama nuo 50-ies metų amžiaus, šis tyrimas yra valstybės kompensuojamas ir atliekamas kas dvejus metus.
„Mūsų, akcijos metu „Nedelsk!” atliekamas echoskopinis tyrimas trunka 5-10 minučių. Atsakymas yra suteikiamas iškart. Jei randame kažkokį pakitimą, pacientę nukreipiame tolimesniam tyrimui gydymo įstaigoje. Labai džiugu, kad šią dieną esame pakviesti į šį kolektyvą ir galime patikrinti moteris. Juolab kad rūpintis savimi ir savo sveikata reikia nuolat, ne tik per ypatingas progas“, – teigė gydytoja radiologė.
Plačiau apie krūties vėžį, ligos prevenciją, savityros būdus galima pasiskaityti internetinėje svetainėje http://www.nedelsk.lt/.