Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje tęsiasi veiklos, skirtos ukrainiečių ir vietos bendruomenių sutelktumui, abipusio pasitikėjimo stiprinimui, integracijai: vyko Kultūrinio dialogo klubo užsiėmimai, edukacijos, surengta biblioterapinė išvyka į Vilnių.

Biblioteka yra vienas iš Kėdainių rajono savivaldybės administracijos partnerių, įgyvendinančių projektą „Pabėgėlių iš Ukrainos priėmimas ir ankstyva integracija“ Nr. HOME/2022/AMIF/AG/EMAS/TF1/LT/0013 Kėdainių rajono savivaldybėje. Projekto tikslas – prisidėti prie ankstyvosios trečiųjų valstybių piliečių integracijos.

Nuo liepos iki spalio mėnesio surengta 19 kultūrinių ir kalbinių užsiėmimų, 2 edukacijos bei vienas biblioterapinis užsiėmimas. Iš viso juose apsilankė 105 žmonės, iš kurių unikalių (naujų) tikslinės grupės asmenų sulaukėme net 22. Tai rodo, kad kultūrinė, prasminga laisvalaikio veikla įvairaus amžiaus žmonėms, vaikus auginančioms šeimoms taip pat yra reikalinga.

Nori realizuoti idėjas

Rugpjūčio 24 d., minint Ukrainos nepriklausomybės dieną, bibliotekoje vyko „Idėjų mugė“, kurioje dalyvavo ir Kultūrinio dialogo klubo narės. Jos metu susipažinome su Kėdainių krašte gyvenančių ukrainiečių siūlomomis verslo ir socialinėmis paslaugomis, gaminiais, užmezgėme naudingų ryšių, keitėmės idėjomis ir galimybėmis. Savo paslaugas ir kuriamus gaminius pristatė siuvėjos, mezgėjos, konditerės, kineziterapijos, grožio sferos darbuotojos, choreografė, dailininkė, rankdarbių meistrės… Didelio susidomėjimo sulaukė jų pristatyti darbai.

Idėjų mugę surengė visuomeninių projektų vadybininkė, bibliotekininkė Olena Kostrytsia, „Ukreate Hub“, Kėdainių rajono savivaldybės M. Daukšos viešoji biblioteka, Kėdainių rajono moterų krizių centras, asociacija „Kėdainių samariečiai“. Už palaikymą renginio organizatoriai dėkoja Kėdainių rajono savivaldybei, Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centrui, Kėdainių turizmo ir verslo informacijos centrui, visiems mugės dalyviams ir žiūrovams.

Siekis – neužsidaryti tarp keturių sienų

Ypač norisi pasidžiaugti rugpjūčio 18 ir rugsėjo 16 dieną vykusiais edukaciniais užsiėmimais. Šie renginiai ir juos vedusi menininkė Olia Šypilova subūrė nuostabią moterų, merginų, vaikų, šeimų bendruomenę. Ramiai, susitelkę, su šypsenomis, kruopščiai ir labai meniškai dirbo visi šio jaukaus pasibuvimo dalyviai. Originalūs kiekvienos ir kiekvieno darbai – mėgstamu piešiniu papuošti marškinėliai ir pirkinių maišelis. Nuostabios šios popietės buvo ir tuo, kad jos atskleidė gražų ryšį tarp šeimos, bendruomenės narių. Gera buvo stebėti mamos ir dukters, mamos ir sūnaus, draugių, o ir pirmąsyk renginyje susipažinusių moterų tarpusavio bendravimą. Pasak užsiėmimų dalyvių, visos drauge sukūrė sau mažytę šventę.

Rugsėjo 14 d. bibliotekos Kultūrinio dialogo klubo narės viešėjo Vilniaus miesto savivaldybės centrinėje bibliotekoje, kurioje biblioterapijos užsiėmimą surengė edukatorė Olena Kostrytsia. Ji supažindino su bibliotekoje ir elektroninėje erdvėje esančiais asmeninio tobulėjimo, smulkaus verslo kūrimo ištekliais. Kalbėjomės apie adaptacijos ir savirealizacijos galimybes ir iššūkius Lietuvoje, dalijomės patirtimi. Nuskambėjo svarbus patarimas – neužsidaryti tarp keturių sienų, o įveikti save ir bendrauti, mokytis, tobulėti… Apsuptos bibliotekos vadovų ir darbuotojų šilto rūpesčio, po užsiėmimo apsilankėme sostinės senamiestyje. Įspūdinga kelionė moterims suteikė malonių įspūdžių, naujų žinių, paskatino domėtis savirealizacijos galimybėmis Lietuvoje.

Kviečia prisijungti

„Kultūrinio dialogo klubas“ – tai jau veikianti ir projekto metu plečiama bendrystės erdvė, kurioje siūlome mišrų mokymąsi vieniems iš kitų, kultūrinę ir laisvalaikio veiklą: edukacinius rankdarbių gamybos ir meno užsiėmimus, biblioterapijos užsiėmimus, teminius-pažintinius susitikimus, pokalbių ir diskusijų popietes. Užsiėmimus vykdo ir juose dalyvauja vietos bendruomenės nariai bei pabėgėliai iš Ukrainos. Taip pat dėkojame už bendradarbiavimą visiems šio projekto partneriams.

Projekto įgyvendinimo laikotarpiu, iki 2024 m. kovo mėn. pradžios, kėdainiečius ir mūsų mieste gyvenančius ukrainiečius kviesime į kitus įdomius užsiėmimus. Maloniai kviečiame prisijungti prie „Kultūrinio dialogo klubo“ veiklos. Informacijos teiraukitės bibliotekoje, Didžiosios Rinkos a. 5; el. p. kultura.krvb@gmail.com.

Irmina Pryvalova, Kultūrinio dialogo klubo veiklos koordinatorė