„Ispanijoje praleidome galimybę. Nenoriu, kad taip įvyktų ir Lietuvoje, todėl visus skatinu likti namuose. Koronavirusu persirgsime visi, o tam, kad išvengtume sveikatos apsaugos sistemos griūties, turime būti pilietiški ir atsargūs“, – „Kėdainių mugei“ teigė Ispanijoje gyvenantis gydytojas dr. Mindaugas Gudelis.

Šis medikas buvo vienas tų, kuris prieš gerą savaitę socialiniuose tinkluose labai paprastai ir aiškiai visiems papasakojo apie viruso plitimą, užsikrėtimo galimybes ir galimą ligos eigą.


Europoje – vienu metu

– Tikrai manau, kad stebite situaciją Lietuvoje. Ką manote apie tokį staigų sergančiųjų ir mirusiųjų skaičiaus augimą mūsų šalyje?

– Staigų sergančiųjų ir mirusiųjų skaičiaus augimą lemia didelis šio viruso užkrečiamumas ir blogiausia, kad daugelis koronavirusu užsikrėtusių žmonių neturės jokių požymių, todėl bus šio viruso nešiotojai ir platintojai.

Kitas svarbus dalykas, žmonės nelabai supranta karantino svarbą, todėl šį karantino laiką praleidžia parkuose, miškuose… 

Lyginant su kitomis šalimis, bent jau šiuo metu Lietuvoje nėra labai didelis registruotų susirgimų skaičius. Statistiką geriausiai bus galima palyginti po pandemijos, kai pamatysime visus skaičius – sergamumo, mirtingumo, ir galėsime įvertinti, ar gerai padarėme namų darbus, ar teisingai suvaldėme šią pandemiją Lietuvoje.

– Kaip įvertintumėte mūsų valdžios priemones, taikomas koronaviruso plitimui stabdyti? Jos savalaikės ar pavėluotos? Ką ir kaip, Jūsų manymu, reikėjo daryti anksčiau ir dabar? 

– Manau, kad daugelis valstybių saviizoliacijos priemones turėjo įvesti anksčiau, tačiau tai – sudėtingas sprendimas, nes jos atsiliepia ekonomikai, žmonių užimtumui ir t.t.

Kitas svarbus dalykas, žmonės nelabai supranta karantino svarbą, todėl šį karantino laiką praleidžia parkuose, miškuose…

Dr. Mindaugas Gudelis


Žinoma, žmogui, kuris neturi priimti tokių sprendimų, yra labai lengva kritikuoti ir spręsti, ar viskas daroma laiku, ar pavėluotai. Tačiau, kaip ir kiekvienoje profesijoje, jeigu apsiimi padaryti darbą, turi numatyti, kad gali kilti visokių problemų, todėl turi būti pasiruošęs jas įveikti, net ir jei reikėtų priimti labai sudėtingus ir drąsius sprendimus.

Mano nuomone, geriausia būtų buvę, jei visi šie sprendimai būtų priimti tuo pačiu metu visoje Europos Sąjungoje.


Reikėjo apsaugos priemonių

– Lietuvos gydymo įstaigos susiduria su didžiule problema, kad serga medikai, pacientai, jie galimai užkrečia vieni kitus, todėl uždaromos kai kurios ligoninės. Kur šioje vietoje buvo palikta spraga, kad taip vyksta?

– Sunku pasakyti, kas nutiko. Manau, kad buvo įmanoma numatyti ir apsaugoti gydytojus bent jau minimaliomis apsaugos priemonėmis atsiradus pirmiesiems susirgimams ir tų priemonių skaičių padidinti išaugus susirgimų skaičiui.

Pasak gydytojo M. Gudelio, dabar visi turi būti supratingi, jog dėl mūsų neadekvataus ar klaidingo poelgio gali nukentėti ne tik svetimi žmonės, bet artimi, tarp kurių gali atsidurti tavo mama, tėtis, broliai ar seserys.


Su šia problema taip pat susiduriama ir Ispanijoje, kur medicinos personalas sudaro dvylika procentų visų sergančiųjų.

Aišku tai, kad reikia gerai išanalizuoti ir nustatyti, kur buvo paliktos spragos, ir pasimokyti iš klaidų, jog daugiau taip nenutiktų ateityje.

– Dalis mūsų piliečių tikrai nėra sąmoningi, nes vaikšto į svečius, lankosi grožio salonuose, odontologų kabinetuose. Daugelis motyvuoja tuo, kad jie nepatenka į rizikos grupes – yra jauni, neserga lėtinėmis ligomis. Manau, kad matėte tokių vaizdelių su drąsuoliais socialiniuose tinkluose. Ką pasakytumėte tokiems asmenims?

– Sunku apibūdinti, kodėl šie žmonės taip elgiasi. Būtent šiuo metu mes turime prisiminti savo žmogiškąsias vertybes, suprasti, kad negyvename vieni, kad reikia pasirūpinti ne tik savimi, bet ir kitais. Turime būti supratingi, jog dėl mūsų neadekvataus ar klaidingo poelgio gali nukentėti ne tik svetimi žmonės, bet artimi, tarp kurių gali atsidurti tavo mama, tėtis, broliai ar seserys…


Apie gydymo būdus

– Lietuviai dalinasi informacija, kad česnakas ar labai stiprus alkoholis saugo nuo viruso. Dar kiti, grįžus iš lauko ar pajutus gerklės perštėjimą, siūlo gerklę skalauti įvairiais tirpalais – sodos,  druskos, acto. Ar tokios priemonės padės apsisaugoti nuo koronaviruso?

– Šiuo metu liaudies medicina negali padėti, nes tai visiškai naujas virusas, kuris prieš šešis mėnesius iš viso neegzistavo.

Problema ta, kad virusas patenka per kvėpavimo takus ir nukeliauja į plaučių alveoles, kur ir prasideda jo veikimas. O ten nelabai ką praskalausi tais skysčiais…

Tačiau jei jaučiate peršalimo simptomus, rekomenduočiau juos gydyti kaip visada,  kartais ir naudojant liaudies mediciną, jei padeda ir, jei nekils jokių komplikacijų, galbūt tuo viskas tuo ir baigsis.

– Medicininės kaukės ir guminės pirštinės, kurias dabar Sveikatos ministras rekomenduoja dėvėti einantį lauką, gali padėti apsisaugoti? Juk Pasaulio sveikatos organizacijos atstovai sakė, kad medicines kaukes tikslinga dėtis tik tada, kai sergi.

– Tikrai taip. Apsauginių kaukių nerekomenduojama dėtis sveikiems žmonėms. Tačiau problema tame, kad atsidūrėme pandemijos centre, todėl šiuo metu galima interpretuoti, jog visi galime būti užsikrėtę koronavirusu ir tuo pat metu būti jo platintojai. Dėl to, manau, kad medicininės kaukės nepakenks nei sergantiems besimptome šios viruso forma, nei sveikiems.

Blogiausia prieš akis?

– Kaip manote, kada pasieksime sergamumo piką Europoje ir atskirai Lietuvoje?

– Tikrai nenorėčiau prognuozuoti, nes tai priklausys nuo to, kaip žmonės laikysis saviizoliacijos. Tik tai padės sustabdyti koronaviruso plitimą.

– Ar šioje situacijoje Lietuva atrodo blogiau nei kaimynai latviai ir estai? O gal, atvirkščiai, geriau?

– Manau, kad šioje situacijoje neturime lygintis nei su estais, nei su latviais, nei su ispanais. Tiesiog turime gerai atlikti namų darbus, kad išvengtumėme blogiausio scenarijaus, kad galėtume išsaugoti kuo daugiau gyvybių. Jei dabar nepadarysime namų darbų, neliksime namuose užsidarę, vėliau susidursime su tokiomis pačiomis problemomis kaip susiduria Italija ir šiuo metu Ispanija. O tai galime pasiekti dirbdami visi kartu – valdžia, piliečiai, gydytojai.


– Kokia situacija pas jus Ispanijoje?

– Šiandien situacija yra labai nemaloni. Pranešta, kad šiuo metu yra virš 40 tūkst. užsikrėtusiųjų ir 2 700 mirusiųjų. 2 270 gydomi ligoninėse, 2 636 – intensyvios terapijos skyriuse. Iš visų šių sergančiųjų net 12 procentų yra medicinos personalas.

Būtent šiuo metu mes turime prisiminti savo žmogiškąsias vertybes, suprasti, kad negyvename vieni, kad reikia pasirūpinti ne tik savimi, bet ir kitais. Turime būti supratingi, jog dėl mūsų neadekvataus ar klaidingo poelgio gali nukentėti ne tik svetimi žmonės, bet artimi, tarp kurių gali atsidurti tavo mama, tėtis, broliai ar seserys…

 Manoma, kad blogiausi laikai dar prieš akis.

Klausia, kas nutiks

– Manau, kad po Jūsų pasirodymo Lietuvos spaudoje sulaukiate daug žinučių su įvairiais klausimais. Kas domina lietuvaičius, kas jiems rūpi, dėl ko jie nerimauja?

– Sulaukiau labai daug palaikymo iš visiškai svetimų žmonių, ir tikrai nemaniau, kad pirmasis video internete taps tokiu populariu.

Trumpą filmuotą medžiagą apie koronavirusą paruošiau savo draugams, kurie video išplatino ir pasiūlė įkelti į „Facebook“.

Dabar dažniausiai žmonės nerimauja dėl ateities ir klausia, kas nutiks su jais. Aišku, aš nežinau, kas bus, juk neskaitau ateities, bet visada stengiuosi surasti argumentų, kad besikreipiančius nuraminti, suteikti rekomendacijų ir, žinoma, šiuo metu visada  siūlau likti namuose bei klausyti Lietuvos gydytojų rekomendacijų. Stengiuosi atsakyti į visas žinutes ir tikrai džiaugiuosi, jeigu galiu patarti, pagelbėti bent žodžiu tokioje sunkioje situacijoje.

Aiškiai apie virusą

Sukauptomis žiniomis ir patirtimi M. Gudelis dalinasi asmeninėje „Facebook“ paskyroje:

„Matau, kad trūksta informacijos, arba ja yra spekuliuojama. Dalinuosi mokslinėmis ir praktinėmis žinios, kuriomis pasidalino mano kolegos Ispanijoje. Nenoriu nieko gąsdinti, bet privalome žinoti teisybę. Pirmiausia, kodėl šis virusas toks pavojingas. Jo pavojingumą nusprendžia trys faktoriai – užkrečiamumo vektorius, sergamumas ir mirtingumas.

Blogiausia, kad šis virusas mūsų kūne gali būti dvi savaites ir nesukelti jokių simptomų ir problemų, o užkrėtinėti aplinką ir kitus žmones.

Tiek iš klinikinės praktikos, tiek iš kitų mano draugų gydytojų pasakojimų matau, kad yra labai daug atvejų, kai tyrimas yra klaidingas, neigiamas, o tai – pavojingiausia. Galvoji, kad esi sveikas, o iš tikro esi užsikrėtęs.

Todėl šiuo metu karantinas reiškia tai, kad būtina likti namuose – prašau, pasilikite namuose, niekur neikite, jei nėra svarbaus reikalo. Jei reikia eiti nusipirkti maisto, prieš tai pasiruoškite produktų sąrašą, kad nereikėtų blaškytis po prekybos centrą. Parduotuvėje dėvėkite pirštines arba išėję iš jos nusivalykite rankas su dezinfekuojančiu skysčiu. Sugrįžę nusiplaukite rankas. Nevaikščiokite po namus lauko drabužiais.

Nustatyta, kad ant plastmasinių paviršių virusas gali išbūti 72 valandas, ant nerūdijančio metalo – 48 valandas, ant kartono – 24 valandas,  ore – 2,5 ar 2,7 valandos.

Maždaug  per 2–3 mėnesių mes visi persirgsime šiuo virusu. Pavyzdys, kas nutiks – jeigu susirgs 1 000 žmonių, tai praktiškai 900 iš jų neturės jokių simptomų – nebus karščiavimo, galvos skausmo ar kosulio. Į šią grupę maždaug patenka jauni žmonės, anksčiau neturėję jokių problemų, ir vaikai.

O kas nutiks su likusiu 100 žmonių? 80 iš jų turės gripo požymius – karščiavimą, galvos ir raumenų skausmais. Tai gali tęstis dvi tris savaites ir jie pasveiks.

Likusiems 20 žmonių tikriausiai prireiks ligoninės pagalbos. 15 iš jų bus paguldyti dėl plaučių uždegimo komplikacijų, kur prireiks gydymo su antiobitikais, kortizonu, deguonimi, bronchodilatatoriais. O likusiems penkiems prireiks intensyvios terapijos skyriaus pagalbos, kur trys iš jų tikriausiai numirs, o du likę ateityje gali turėti sunkių plaučių fibrozės komplikacijų ir jiems gali prireikti net plaučių transplantacijos.“