Pirmadienį, spalio 18- ą, performansu „Prekybos žmonėmis muziejus“ paminėta Europos komisijos kovos su prekyba žmonėmis diena.

Šia proga Kauno apskrities policijos pareigūnai bei Kėdainių rajono policijos komisariato atstovai Rinkos aikštėje iškilusioje palapinėje surengė ekspoziciją bei dalino skrajutes ir plakatus, raginančius gyventojus netylėti susidūrus su žmonių išnaudojimu. Teatralizuotame veiksme skambėjo įgarsintos istorijos, perteikiančios tikrus aukų išgyvenimus. Temą papildė ir prie šios iniciatyvos prisijungusių Kėdainių dailės mokyklos auklėtinių sukurti plakatai, eksponuojami įvairūs daiktai.

Į performanso veiksmą įsitraukė ir tariamais „randais“ veidą išsimarginusi Kėdainių šviesiosios gimnazijos auklėtinė, „Caritas“ organizacijos savanorė Aja Knezevičiūtė. Atvykusi į renginį su bendramokslėmis, ji teigė taip esą norėjusi padėti pajausti būseną, kurią patiria prekybos žmonėmis aukos, ir paraginti imtis visų atsargumo priemonių. Tuo tarpu kitas renginio dalyvis buvo nuosaikesnis. Pakalbintas su bendramoksliais čia atvykęs Profesinio rengimo centro auklėtinis Gabrielius Seliuginas tvirtino, kad, nors jam tekdavę išgirsti istorijų apie dingusius žmones ne vien Kėdainiuose, bet taip pat ir gyvenant Anglijoje, tačiau jis jaučiasi saugus ir tikisi, kad tai jo nepalies…

„Pirmą kartą Kėdainiuose surengti performansą paskatino keli čia užfiksuoti ikiteisminiai tyrimai dėl prekybos žmonėmis. Taip pat siekėme atkreipti šio krašto gyventojų dėmesį į būdus, kuriais jie ar jų artimieji gali būti įtraukti į prostituciją, vergišką darbą ar nepilnamečių seksualinį išnaudojimą interneto erdvėje“, – teigė šios iniciatyvos autorius, Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kauno miesto bendruomenės policijos pareigūnas Darius Joneikis.

„Atkreipčiau dėmesį, kad apie grėsmę pranešti galima įvairiais būdais. Vienas jų, kai tarpusavyje susitarę artimieji gali pritaikyti žodinį pavojaus signalą, pavyzdžiui, tardami frazę: „Mama, man viskas gerai, bet prasidėjo sloga“. Tokiu būdu leidžiama suprasti, kad padėtis rimta…“ – mokė D. Joneikis.

Kauno apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Kėdainių policijos komisariato bendruomenės pareigūnas Robertas Mackevičius išreiškė viltį, jog tikrosios priežastys dėl galimos prekybos žmonėmis su laiku netruks paaiškėti. Nes, pasak jo, aplinkybės, kuriomis dingsta žmonės, neretai yra paslaptingos bei sunkiai atskleidžiamos. Tad R. Mackevičius draugiškai patarė visiems gyventojams, ieškantiems darbo svetur, pasirašyti legalią darbo sutartį bei įdėmiai pasitikrinti informaciją apie įdarbinimo agentūrą.

Kėdainių dailės gimnazijos auklėtinių piešti plakatai. („Kėdainių mugės“ nuotraukos)

Performanso idėja, kuria siekiama užkirsti kelią prekybai žmonėmis Lietuvoje, gimė prieš aštuonerius metus. Renginį, organizatorių teigimu, prieš pandemijos pradžią su didžiausiais apribojimais pavykę surengti penkiuose Lietuvos miestuose, o dabar – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Tauragėje, Biržuose, Zarasuose, Alytuje, Telšiuose, Naujojoje Akmenėje, Pasvalyje, Pakruojyje, Vilkaviškyje ir Kėdainiuose.

Susidūrus su prekybos žmonėmis atvejais pagalbą galima rasti paskambinus visą parą veikiančiu Karštosios linijos telefonu 8 800 91 119 Lietuvoje ir +370 616 91 119 užsienyje.