Likus tik dviem sa­vaitėms iki Kalėdų, po namus, įstaigas ir organizacijas jau sklinda miško eglučių aromatas. Prekyba žaliaskarėmis įgavo pagreitį.

Vos tik Valstybinių miškų urėdija paskelbė apie eglučių prekybos pradžią, Kėdainiuose esančio medelyno aikštelėje pirmąją dieną sulaukta per 30 pirkėjų. Populiariausios buvo iki 2 metrų aukščio eglutės. Kai kas pirko ne po vieną medelį, kad būtų ir namams, ir kiemui papuošti.

Šioje prekybos vietoje Gedimino g. gale, už degalinės, galima įsigyti ne tik paprastųjų ar serbinių eglučių, bet ir pušų bei jų šakų.

Kalėdinių puošmenų kainos priklauso nuo jų rūšies ir aukščio. Kirsta miško eglutė ar paprastoji pušis iki vieno metro aukščio kainuoja 2 eurus, kuo medelis didesnis – tuo brangesnis. Pavyzdžiui, už 4 metrų aukščio medelį, kuriuos paprastai perka įmonės ar organizacijos, kartais ir gyventojai, teks sumokėti 36 eurus. Plantacijose užaugintos žaliaskarės, kurių lajos buvo formuojamos, yra brangesnės – nuo 5 iki 40 eurų. Eglučių ir pušų šakos – po eurą.

Medelius vazonuose svarbu reguliariai laistyti – ne mažiau kaip kartą per savaitę. Padeda ir vandens purškimas ant medžio šakų.

Įsigijus nukirstą medelį rekomenduojama jį laikyti stove su vandens talpa, kurioje visuomet būtų bent šiek tiek vandens. Paprastosios eglutės spygliai šiltuose namuose pradeda byrėti po kelių dienų, dygioji eglė ar kėnis atsparesni, tad džiugins ilgiau.

Eglutė – ne tik Kalėdoms?

Eglutė vazone iki 70 cm aukščio kainuoja 8 eurus, nuo 1 iki 1,5 metro – 11 eurų. Medelius vazone dažniausiai perka tie, kurie tikisi išsaugoti medelį iki pavasario ir tada pasodinti savo teritorijoje.

„Jei norite išlaikyti medelį iki persodinimo pavasarį, reikia jį atitinkamai prižiūrėti. Įsigyto medelio iš karto neneškite į šiltą patalpą. Eglutę būtų gerai palaikyti garaže ar kitoje kiek vėsesnėje erdvėje kelias dienas, kol augalas apsipras. Atnešus į patalpą, nestatykite medelio šalia radiatorių ar židinio. Jei kambaryje grindys šildomos – medelį pakelkite nuo žemės.

Medelius vazonuose svarbu reguliariai laistyti – ne mažiau kaip kartą per savaitę. Padeda ir vandens purškimas ant medžio šakų. Eglutę kambaryje reiktų laikyti ir laistyti iki kol prasidės vegetacija – dažniausiai iki dviejų savaičių, vėliau perkelti į vėsesnę patalpą, kol ateis laikas persodinti“, – teigia miškininkai.

Mokėti ne grynaisiais

Dėl saugumo atsiskaitant už eglutes Valstybinių miškų urėdijos medelynai priima mokėjimus tik negrynaisiais pinigais, t. y. atsiskaityti už prekes galima banko kortele ar virtualiąja kortele išmaniajame telefone.

Taip pat prašoma prekybos vietoje būtinai dėvėti kaukę, laikytis 2 metrų atstumo, dezinfekuoti rankas, nesibūriuoti daugiau nei 5 asmenims.

Privačių miškų savininkai irgi prekiauja savo išaugintomis kalėdinėmis puošmenomis. Kėdainiuose lietuviškų eglučių, taip pat ir atvežtų daniškų kėnių galima įsigyti bent keliose vietose, tad pirkėjams tik reikia nepatingėti pasidairyti. Iš tokios pasiūlos kiekvienas tikrai ras ką išsirinkti.

Paprastosios eglutės spygliai šiltuose namuose pradeda byrėti po kelių dienų, dygioji eglė ar kėnis atsparesni, tad džiugins ilgiau.

Kaimo gyventojai dėl eglučių ar pušelių įsigijimo gali kreiptis į savo girininkijas.

Ar perkamos dirbtinės eglutės?

Jei miško aromatas nevilioja, o po švenčių nesinori po namus rinkti eglučių spyglių ir galvoti, kur tą eglutę padėti, kai kas skuba į prekybos centrus, ypač kai būna didžiulės nuolaidos, ir renkasi dirbtinį Kalėdų simbolį, taip nuo nukirtimo išsaugodami gyvą medelį.

„Dirbtinė eglutė, kuri atrodo lyg būtų natūrali, mūsų namus puoš jau šeštus metus. Atsinešam, papuošiam ir džiaugiamės ja per šventes. Pasirinkom dirbtinę, nes gyvas medelis mūsų katei kažkodėl nepatikdavo. Anksčiau vis turėdavom problemų.

Gyvūnėlis ją nuolat nuversdavo ir pats labai išsigąsdavo, žaisliukai duždavo, būdavo baisu užlipti ant duženų, be to, spyglių visur pribyrėdavo. Pavargom juos rinkti, todėl nusipirkom plastikinę žaliaskarę ir nežadam jos atsisakyti“, – kalbėjo kėdainietė Simona.

Kada puošti eglutę?

Pagal senąsias tautos tradicijas, mūsų tėvai ir seneliai eglutę dažniausiai puošdavo tik Kūčių dieną. Kai kurie žmonės tokio papročio laikosi iki šių dienų, kad išlaikytų tą šventės sakralumą ir kad būtų tikros Kalėdos. O kiti, atvirkščiai, puošia eglutę kuo anksčiau, taip norėdami tamsiausią metuose mėnesį pagyvinti ant eglučių žybsinčių girliandų švieselėmis.

Bus dalinamos šakos

Gruodžio 16 d. visoje šalyje Valstybinių miškų urėdijos miškininkai vėl vykdys tradicinę akciją „Parsinešk Kalėdas į savo namus“, kurios metu nemokamai dalins eglių šakas ne tik tiems, kurie negali įpirkti eglutės, bet ir visiems, kurie nori prisidėti prie gyvų medelių išsaugojimo.

Apie eglių šakų dalinimo vietas ir laiką bus paskelbta vėliau.