Pagaliau ir Kėdainių valdžia leido gyventojams dalyvauti paskirstant dalį rajono biudžeto lėšų, pasiūlant savo idėjas. Po trejų metų nuo idėjos užgimimo Kėdainių rajono savivaldybė ėmėsi įgyvendinti dalyvaujamąjį biudžetą.

Dar 2018 metais praėjusios kadencijos mero Sauliaus Grinkevičiaus komanda buvo suplanavusi pakviesti gyventojus dalyvauti paskirstant dalį rajono biudžeto lėšų. Dabartiniai valdantieji šią idėją įgyvendins tik kitąmet.

Gyventojų dar šiemet išrinktą idėją, rajono valdžia privalės įgyvendinti kitąmet.

Dalyvaujamasis biudžetas – tai būdas kartu su bendruomene spręsti dėl viešųjų lėšų panaudojimo, kai bendruomenės nariai patys siūlo idėjas savivaldybei, mokyklai ar organizacijai ir balsuodami renka labiausiai patikusias.

2021 m. rugpjūčio-spalio mėnesiais atlikta apžvalga parodė, jog kas trečia savivaldybė (22 iš 60) Lietuvoje įgyvendina dalyvaujamąjį biudžetą. Tai yra tris kartus daugiau savivaldybių (8 iš 60) nei prieš metus. Dar 13 savivaldybių planuoja įgyvendinti dalyvaujamąjį biudžetą artimiausiu metu.

Pirmieji – alytiškiai

Pirmoji savivaldybė Lietuvoje, išbandžiusi dalyvaujamąjį biudžetą – Alytaus miestas, kuriame jis geriau žinomas,
kaip „Alytiškių iniciatyvos“. Dalyvaujamasis biudžetas ten pradėtas įgyvendinti siekiant paskatinti gyventojus būti savo miesto šeimininkais ir paskirstyti dalį savivaldybės lėšų. Nuo 2018 metų alytiškiai kasmet turi galimybę pasiūlyti, kam
skirti dalį savivaldybės biudžeto.

22 savivaldybės

Iš viso per pastaruosius trejus metus dalyvaujamąjį biudžetą įgyvendino arba pradėjo įgyvendinti 22 savivaldybės ir bent 30 mokyklų iš įvairių Lietuvos miestų. Taip pat, 2021 m. rugsėjo mėn. „Transperancy International“ Lietuvos skyriaus (TILS) duomenimis, bent 13 savivaldybių planuoja įgyvendinti DB artimiausiu metu.

Nuo 2018 metų Lietuvos savivaldybių gyventojai bendrai nusprendė dėl 2,3 mln. Eur. Vien praėjusiais metais (2020 m. rugpjūčio mėn. – 2021 m. rugpjūčio mėn. laikotarpiu) dalyvaujamojo biudžeto įgyvendinimui savivaldybės skyrė per 1,6 mln. Eur

Per praėjusius metus Lietuvos gyventojai pateikė daugiau nei 300 projektų, iš kurių 44 laimėjo ir bus įgyvendinti. Už sau labiausiai patikusius dalyvaujamojo biudžeto projektus 17-iolikoje savivaldybių balsavo beveik 40 tūkst. gyventojų. Šios savivaldybės bendrai įtraukė daugiau nei 5 proc. visų rinkėjų.

9 iš 10

2020 m. rudenį atlikta TILS apžvalga parodė, jog 9 iš 10 savivaldybių bent sykį siekė įtraukti gyventojus į savivaldos gyvenimą. Dažniausiai, viešųjų konsultacijų, apklausų būdu, dalinantis informacija apie priimamus sprendimus.

2018-2021 m. laikotarpiu išaugo ir savivaldybių, įgyvendinančių dalyvaujamąjį biudžetą skaičius. 2020 m. rugpjūčio mėnesį bent kartą dalyvaujamąjį biudžetą buvo įgyvendinusios 15 savivaldybių, per metus šis skaičius išaugo ir dabar siekia 22 (Alytaus miesto, Kauno rajono, Klaipėdos miesto, Kėdainių, Klaipėdos, Kretingos, Kupiškio, Lazdijų rajonų, Marijampolės ir Palangos miestų, Panevėžio miesto ir rajono, Prienų, Rietavo, Rokiškio rajonų, Šiaulių miesto, Tauragės, Telšių, Ukmergės, Varėnos, Vilkaviškio rajonų, Vilniaus miesto).

Dar 13 savivaldybių planuoja įgyvendinti DB jau artimiausiu metu (Akmenės, Alytaus rajono, Birštono, Elektrėnų, Kaišiadorių, Neringos, Pasvalio, Plungės, Radviliškio, Skuodo, Šiaulių rajono, Šilalės, Švenčionių).

Dvi savivaldybės (Klaipėdos m. ir Klaipėdos raj.) rengia dalyvaujamuosius biudžetus ir mokyklose.

Savivaldybių dalyvaujamajam biudžetui skiriama suma svyruoja nuo 10 tūkst. iki 300 tūkst. eurų. Vidutinė savivaldybių skiriama suma dalyvaujamojo biudžeto įgyvendinimui – 50 000 Eur. Kėdainiuose – 20 tūkst.

Ypač populiarus Europoje

2016 metais daugiau nei 3 tūkst. miestų Europoje buvo bent kartą išbandę šią priemonę. Pavyzdžiui,
Vokietijos miesto Vupertalio gyventojai praėjusiais metais sprendė dėl daugiau nei 150 tūkst. eurų panaudojimo, lisaboniečiai kasmet skirsto apie 2,5 mln. eurų, Madrido gyventojai 2019 metais sprendė dėl 30 mln. eurų, šiais – dėl 50 mln. Eurų.

Iki lapkričio 18 d.

Kėdainiečiai už patikusį projektą raginami balsuoti iki lapkričio 18 dienos. Gyventojų išrinktą projektą savivaldybė rajono biudžeto lėšomis turės įgyvendinti per 2022 m. Tačiau, TILS atliktos studijos duomenimis, dalis savivaldybių nepakankamai aktyviai įtraukia gyventojus į patį dalyvaujamojo biudžeto įgyvendinimą.

Tad gyventojų iniciatyva dalyvaujamajame biudžete neturėtų pasibaigti tik pasiūlymu valdžiai įgyvendinti idėją.

Parengta pagal TILS inf.

One Response

  1. Regina

    Koks ,,briedas” buvo suplanavęs, bet nepadarė. Yra liaudiškas posakis,, Jei kalytė nebūtų apsitriedusi, būtų zuikį pagavusiBaikit mums į galvą kalti, kad praeitos kadencijos meras., gal galvojat, kad mes debilai ir nieko neatsimenam. Taip, mes puikiai atsimenam ir jūsų,, gerus” darbus.

    Atsakyti

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.