Tačiau Tiskūnų bendruomenė pasiryžusi gintis ir viliasi būti išgirsta

„Nesėdėsime rankų sudėję ir nelauksime, kol bus pradėtos statyti mūsų nė kiek nelaukiamos vėjo jėgainės. Ginsimės nuo jų visais įmanomais būdais. Negalime likti neišgirsti“, – įsitikinusi Tiskūnų (Vilainių sen.) bendruomenės pirmininkė Vida Vansevičienė.

Vėjų jėgainių kaimynystei besipriešinantys tiskūniškiai aptaria tolimesnius veiksmus: „Artimiausiu metu bandysime susitikti su rajono vadovais ir savo nuogąstavimus išsakysime jiems. Žinome, ką reiškia ginti savo nuomonę, juk nuo danų planų mūsų kaimynystėje statyti didelį kiaulių kompleksą apsigynėme, tad nežadame pasiduoti ir dabar.“

Vėjų jėgainių kaimynystei besipriešinantys tiskūniškiai aptaria tolimesnius veiksmus: „Artimiausiu metu bandysime susitikti su rajono vadovais ir savo nuogąstavimus išsakysime jiems. Žinome, ką reiškia ginti savo nuomonę, juk nuo danų planų mūsų kaimynystėje statyti didelį kiaulių kompleksą apsigynėme, tad nežadame pasiduoti ir dabar.“

Tiskūniškiai jau kuris laikas jaučiasi tarsi gyvenantys ant tiksinčios bombos – nerimą kelia bendrovės „Kėdainių vėjas“ planai šiaurinėje kaimo pašonėje statyti 20 jėgainių bokštų.
Kiekvienos planuojamos jėgainės aukštis – 114 metrų. Ne ką trumpesni ir jų sparnai – po 70 metrų ilgio.
Vieną projektą jau sužlugdė
„Apmaudu, kad apie tų jėgainių statymą su mumis niekas normaliai nesikalba. Įvairias kalbas girdime tik per visokiausius tarpininkus. Jei projekto sumanytojai neturėtų, ką slėpti, tai atvyktų ir patys pristatytų savo planus. Deja, jų nei matėme, nei dorai žinome.
Tokios slėpynės kelia įvairių minčių, juolab kad bendrovė „Kėdainių vėjas“ jau sužlugdė Apytalaukio dvaro renovacijos projektą“, – sakė V. Vansevičienė.
Birželio pabaigoje tiskūniškiams buvo pristatytas planuojamo jėgainių parko poveikio visuomenės sveikatai vertinimas, kurį „Kėdainių vėjo“ užsakymu, atliko bendrovė „Aplinkos vadyba“.
Per tą pristatymą Tiskūnų bendruomenei kilo daugybė klausimų, tačiau į juos iki šiol niekas išsamiai neatsakė – bendrovės „Aplinkos vadyba“ direktoriaus Nerijaus Dilbos atsiųstame rašte tik kelis kartus nurodyta, esą viskas atlikta pagal galiojančius teisės aktus.
„Per poveikio visuomenės sveikatai vertinimo pristatymą informacija buvo pateikta miglotai ir iškreiptai, o rodytame dokumente radome netikslumų. Tad ko galime tikėtis galutiniuose sprendimuose?
Turime informacijos, kad vėjo jėgainių kaimynystė trikdo netoliese įsikūrusių žmonių gyvenimą, net kenkia sveikatai. Mums to nereikia. Norime jaustis saugūs kaip iki šiol“, – sakė tiskūniškė Lina Naujavičienė.
Bendrajame plane – net neužsimenama
Tiskūnuose gyvenantis Kėdainių krašto archeologas Algirdas Juknevičius pastebėjo, kad 2009 metų vasario mėnesio posėdyje rajono savivaldybės Taryba patvirtino bendrąjį planą, kuriame apie galimas jėgainių statybas prie Tiskūnų net neužsiminta.
„Niekaip nesuprantame, kodėl tas jėgaines užsispirta statyti būtent šioje vietoje. Nevėžio slėnis juk nuolat įvardijamas kaip aukštos rekreacijos zona, iš vienos pusės – Šventybrasčio kraštovaizdžio istorinis, iš kitos – Petkūnų-Skaistės ornitologinis draustiniai.
Vėjo jėgainės darkytų įspūdį ir turistams, kurie vis gausiau lanko vienintelio iš Lietuvos kilusio Nobelio premijos laureato Česlovo Milošo tėviškę Šeteniuose.
Bendrojo plano aprašuose nurodyta, kad Tiskūnų apylinkėse privalu išlaikyti ir išsaugoti esamą natūralų kraštovaizdį, gausinti jį atkuriančius elementus. Jėgainės – tikrai ,,ne iš tos operos“, – sakė A. Juknevičius.
Kėdainiuose juk nestinga vietų, kuriose vėjo jėgainės trukdytų kur kas mažiau: pavyzdžiui, teritorija Pramonės parke arba aplink vandens valymo įrenginius, Josvainių kiaulides, retai gyvenamus rajono pakraščius. Vėjai juk pučia ir ten.
,,Tačiau visus kažkodėl tarsi traukia daryti kuo daugiau žalos: į kraštą, kurio išskirtinis kraštovaizdis, gamtinė ir istorinė aplinka. Anksčiau jame norėta statyti kiaulides, dabar – vėjo jėgaines“, – gūžčiojo pečiais A. Juknevičius.
Skyriaus vedėjas – be nuomonės
Rajono Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Vytautas Kundrotas, paklaustas, kaip vertina vėjo jėgainių veržimąsi prie Tiskūnų, atsakė savo nuomonės nenorįs viešinti: „Nuo asmeniškų komentarų susilaikau. Galiu išsakyti tik savivaldybės poziciją. O ji kol kas neaiški.“
Pasak V. Kundroto, jėgainių projekto sumanytojai yra užsakę specialųjį planą, kuris šiuo metu rengiamas. Kai darbas bus baigtas, rajono Taryba turės spręsti, ar jį patvirtinti, ar ne, ar vėjo jėgainės Tiskūnų apylinkėse dera, ar ne.
O tiskūniškiai jau surinko 400 gyventojų parašų, prieštaraujančių jėgainių statymui. Vietos žmonių interesus žada ginti patyręs advokatas. Sulaukta palaikymo ir iš kitų šalies rajonų bendruomenių, kurioms panašiems projektams jau pavyko atsispirti.

One Response

  1. Kedainiskis

    Tik pagalvokit, gyvena“ ant tiksincios bombos“.Ne tiskuniskiai pirmi Lietuvoje.Negi nezinot, kad Lietuvoje tokiu jegainiu jau seniai daug pastatyta?Yra pavyzdziu, kad gyventojai pasistato ir viena jegaines boksta prie savo namu. Taciau ten gyvenantys zmones nepuola i panika ir neverkslena, kad jos kelia triuksma arba kenkia sveikatai. Naivu sakyti, kad vejo jegaines darkytu ispudi turistams. Ta krastovaizdi netgi paivairintu. Su kiaulidemis , zinoma, nepalyginsi.

    Atsakyti

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.