Ateinantį sekmadienį, rugsėjo 6-ąją, 12 val., šv. Juozapo bažnyčioje vyks ypatingos iškilmės. Į šventovę po 85-erių metų pertraukos sugrįžo paveikslas „Šv. Elijas“, kurį pašventinti atvyksta neseniai paskirtas Kauno arkivyskupas Kęstutis Kėvalas. Tai bus pirmasis oficialus aukšto rango dvasininko vizitas, einant šias pareigas.

Arkivyskupas K. Kėvalas pašventins šv. Elijo paveikslą ir aukos šv. Mišias, melsis už Kėdainių kraštą ir jo žmones.

Perdavė Kauno kurijai

Kėdainių dekanato dekanas, šv. Juozapo parapijos klebonas, kun. Norbertas Martinkus džiaugiasi, kad ilgą laiką Vytauto Didžiojo karo muziejaus saugykloje, Kaune, „slėpęsis“ šventasis Elijas pagaliau grįžta namo, į Kėdainius.

„1935 metais šv. Elijo, Karmelitų globėjo paveikslas, buvo išvežtas į Kaune esantį Vytauto Didžiojo karo muziejų. Prieš keletą metų ši įstaiga kūrinį perdavė Kauno kurijos žinion ir nuosavybėn, todėl mums buvo proga jį restauruoti ir susigrąžinti į šv. Juozapo bažnyčios altorių, kurį jis puošė keletą amžių“, – pasakojo kun. N. Martinkus.

Šv. Juozapo parapijos klebonas, kun. N. Martinkus rodo paveikslą „Šv. Elijas“, kuris artimiausiomis dienomis sugrįš į altorių.

Deformuotas, išplyšęs

XVIII amžiuje nežinomas dailininkas ant drobės aliejiniais dažais nutapė paveikslą „Šv. Elijas“, kurio dydis yra 175×82 cm. Prieš pora metų dvasininko iniciatyva kūrinys buvo pradėtas restauruoti, nes buvo blogos būklės, vietomis išplyšęs, labai deformuotas, ypač viršutinėje dalyje, aplink aptaisus.

Tapybos sluoksnis byrėjo, matėsi suskilinėjimai, o paviršius buvo labai nešvarus.

Kūrinys buvo pritvirtintas prie medinio pagrindo ir įrėmintas, tačiau trūko rėmų juostelių. Paveikslas turėjo žalsvai auksinės spalvos rėmus. Įdomu tai, kad jis įrėmintas vėliau, nei nutapytas, greičiausiai tarpukario laikotarpiu.

Dirbo pora metų

„2018-aisiais vertingas paveikslas pradėtas restauruoti Vilniaus dailės akademijoje, kur atlikti dailės vertybės tyrimo, konservavimo ir restauravimo darbai, baigti 2019 metais. Paveikslas buvo sėkmingai pertapytas, uždėti nauji aptaisai, konservuotas. Deja, bet dėl koronaviruso pandemijos užtruko „Šv. Elijo“ sugrąžinimas į Kėdainius“, – sakė kun. N. Martinkus.

Laukti buvo verta, nes po restauracijos šviežiomis spalvomis spindintis, dažais kvepiantis, blizgančiais aptaisais švytintis paveikslas „Šv. Elijas“ į Kultūros vertybių registrą įrašytas kaip svarbus kultūros objektas –Nekilnojamoji kultūros vertybė.

Rugsėjo 6 d., sekmadienį, 12 val. Kėdainių šv. Juozapo bažnyčioje vyks šv. Mišios, kurias aukos Kauno arkivyskupas K. Kėvalas. Svečias melsis už Kėdainių kraštą ir jo žmones, pašventins šv. Elijaus paveikslą. Primenama, kad Šv. Mišių dalyviai privalo turėti  veidą dengiančias kaukes, laikytis saugaus atstumo.

Panašus braižas

Pasak šv. Juozapo parapijos klebono, nors paveikslo „Šv. Elijas“ autorius nežinomas, tačiau tikėtina, kad bažnyčią yra ir daugiau jo kūrinių.

„Mūsų bažnyčią puošiantys Šv. Juozapo ir šv. Mergelės Marijos paveikslai nutapyti panašiu stiliumi, kaip ir šv. Elijas, todėl galbūt šie visi trys kūriniai yra vieno dailininko darbas“, – svarstė kun. N. Martinkus.

Svarbus šventasis

Šv. Juozapo bažnyčia statyta 1766 metais. Laikui bėgant bažnyčios eksterjeras ir interjeras kiek pakito, tačiau išlaikė tuometinę baroko stilistiką. Interjere esantys daiktai taip pat siekia XVIII amžių. Čia šimtmečius vieną altorių puošė paveikslas „Šv. Elijas“, tapytas XVIII amžiuje.

Šv. Juozapo bažnyčia ir varpinė yra senosios regulos karmelitų vienuolyno pastatų komplekso dalis.

Kėdainių senosios regulos karmelitai skleidė ir puoselėjo pamaldumą Šv. Juozapui, šv. Mergelei Marijai ir šv. Elijui. Bažnyčioje buvo paskyrę jiems vardo altorius, kurių tituliniai paveikslai padengti paauksuotais ir pasidabruotais aptaisais.

„Šv. Elijas – svarbus karmelitų šventasis, kurio paveikslas rugsėjo 6 dieną sugrįš į savo altorių, iš kurio jis buvo nuimtas 1935 metais“, – sakė kun. N. Martinkus.  

Dėkingas parapijiečiams

Šv. Juozapo bažnyčiai paveikslo „Šv. Elijas“ restauravimas atsiėjo apie keturis tūkstančius eurų. Lėšas suaukojo parapijiečiai. Klebonas dėkingas tikintiesiems, kurie aukomis remia bažnyčią, padeda išlaikyti maldos namus, prisideda prie kultūros paveldo išsaugojimo.

„Esu dėkingas visiems, todėl ir ateinantį, Kėdainių miesto šventės, sekmadienį dar kartą melsimės už Kėdainių kraštą ir jo žmones“, – pabrėžė kun. N. Martinkus.

Paveikslas „Šv. Elijas“ buvo restauruotas ir sugrąžintas į savo bažnyčią.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.