Priklausomybė nuo narkotikų – jau ir keturiolikmečių problema, elektroninės cigaretės – sparčiai tarp moks­leiviško amžiaus vaikų išpopuliarėjusi prekė, alus ir alkoholiniai kokteiliai – paauglių mergaičių pomėgis, kuriuo jos stelbia berniukus. Šias ir kitas problemas konstatavo trečiadienį savivaldybėje posėdžiavusi Kėdainių rajono savivaldybės narkotikų kontrolės komisija ir pranešimus skaitę specialistai.

Amžius – jaunėja

Prevencija turinčiai užsiimti narkotikų kontrolės komisijai, kurią sudaro 14 narių (sveikatos priežiūros, švietimo, teisėsaugos, savivaldybės administracijos atstovai, politikai), išklausius pateiktą statistiką, teliko skėsčioti rankomis arba suabejoti apklausos rezultatų patikimumu.

Kadangi tyrime vaikų buvo klausiama ir apie jų savijautą, vertėtų susieti psichotropinių medžiagų vartojimą ir atsakymus apie irzlumą, blogą savijautą, nelaimingą būseną.

Kėdainių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistės Daivos Mickevičienės pateiktais duomenimis, 2014 m. ir 2016 m. atlikti vaikų gyvensenos tyrimai atskleidė, kad nelegalių narkotikų mūsų rajone jau yra išbandęs kas dešimtas 13–15 metų mokinys. Kanapes, marihuaną ir hašišą prisipažįsta išbandę ne tik devintokai, septintokai, bet ir penktų klasių mokiniai. Būtent šiose amžiaus grupėse buvo atliekamos apklausos. 2014 m. buvo apklausta virš 200, 2016 m. – 916 rajono mokinių.

„Per pastaruosius 12 mėnesių vartoję marihuanos ar hašišo teigė 0,6 proc. penktų, 2,3 proc. septintų ir 6,0 proc. devintų klasių apklaustų mokinių. Nors tarp penktokų skaičiai nedideli, reikia susirūpinti“, – sakė visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė.

Mokinių, kurie prisipažino vartoję alkoholio per pastaruosius 12 mėnesių, procentas taip pat didelis: atitinkamai 7 proc., 26,5 proc. ir 41 proc. penktų, septintų ir devintų klasių mokinių. Išryškėjo ir kita tendencija – plintantis elektroninių cigarečių rūkymas. Per pastaruosius 12 mėnesių rūkę elektronines cigaretes sakėsi 4,1 proc. (5 klasių), 18,0 proc. (7 klasių) ir 32,8 proc. (9 klasių) mokinių. Kai kurie tyrimo rezultatai viršija Lietuvos vidurkį, nes gyvensenos tyrimas atliktas visoje šalyje ir bus kartojamas kas 4 metus. Beje, 2016 m. atlikto tyrimo rezultatai šokiravo daugelį savivaldybių.

Siūlo žvelgti plačiau

„Rezultatai pristatyti ugdymo įstaigoms. Mes rekomenduojame tėvams ir ugdytojams stebėti vaikus klasėse, lauke, skatiname tėvus leisti laisvalaikį su vaikais. Integruoti į pamokas sveikos gyvensenos mokymą, rengti susitikimus su lektoriais, turinčiais įtakos jaunimui, taip pat – bendradarbiauti tėvams ir ugdytojams“, – siūlė pranešėja.

Narkotikų kontrolės komisija suabejojo šių rezultatų patikimumu, respondentų atrankos būdu ir statistiniu reikšmingumu. Pasak kai kurių komisijos narių, penktos klasės mokinys galėjo kai kurių klausimų nesuvokti arba atsakyti į juos „pagražindamas“ savo nuotykius.

„Kalbant apie narkotinių medžiagų vartojimą, objektyviausi būtų šlapimo testai“, – sakė nauja komisijos narė, Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro (Kėdainių PSPC) Psichikos sveikatos skyriaus vedėja Aistė Leleikienė.

Kadangi tyrime vaikų buvo klausiama ir apie jų savijautą, gydytoja psichiatrė atkreipė dėmesį, kad vertėtų susieti psichotropinių medžiagų vartojimą ir atsakymus apie irzlumą, blogą savijautą, nelaimingą būseną.

„Galbūt mes turime nediagnozuotų depresijų tarp vaikų, paauglių, o tai, savo ruožtu, juos veda prie kitokių savijautos pagerinimo būdų? Galbūt galėtume išskirti tokias vaikų, paauglių grupes ir su jomis padirbėti?“ – siūlė komisijos narė A. Leleikienė.

Problemų turi tiek maži, tiek vyresni

Narkotikų kontrolės komisijos narę, rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėją Jūratę Blinstrubaitę neramina jaunėjantis priklausomybes turinčių jaunuolių amžius. Vaiko gerovės komisijos posėdžiuose vyko svarstymai dėl trijų vaikų, vienam iš jų vos 14 metų, kurie jau turi gydytis nuo alkoholio ir narkotikų priklausomybės. Tai tiek šeimose, tiek vaikų globos namuose gyvenančių paauglių problema.

„Jei ištraukiamas vaikas iš problemų turinčios šeimos, ir po gydymo vėl vežamas į tą pačią šeimą, tai efekto nebus. Reikia dirbti su šeima. Tai visas kompleksas, reikia mūsų požiūrio, bendrai spręsti visas problemas“, – sakė gydytoja psichiatrė A. Leleikienė. Tuo pačiu ji atkreipė dėmesį į kitą priklausomybę, apie kurią žinoma, tačiau iki šiol mažai kalbama. Tai – vyresnio amžiaus žmonių priklausomybė nuo migdomųjų ir raminamųjų vaistų, kuriuos jie vartoja didžiuliais kiekiais.

Vieša paslaptis, kad paaugliai ir vaikai elektronines cigaretes rūko ne tik laisvalaikio vietose, kieme, tačiau ir mokyklų tualetuose. Jie įsitikinę, kad elektroninių cigarečių rūkymas nekenkia sveikatai. Tačiau Narkotikų, tabako ir alkoholio departamento pozicija vienareikšmiška – tai mitas.

Benzodiazepinų poveikis yra tiek pat žalingas, jei šie vaistai vartojami nepamatuotai ir netinkamai. Pasak Kėdainių PSPC Psichikos sveikatos skyriaus vedėjos, yra šalutinis migdomųjų ir raminamųjų vaistų poveikis – jie blogina atmintį, sukelia griuvimus, net psichozes. Nuo metų pradžios šių vaistų išrašymas šeimos gydytojams kiek apribotas, dabar žmonės dėl nerimo, nemigos ar kitų problemų dažniau nukreipiami pas psichiatrus, tačiau gydymas nėra priverstinis: jei pacientas nenori koreguoti gydymo, jo priversti negalima.

Plinta elektroninės cigaretės

Diskusijoje dalyvavo ir ugdymo įstaigų socialiniai pedagogai. Jie teigė, kad mokyklose, gimnazijose vykdomos prevencinės programos, šios temos integruojamos į biologijos ir kitų dalykų pamokas. Tačiau problema yra lengvas rūkalų ir alkoholio prieinamumas vadinamuosiuose „taškuose“. Socialiniai pedagogai ir psichologai pastebi smarkiai išaugusį elektroninių cigarečių rūkymą, tarp paauglių vadinamą garinimu.

Tai, kad Kėdainiuose veikia elektroninėmis cigaretėmis teisėtai prekiaujanti parduotuvė (įstatymu reglamentuota, kad parduoti šias priemones galima tik asmenims nuo 18 metų amžiaus), kai kuriems komisijos nariams apskritai buvo naujiena.

Vieša paslaptis, kad paaugliai ir vaikai elektronines cigaretes rūko ne tik laisvalaikio vietose, kieme, tačiau ir mokyklų tualetuose. Jie įsitikinę, kad elektroninių cigarečių rūkymas nekenkia sveikatai. Tačiau Narkotikų, tabako ir alkoholio departamento pozicija vienareikšmiška – tai mitas.

Elektroninėms cigaretėms naudojami skysčiai susideda iš tų pačių pagrindinių sudedamųjų dalių: nikotino, propilenglikolio arba glicerolio ir kvapiųjų medžiagų. Kai kurie skysčiai nurodyti esantys be nikotino, tačiau esmės tai nekeičia. 2009 m. JAV maisto ir vaistų administracijos (FDA) atliktas tyrimas atskleidė, kad elektroninėse cigaretėse randama įvairių kancerogeninių medžiagų, sunkiųjų metalų dalelių (sidabro, geležies, aliuminio, chromo, nikelio) ir kitų nuodingų toksiškų medžiagų. Elektroninėms cigaretėms būtinas skystis su nikotinu sukelia tiesioginę priklausomybę.

„Prašome bendruomenės pagalbos, fiksuokite faktus apie prekybą nepilnamečiams asmenims elektroninėmis cigaretėmis, tabaku, alkoholiu ir praneškite mums“, – išklausiusi išsakytas pastabas, kvietė Narkotikų kontrolės komisijos narė, Kauno apskrities VPK Kėdainių rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnė Aušra Mickevičienė.

Siūlymas – remtis gerąja patirtimi

Narkotikų kontrolės komisija per 10–12 darbo dienų turi parengti nutarimą dėl prevencijos ir kontrolės priemonių. „Komisijos darbas labai svarbus. Problemos tampa tik aktualesnės, daugėja jaunų žmonių, kurie rūko, taip pat ir elektronines cigaretes, vartoja narkotikus, – susipažinęs su pranešimais, sakė rajono meras Saulius Grinkevičius, atkreipdamas dėmesį, kad mūsų rajone ekonominė ir socialinė situacija nėra bloga: pagal darbo užmokestį esame penkti šalyje, turime išvystytą sporto ir laisvalaikio infrastruktūrą. Rajono Taryba deda pastangas mažinti alkoholio vartojimą – uždrausta juo prekiauti švenčių metu, taip pat „Nevėžio“ krepšinio varžybų metu neprekiaujama alkoholiu, kad nebūtų skleidžiamas blogas pavyzdys. „Atrodo, dedame daug pastangų, bet kur rezultatas? Turime stengtis, kad tos pastangos duotų vaisių. Ieškokime gerųjų pavyzdžių kitose savivaldybėse, galų gale – kitose šalyse, juk turime daug savivaldybių – partnerių“, – siūlė meras S. Grinkevičius.

Panašios naujienos