Plinkaigalyje (Krakių sen.) kaimo turizmo sodybą ,,Šušvė“ valdantys Jūratė ir Erikas Augustinavičiai įgyvendino dar vieną svajonę – gavo licenciją, leidžiančią oficialiai ir legaliai gaminti midų ne tik savo reikmėms.

Jūratė ir Erikas Augustinavičiai kol kas gamina keturių rūšių midų: tradicinį pagal senąsias receptūras, su obuolių sultimis, su pienių žiedais ir kunigaikštiškąjį su bičių produktais.

Jūratė ir Erikas Augustinavičiai kol kas gamina keturių rūšių midų: tradicinį pagal senąsias receptūras, su obuolių sultimis, su pienių žiedais ir kunigaikštiškąjį su bičių produktais.

Licenciją gauti buvo nelengva – Lietuvoje tam reikia įveikti begalę biurokratinių kliūčių.
Leidimą savo sodyboje gaminti midų ne tik savo reik­mėms plinkaigališkiai, beje, gavo pirmieji šalyje.

Planuose – šešios rūšys
Augustinavičių įsitikinimu, midus gali arba patikti, arba ne. Tarpinio varianto nėra. Jo ir stiprumas priklauso nuo daugelio faktorių. Vieni svarbiausių – medaus kiekis ir kokybė.
Plinkaigališkiai midų gamina vien iš savo medaus – mat turi maždaug 150 šeimų bityną.
„Kol kas gaminame keturių rūšių midų: tradicinį pagal senąsias receptūras, su obuolių sultimis, su pienių žiedais ir kunigaikštiškąjį su bičių produktais“, – sakė E. Augustinavičius.
Kai kurį savo midų jis dar paskanina kadagio uogomis, apyniais. O kunigaikštiškąjį gamina pagal mamos išsaugotą receptą.
Tolimesniuose šeimynos planuose – apie dešimt tonų šešių rūšių midaus per metus.

Bręsta aštuonis mėnesius
Kokybiškam midui pagaminti reikia gana daug laiko – jis bręsta ne trumpiau kaip aštuonis mėnesius.
Midaus gamyklėlėje kol kas dirbs tik patys sodybos šeimininkai – Erikas ir Jūratė. Labai prireikus, pagalbos tikimasi iš sūnaus Mariaus.
Midus bus nuo 11 iki 14 laipsnių stiprumo. Augustinavičiai jį pilstys į pusės litro butelius, atsivežtus iš Italijos.
„Butelis mūsų midaus kainuos apie šešis eurus. Juo prekiausime nedidelėse specializuotose vyno krautuvėlėse“, – planais dalijosi Erikas.

Iš kartos į kartą
Bitės – neatsiejama E. Augustinavičius gyvenimo dalis, tradicinis giminės užsiėmimas.
,,Mano mama bitininkyste vertėsi dar kolūkių laikais – prižiūrėjo ir valdiškus, ir asmeninius avilius.
Brolis baigė bitininkystės mokslus, aš irgi nelikau nuošaly. Dabar jau man padeda sūnus Marius. Džiaugiuosi, kad šio amato tradicijas perduodame iš kartos į kartą“, – sakė Erikas.
Augustinavičiai – dažni ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje rengiamų bitininkystės mugių dalyviai: ,,Jose ir pasidairome, ir savo medų, pikį, duonelę, žvakes kitiems parodome.“

Seniausias alkoholinis gėrimas
Midus atsirado prieš kelis tūkstančius metų ir laikomas bene seniausiu alkoholiniu gėrimu pasaulyje.
Persijoje ir Indijoje midus buvo gaminamas jau prieš 8 tūkst. metų – kur kas anksčiau negu vynas ar alus.
Midumi gardžiuodavosi daug tautų, didžioji dalis kurių, beje, manė, kad tai – jų nacionalinis gėrimas.
Tačiau iš tikrųjų midus paplitęs taip plačiai, kad jį galima vadinti pasauliniu gėrimu.
Midų vartodavo ir karaliai, ir paprasti piliečiai, ir per namų šventes, ir per religines apeigas, ir kaip svaigalus, ir kaip vaistus.
„Gaila, tačiau Lietuvoje jau išnyko midaus pažinimo kultūra ir tradicijos. Mūsų pareiga – jas atgaivinti“, – sakė E. Augustinavičius.

Panašios naujienos