„Nesąmonė“, „dar viena proga numelžti pirkėjus“, „kažin, ar tai pakeis žmonių įpročius“, – taip apie sprendimą nuo liepos 1-osios šalies parduotuvėse apmokestinti plonus plastikinius maišelius atsiliepia nemažai pirkėjų. Kiti gi tvirtina, kad galbūt taip gamta bus mažiau teršiama. Nors prekybininkai tikina, kad gyventojai ramiai sutiko šią naujovę, tenka girdėti, kad kai kurie pirkėjai iš principo neima parduodamų maišelių ir net žemėtas bulves neša sverti tiesiog rankose. Tiesa, to pamatyti Kėdainiuose neteko.
Ankstų liepos 1-osios rytą viename iš prekybos centrų pardavėja pirkėjo paklausė, ar plastikinius maišelius žmogus atsinešė iš namų, ar ėmė juos iš parduotuvės, pasigirdo atsakymas „iš parduotuvės, o koks skirtumas?“. Pardavėja paaiškino, kad teks už kiekvieną jų sumokėti po centą, tada pirkėjas ėmė apgailestauti, kodėl nepamelavo. Tokių situacijų, bent jau pirmosiomis dienomis, veikiausiai buvo ne viena, nes, matyt, prireiks laiko, kol pirkėjai įpras prie naujos tvarkos arba pakeis savo įpročius.
„Nesiruošiu mokėti po centą, šiandien saldainius nešiau sverti rankose. Tai dariau tiesiog iš principo. O šiaip, naudosiu popierinius arba daugkartinio naudojimo maišelius“, – šypsosi Donatas.
„Mačiau feisbuke, kaip vienas žmogus bulves kasininkei pažėrė, neva, neduodat maišelio už dyką, tai va…
Mano pačios požiūris į tuos plastikinius maišelius yra nekoks, nes kai tik pradėjo juos gaminti, mano draugės pusbrolis tada toje Panevėžio gamykloje dirbo, susirgo žmogus nuo tų kenksmingų medžiagų ir mirė. Dar kita blogybė, kad tas plastikas į žuvų ir kitų gyvūnų organizmą patenka, jie net gaišta nuo to, todėl, labai svarbu rūpintis ekologija ir mažinti tų plastikinių maišelių naudojimą.
Popieriniai maišeliai būtų ta „geresnė“, bet vis tiek blogybė, nes jiems gaminti juk irgi kertami miškai. Daugkartinio naudojimo krepšeliai, kurie yra siūlomi parduotuvėse, manau, greitai suplyš, reikės ieškoti kažką patvaresnio“, – siūlomas alternatyvas svarsto Rita.
Įpročio sunku atsisakyti
„Mokėsiu po centą, o ką padarysi? Be maišelio, tai kaip pasversti? Saujose tiek agurkų ir pomidorų nenusineši. Man toks apmokestinimas nieko nedaro, bet, jei padarytų labai brangiai, tada nežinau, kaip būtų, turbūt imčiau tuos popierinius“, – teigia daržoves į plastikinius maišelius kraunantis Aleksejus.
„Net pamiršau, kad dabar jau reikės mokėti už tuos maišelius. Bet aš to nesureikšminu. Imu juos tik sveriamiems produktams, juk kokių saldainių ar riešutų po vieną nedėliosi, taip pat į juos sudedu vaisius ir daržoves. Savo maišelių nežadu nešiotis, nepatogu, geriau sumokėti po tą centą“, – sako Sigita.
„Dar tebenaudojam tuos plastikinius maišelius, o ateity gal ir pagalvosim apie daugkartinius. Žmonės tai piktinasi tuo apmokestinimu, bet, manau, taip lengvai to plastiko neatsisakys.
„Iš tiesų, sunku suderinti, kad ir žmogui būtų patogu, ir gamta nenukentėtų. Prisimenu, kaip tarybiniais laikais sviestas buvo vyniojamas į popierių, aliejus buvo pilstomas, reikėdavo neštis savo tarą, o pienas būdavo stikliniuose buteliuose, tada to plastiko nebuvo ir kažkaip žmonės išsiversdavo, bet dabar, kažin, ar jie to norėtų. Įprato prie tų plastikinių maišelių ir tas papildomas centas nieko nelemia“, – savo nuomonę išsakė Vilma ir Arvydas.
„Ima tuos plastikinius maišelius ir vyresni, ir jaunimas. Net jei jie kainuotų po 20 centų, vargu, ar tai sustabdys, nes tas įprotis įaugęs į kraują. Galvoja, patogu produktus nusinešti, ir, jei važiuoja į gamtą, po to kokias šiukšles į juos sudėti.
Apskritai, to plastiko yra naudojama per daug. Pažiūrėkit, įdėti keli vištienos gabaliukai, o kokia didžiulė pakuotė! Kam to reikia?, – retoriškai klausia Jurgita.
Proga pasipelnyti
„Manau, reiktų išvis tuos maišelius uždrausti. O tas apmokestinimas yra dvigubas mokėjimas. Anksčiau tų maišelių vertė buvo įskaičiuota į prekės kainą, o dabar dar po centą papildomai sumokėsime, nors ekologinė situacija, vargu, ar dėl to pasikeis.
Aš pats jau seniai naudoju daugkartinio naudojimo maišelius, visada jų turiu su savimi ir tikrai patogu. Nežinau, kodėl tie žmonės tuos maišelius metrais vynioja?, – apie esamą situaciją kalba Vidmantas.
„Tikra nesąmonė. Ar visi tokie naivūs, jog tiki, kad tas apmokestinimas duos kokių apčiuopiamų rezultatų? Tai tik dar viena proga pasipelnyti prekybininkams, kitaip sakant, mus vėl numelžti. Žinote, padariau eksperimentą, paėmiau namuose turėtą plastikinį maišelį (jis kiek storesnis už naudojamus parduotuvėse) ir jį pasvėriau. Svarstyklės parodė 3 gramus. Paskaičiavau, kad, jei pirkčiau pistacijas, kurių kilogramas kainuoja 17,99 Eur., tai vien tik už maišelio svorį susimokėčiau 5 centus, daugkartinio naudojimo maišelis man, ko gero, kainuotų dar brangiau. Tokiu būdu prekybininkams nejučia ir sukapsės vienas kitas milijonas“, – piktinasi Teodora.
Pokyčiai jau pastebimi
Pirmosiomis liepos dienomis pirkėjų elgesį stebėjusi vieno prekybos tinklos pardavėja sakė pastebėjusi, kad plastikinių maišelių žmonės ima ženkliai mažiau.
„Saujom sverti gal neneša, bet jau nebededa kiekvienos prekės į atskirą maišelį. Ima daugiau popierinių arba perka daugkartinio naudojimo maišelius. Jie nedideli, su rankenomis, kainuoja po 19 centų, juos galima skalbti. Žodžiu, pokyčių jau matyti. Ar gamta bus švaresnė, nežinau, bet, kad mažiau tų plastikinių maišelių naudos, tai matosi. Tiesa, daug kam dar reikia priminti, kad už juos reikia mokėti po vieną centą, jei žmogus nežino, kaip atsiskaityti, parodome“, – pasakojo prie savitarnos kasų dirbanti pardavėja.
Kaip su ekologija?
Teigiama, kad Lietuva yra daugiausiai plastikinių maišelių sunaudojanti šalis Europoje. Ir tai pagrindžia skaičiai. Pavyzdžiui, vien prekybos tinkle „Iki“, kaip teigia Komunikacijos vadovė Vaida Budrienė, „per metus būdavo išdalinama per 140 mln. mažų plonų plastikinių maišelių. Alternatyvos jiems pasiūlytos jau daugiau nei prieš trejus metus. Atsisakyta plastikinių maišelių konditerijos ir kepinių skyriuose, imtasi ir kitų tvarių iniciatyvų, susijusių su maišeliais. Naujoves pirkėjai priima ramiai“.
„Susiformavusiems įpročiams pakeisti reikia laiko, tad suprantama, kad kol kas sunku vertinti šį pasikeitimą ir jau matyti jo rezultatus. Vis tik „Lidl“ patirtis kitose Europos šalyse, kuriose plastikiniai maišeliai jau yra apmokestinti, rodo, jog patarimai, aktyvi komunikacija ir patrauklios alternatyvos klientams, maišelių sunaudojimą sumažina iki 40 procentų.
Dar 2020 metų pradžioje buvome pirmuoju iš didžiųjų prekybos tinklų Lietuvoje, atsisakiusiu vienkartinių plastikinių pirkinių maišelių. Vien šis žingsnis leido per metus sumažinti apie 90 tonų plastiko“, – komentuoja „Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė.
„Pirkėjai išties buvo įpratę naudoti maišelius net tada, kai prekės papildomai apsaugoti nereikia ir yra galimybė apsieiti be jo, pavyzdžiui, įsigyjant bananų kekę ar keletą obuolių. Tačiau jau pirmosiomis liepos dienomis pirkėjai dažniau rinkosi vaisius ir daržoves pasverti be plastikinio maišelio ir neštis prekes į namus savo atsineštame daugkartinio naudojimo maišelyje. Tokia tendencija ypač išryškėjo mūsų tinklo parduotuvėse regionuose.
Suprantame, kad kai kurie pirkėjai į pokyčius reaguoja jautriau ir jiems reikės laiko apsiprasti. Visgi pastebėjome, kad pirkėjai naujai tvarkai ruošėsi iš anksto – birželio mėnesį pirko dvigubai daugiau vienkartinių maišelių – tinklelių nei gegužę.
Kol kas tik svarstome, kam galėtume skirti ar kur investuoti už maišelius surinktas lėšas. Konkrečiai įvardyti šiai dienai negalime. Tai priklausys nuo to, kaip keisis pirkėjų įpročiai, suvartojamų maišelių kiekis mūsų parduotuvėse. Visose mūsų prekybos tinklo parduotuvėse iki pokyčių klientai vidutiniškai sunaudodavo 15 milijonų maišelių per mėnesį. Tikimės, kad įsigaliojus pasikeitimams, pirkėjų įpročiai keisis ir maišelių suvartojimas mūsų parduotuvėse sumažės perpus“, – lūkesčiais dalijasi „Maxima“ Komunikacijos ir korporatyvinių reikalų departamento direktorė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė.
Kai kurie Seimo nariai jau yra pasisakę, kad, jei dabartinis plastikinių maišelių apmokestinimas nesumažins jų naudojimo, bus svarstoma didinti mokestį arba tokius maišelius išvis uždrausti.
Nuotraukų prierašai
Titulinė foto galėtų būti -175933
Plastikinių maišelių era taip lengvai nesibaigs, žmonės yra įpratę į juos krauti net ir nebirias prekes, pavyzdžiui, bananus.