1990 metais į pirmąjį posėdį susirinko Kėdainių rajono taryba. Nors oficialus 30-metis buvo prieš dvejus metus, tačiau jį paminėti sutrukdė pandemija. Buvę ir esami politikai iš ryto dalyvavo šv. Mišiose.

Minint 30 metų sukaktį iškilmingame posėdyje tylos minute pagerbti mirę savivaldybės tarybos nariai, garbūs Kėdainių krašto asmenys. Iškilmingam posėdžiui pirmininkavo pirmasis Kėdainių savivaldybės tarybos pirmininkas Petras Baguška.

„Buvome išrinkti tikrai demokratiniuose rinkimuose. Mes buvome pirmieji savivaldos pagrindų kūrėjai, savivaldybės istorijos pradininkai. Mums teko nelengvas darbas. Galbūt už nepatyrimą sumokėjome klaidomis, bet savivaldos traukinį mes pastatėme ant bėgių (…). Mes, pirmieji deputatai, buvome iš sovietmečio balos – ėjome ir klimpome, bet ėjome“, – posėdžio metu kalbėjo P. Baguška.

Posėdžio dalyvius pasveikino Kėdainių rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis.

„30 metų nėra daug, bet dalis šios tarybos žingsnių jau pasidengė laiko dulkėmis. Šiandien puiki proga jas nupūsti. Kokie buvo pirmieji darbai, kokie priimti sprendimai? Įdomu pavartyti istorijos metraščius. Sveikinu visus buvusius pirmosios tarybos narius, ačiū už jūsų darbą klojant savivaldos pamatus ir juos puoselėjant“, – kalbėjo meras, trumpai apžvelgęs pirmosios tarybos veiklą.

Iš pirmosios kadencijos yra likę 34 politikai, 16 – jau mirę. Pirmojoje taryboje buvo 50 tarybos narių, o pirmuose rinkimuose dalyvavo 141 kandidatas – beveik į trys į vieną vietą. Įdomu tai, kad jie tęsėsi net du mėnesius. Tai buvo ilgiausiai – penkerius metus – dirbusi nepriklausomos Lietuvos Kėdainių savivaldybės taryba.

Deputato mandatas tada buvo kovotojo mandatas – kovotojo prieš rutiną, neūkiškumą. Pasak V. Tamulio ir P. Baguškos, tarybai teko operatyviai priimti sprendimus, išgyventi blokados, Sausio 13-osios įvykius. Būta ir protestų, bet ir gražių dalykų.

Pirmosios tarybos deputatas Algirdas Eimontas taryboje atstovavo Sąjūdžiui: „Kai buvo mūsų pirmasis tarybos posėdis, mūsų – nuo Sąjūdžio – buvo mažuma, dauguma – komunistų partijos nariai.

Pradžioje sunkiai sugyvendavome, o dabar esame visi draugai. Tais laikaisi rasti bendrą kalbą buvo sudėtinga. Dabar viskas liko tik prisiminimai, kurie pasimiršta. Atsigaivina tik tada, kai pamatai tuos žmones, su kuriais dirbai“, – sakė A. Eimontas.

Pašnekovas prisimena, kad šiandien ir šypseną kelia tai, kad tuo metu didelio savarankiškumo tarybos nariai neturėjo: „Daug ko nepriimdavome – sprendimai būdavo Vilniuje, nors aišku, mes ginčydavomės. Būdavo net tokių kuriozų. Išsikviečia mane Šėtos viršaitė ir sako: „Herbą reikia patvirtinti, bet herbe neturi būti Vytis, galit kažką kito įdėti lietuviško.“

Šventiniame posėdyje savo prisiminimais pasidalijo kiti tarybos nariai, dalyvavo ir buvę Kėdainių rajono savivaldybės merai.

Po šventinio posėdžio jo dalyviai pakviesti į koncertą Vilainių kultūros centre.

R. Valionio nuotraukos

Titulinė nuotrauka: Oficialus tarybos veiklos 30-metis buvo prieš dvejus metus, tačiau jį paminėti sutrukdė pandemija.

Panašios naujienos