Praėjusių metų pabaigoje žengtas nedidelis, bet reikšmingas žingsnelis, galintis pakeisti sistemą, o galbūt – ir mūsų galvose įsišaknijusius stereotipus. Kalbame apie vaikus, netekusius tėvų globos. Jų patirta trauma didesnė nei gali įsivaizduoti tas, kas jos nepatyrė, kas nematė į globos namus patekusio vaiko, negirdėjo jo naktinių košmarų, nebuvo šalia, kai iš jo tyčiojosi bendraamžiai mokykloje…

Pasak Kėdainių pagalbos šeimai centro vadovės Sandros Sagatienės, viena iš sėkmingos globos sąlygų – kad globotojas suprastų, jog reikia ne bijoti problemų, kurių tikrai iškyla globojant likusį be tėvų globos vaiką, o kreiptis pagalbos su noru tam vaikui padėti ir, žinoma, tą pagalbą priimti.

Tas žingsnelis – tai Budinčio globotojo veiklos organizavimo Kėdainių rajono savivaldybėje tvarkos aprašas, kurį patvirtino rajono savivaldybės taryba ir kuris įsigaliojo nuo šių metų sausio 1 dienos.

„Tai realu – šiemet turėsime pirmąjį budintį globotoją, o būtų labai smagu, jei šiemet jų atsirastų ir daugiau“, – neslepia džiaugsmo globėjų ir įtėvių mokymo ir konsultavimo (GIMK) specialistė Jurgita Svetikienė.

Vaikas apsigyvens šeimoje

Kuo šis vaiko globos modelis geresnis? „Svarbiausia, kad vaikas, prireikus jį paimti iš biologinės šeimos, pateks į kitą šeimą, o ne į instituciją. Tai sumažins traumą. Vaikas pateks į saugią aplinką, turės artimą žmogų, kuris supras ir tenkins jo poreikius“, – neabejodama atsako Kėdainių pagalbos šeimai centro, kuris padės ir patars budinčiam globotojui, vadovė Sandra Sagatienė.

J. Svetikienė priduria – ypač svarbu tai, kad pas budintį globotoją gyvensiantis vaikas matys tinkamą šeimos modelį.

Tačiau tam, kad idėja taptų realybe, reikia žmonių, kurie gyventų budėjimo režimu – būtų pasirengę priimti vaiką bet kuriuo paros metu ir nesirinkdami, patinka jis ar ne…

Svarbiausia, kad vaikas, prireikus jį paimti iš biologinės šeimos, pateks į kitą šeimą, o ne į instituciją. Tai sumažins traumą. Vaikas pateks į saugią aplinką, turės artimą žmogų, kuris supras ir tenkins jo poreikius.
S. Sagaitienė

„Prireikus paimti vaiką iš šeimos, pirmiausia jis vežamas į ligoninę, kad būtų įvertinta pirminė sveikatos būklė, o vėliau mūsų centro socialinis darbuotojas kartu su vaiko teisių apsaugos specialistais pagal vaiko poreikius parinks jam tinkančią šeimą. Ūmiomis užkrečiamosiomis ar infekcinėmis ligomis sergantys vaikai nebus apgyvendinami, jais pirmiausia rūpinsis medikai“, – apie tai, kaip realybėje bus organizuojamas toks procesas, pasakojo Pagalbos šeimai centro, su kuriuo budintis globotojas sudarys tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį, vadovė S. Sagatienė.

Globotojams teiks pagalbą

Visus reikalavimus, kas gali tapti budinčiu globotoju, galima rasti tvarkos apraše, kuris skelbiamas ir Kėdainių pagalbos šeimai centro interneto svetainėje (/www.vgnsaulute.lt), tačiau J. Svetikienė pabrėžia, kad toks žmogus turi būti lankęs globėjų ir įtėvių mokymo ir konsultavimo kursus bei gavęs teigiamą GIMK specialistų išvadą, kad yra tinkamas globoti vaikus.
Vienas budintis globotojas galės globoti iki 3, o išimties tvarka, jeigu tai bus broliukai ir sesutės – iki 5 vaikų, su kuriais nėra susijęs giminystės ryšiais. Jeigu paties globotojo šeimoje gyvena vyresnių kaip 16 metų amžiaus asmenų, tie šeimos asmenys turi pateikti sutikimą, kad neprieštarauja, jog šeimoje būtų globojami vaikai.

Kėdainių pagalbos šeimai centre ir rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriuje laukiama kraštiečių, pasiryžusių tapti budinčiais globotojais.

Gyventi globotojo šeimoje vaikai galės iki 12 mėnesių, o per tą laiką specialistai sieks grąžinti vaiką tėvams – bus dirbamas socialinis darbas su šeima, teikiama visokeriopa pagalba. „Mūsų centras padės ir tarpininkaus ieškant pagalbos įvairiais klausimais – jei vaikutis turi specialiųjų poreikių, negalią. O juk ir pačiam budinčiajam globotojui dėl objektyvių priežasčių gali reikėti atokvėpio paslaugos“, – tvirtino Kėdainių pagalbos šeimai centro, kuris bus įstatyminis vaiko atstovas, vadovė S. Sagatienė.

Darbas – sunkus ir atsakingas

Pašnekovė neslepia – lengva nebus, nes tėvų globos netekę vaikai yra patyrę sunkiausią gyvenime dvasinę traumą.

„Nebus taip, kad uždarysime duris į vaiko praeitį, ir pradėsime sklandų, naują gyvenimą. Praeitis niekur nedingsta. Globoti vaiką – labai rimtas ir atsakingas darbas. Todėl nepaprastai svarbu, kad globotojas būtų linkęs bendrauti ir bendradarbiauti, kreiptis pagalbos ir ją priimti… Tam ir yra GIMK specia­listai, atestuoti socialiniai darbuotojai“, – kalbėjo S. Sagatienė.
Jai pritaria ir GIMK specialistė J.Svetikienė: „Buvo atvejų, kai žmonės, apsilankę keliuose GIMK užsiėmimuose, suprato, kad globėjais būti jie negalės. Tikriausiai jie patys sau atsakė į mokymų metu keliamus klausimus: ar sugebės tenkinti vaiko poreikius, ar sugebės kreiptis pagalbos ir ją priimti?“

Jei jau dabar į šiuos klausimus atsakėte teigiamai, pirmiausia reikėtų žinoti, kad visas procesas – nuo noro tapti budinčiuoju globotoju išsakymo iki jo realizavimo – užtruks iki trijų mėnesių. Nes pirmiausia reikės surinkti ir pateikti reikiamus dokumentus rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriui, po to – pabaigti GIMK mokymus, kurie rengiami Kėdainių pagalbos šeimai centre. Užsiėmimai vyksta kartą per savaitę, po 3 akademines valandas. Po jų ir individualių susitikimų su GIMK specialistais rašoma išvada apie žmogaus tinkamumą globoti vaikus. Vėliau – dar keletas formalumų, kuriuos padės sutvarkyti specialistai.

Atsirado finansinis aiškumas

Kėdainių pagalbos šeimai centro vadovė taip pat džiaugiasi tuo, kad patvirtintoje tvarkoje pagaliau padėtas taškas ne tik mūsų rajone, bet ir visoje šalyje vykusioms diskusijoms – kokį atlygį, kokią finansinę pagalbą ir kokiu būdu gaus budintis globotojas? „Labiausiai žmonės bijo likti vieni – ką jiems reikės daryti, jei išryškės specialieji vaikučio poreikiai ar liga? Šie dalykai tvarkoje atsispindi. Jei pas budintį globotoją patenka vaikas, turintis vidutinį arba sunkų neįgalumą, jam yra mokami papildomi pinigėliai, teikiamos specialistų konsultacijos, tarpininkaujama organizuojant sveikatos priežiūrą ir ugdymą“, – sakė S. Sagatienė.

Pas budintį globotoją gyvensiantis vaikas pateks į saugią ir mylinčią aplinką, o svarbiausia – matys tinkamą šeimos modelį.

Budintys globotojai dirbs pagal individualios veiklos pažymėjimą. „Nuo tos dienos, kai vaikas patenka pas budintįjį globotoją, pradeda veikti visas mechanizmas: atlygis mokamas už apgyvendintą vaiką, papildomai mokama už vaikučius iki 1 arba 3 metų amžiaus, neįgalumą turinčius vaikučius, taip pat pervedama vaikui išlaikyti skirta vaiko globos (rūpybos) išmoka bei papildoma išmoka vaiko poreikių tenkinimui“, – vardino Pagalbos šeimai centro vadovė.

Beje, pastarosios išmokos neįskaitomos į budinčio globotojo pajamas, nuo kurių bus skaičiuojami mokesčiai.

Kviečia tapti globotojais

„Kad ir kokios baimės, mitai ar stereotipai suptų vaikų globą, jeigu viduje kirba bent menkiausias ketinimas globoti, ryžkitės ir ateikite pas mus! Taip, tai didelė atsakomybė, bet kviečiame bendrauti ir kreiptis į mūsų centrą“, – tikina S. Sagatienė.

Pritardama šioms mintims, J. Svetikienė sako pastebėjusi, kad apsispręsti dėl globos neretai paskatina pasidalijimas gerąja patirtimi: „Į paskutinį GIMK mokymų užsiėmimą paprastai kviečiame esamus arba buvusius globėjus, kad jie pasidalintų patirtimi – su kokiais džiaugsmais ir kokiais rūpesčiais susiduria. Tai padeda apsispręsti, išsklaidyti abejones dėl gebėjimų globoti vaiką…“

Budinčiam globotojui mokamos išmokos:

0,25 minimaliosios mėnesinės algos (MMA) dydžio mėnesinis atlygis laukimo laikotarpiu – kai šeimoje nėra apgyvendintas vaikas;
1 MMA dydžio mėnesinis atlygis, kai budinčio globotojo šeimoje apgyvendintas 1 vaikas;
1,8 MMA – kai apgyvendinti 2 vaikai arba vidutinę ar sunkią negalią turintis vaikas;
2,6 MMA – kai apgyvendinti 3 vaikai;
3,4 MMA – kai apgyvendinti 4 vaikai;
4,2 MMA – kai apgyvendinti 5 vaikai.
Jeigu apgyvendintas vaikas iki 1 metų amžiaus arba vaikas, kuriam nustatytas vidutinis arba sunkus neįgalumas – papildomai mokamas 0,5 MMA dydžio mėnesinis atlygis.
Jeigu apgyvendintas vaikas iki 3 metų amžiaus arba vaikas, kuriam nustatytas lengvas neįgalumas – papildomai mokamas 0,25 MMA dydžio mėnesinis atlygis.
Kiekvienam budinčio globotojo šeimoje apgyvendintam vaikui pervedama vaikui išlaikyti skirta vaiko globos (rūpybos) išmoka bei papildoma 4 bazinių socialinių išmokų (BSI) dydžio išmoka vaiko poreikių tenkinimui.
Šiuo metu MMA yra 400 Eur, 1 BSI – 38 Eur.

Kėdainių pagalbos šeimai centro adresas: Vydūno g. 6, tel. 8 347 55 531;
Globėjų ir įtėvių mokymo ir konsultavimo (GIMK) socialiniai darbuotojai: mob. 8 678 8 11 17

Panašios naujienos