Prasidedant Juodojo penktadienio (Black Friday) karštinei verslininkai ir net kai kurios medicinos įstaigos savo paslaugoms ir prekėms jau ėmė skelbti didžiules nuolaidas, akcijas. Tačiau vartotojų teisių gynėjai ragina elgtis apdairiai, kad neįsigytumėte to, ko galbūt nelabai ir reikia, arba nepatektumėte į sukčių pinkles.

Pirmiausia, ką turėtumėte padaryti atradę norimą pirkinį – įdėmiai perskaityti akcijos sąlygas. Patikrinkite jos laikotarpį, palyginkite kitų pardavėjų siūlymus, atkreipkite dėmesį, ar pasiūlymas galioja fizinėje ar el. parduotuvėje. Įsitikinkite, kad skelbiamoje akcijoje nėra išimčių. Pavyzdžiui, „Nuolaidos iki 70 proc.“ arba „Nuolaidos viskam, išskyrus…“ reiškia, kad pasiūlymas turi papildomų sąlygų.

Jei žadėta nuolaida nebuvo pritaikyta arba pastebėjote klaidinančias akcijos sąlygas, kreipkitės į pardavėją. Tuo atveju, kai pardavėjas registruotas Lietuvoje, apie tai praneškite Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai (VVTAT).

Jei perkate iš užsienio, apginti vartotojo teises, kai pardavėjas registruotas ne ES, gali būti sudėtinga. VVTAT nagrinėja vartojimo ginčus, kai vartotojas ir verslininkas registruoti Lietuvoje, o Europos vartotojų centras (EVC) teikia nemokamą pagalbą, jei kilo problemų su kitoje ES šalyje, Norvegijoje, Islandijoje ar Jungtinėje Karalystėje registruotu pardavėju/paslaugų teikėju.

Prekę reikia apžiūrėti

Apsisprendus pirkti prekę, svarbu ją apžiūrėti ne tik lankantis fizinėje parduotuvėje, bet ir atsiimant iš kurjerio. Pasirašę, kad gavote nepažeistą prekę jos neišpakavę, rizikuojate prisiimti pasekmes, jei pirkinys turėtų mechaninių pažeidimų.

Reiktų žinoti, kad pasinaudoti 14 dienų kokybiškos prekės keitimo bei grąžinimo galimybe galite ir jei ją pirkote per išpardavimą. Grąžinama prekė turi būti nenaudota ir nepraradusi prekinės išvaizdos, kartu su pirkimą įrodančiu dokumentu (pirkimo čekiu, sąskaita-faktūra).

Atkreipkite dėmesį, kad ne visas prekes galima grąžinti pardavėjui. Visą sąrašą negrąžintinų prekių, įsigytų fizinėje parduotuvėje, rasite Mažmeninės prekybos taisyklėse, o pirktų internetinėje parduotuvėje – Civiliniame kodekse (ieškoti 6.228(10) str.).

Jei nutiko taip, kad įsigytos prekės negavote, bet su pardavėju susisiekti nepavyksta, tais atvejais, kai už pirkinį atsiskaitėte kortele, galite kreiptis į savo banką ir prašyti pinigų susigrąžinimo (angl. charge back) procedūros. Prekių ir paslaugų pirkimas internetu mokant kredito kortele yra vienas saugiausių būdų atsiskaityti. Jei pardavėjas suteikia galimybę atsiskaityti už prekę jos pristatymo metu – rinkitės šį, – tai saugiausias būdas.

Pirkėjų skuba ir neapdairumu pasinaudoja sukčiai

Internetinėje erdvėje patiklių pirkėjų gali tykoti sukčiai, todėl, prieš užsakydami prekę, atidžiai įvertinkite el. parduotuvę.

Atkreipkite dėmesį, ar pardavėjas nurodo buveinės adresą, telefono numerį, el. pašto adresą. Jei pardavėjas nenurodo kontaktinių duomenų, kilus ginčui, gali būti sudėtinga jį surasti.

Parengta pagal VVTAT inf.

Asociatyvi nuotr.