Kėdainių rajono merui Sauliui Grinkevičiui praėjusią savaitę pasiekus susitarimą, kad Aplinkos ministerija skirtų 80 procentų reikalingos sumos nuotekų valymo įrenginių rekonstrukcijai, šį penktadienį rajono Taryba rinksis į neeilinį posėdį, kuriame bus inicijuojamas startas šiam itin reikalingam projektui.

„Sutarta, jog pirmiausia bus Kėdainių rajono savivaldybės tarybos įsipareigojimas inicijuoti Kėdainių nuotekų valyklos rekonstrukciją, kad bus prisidėta savo biudžeto dalimi – 20 proc. Kai tik gausime tokį įsipareigojimą iš Kėdainių rajono savivaldybės, pradėsime vidines procedūras intensyvesniam, 80 proc. finansavimui gauti“, – teigė Aplinkos ministerijos taršos prevencijos politikos grupės vyresnioji patarėja Agnė Kniežaitė-Gofmanė.

Ministerijos atstovė patikslino, jog lėšos bus skiriamos tik Kėdainių savivaldybės tarybai prisiėmus įsipareigojimus, pavedus bendrovei „Kėdainių vandenys“ vykdyti investicinį projektą.
Ilgą laiką Aplinkos ministerija Kėdainiams siūlė daug nepalankesnį finansavimo modelį. Norėta, jog rekonstrukciją, kuri kainuos mažiausiai 3,5 mln. eurų, lygiomis dalimis finansuotų rajono savivaldybė ir ministerija.

Su tokiomis sąlygomis kategoriškai nesutiko S. Grinkevičius, ne kartą minėjęs, kad tai taptų nepakeliama našta rajono biudžetui.

Savivaldybės kontroliuojamai bendrovei „Kėdainių vandenys“ priklausantys nuotekų valymo įrenginiai kartą jau buvo rekonstruoti. Tai kainavo per 10 mln. litų tuomete valiuta. Nepaisant milžiniškų investicijų, jau po kelerių metų įrenginiai neveikė tinkamai, azoto koncentracija išleidžiamame vandenyje viršijo leistinas normas.

Specialistai konstatuoja, jog esminės klaidos buvo padarytos dar projektavimo stadijoje bei priešprojektiniuose sprendimuose. Tiesiog nebuvo tinkamai įvertinta būsima pramonės plėtra bei prie centralizuotų nuotekų tinklų pasijungsiančių gyventojų skaičiaus augimas.

Ėmus didėti teršalų kiekiams susiklostė kritinė situacija, kai valymo įrenginiai dirba ties savo galimybių riba, o bet koks didesnis teršalų kiekis gali juos vėl išvesti iš rikiuotės.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.